بهترین تست استعدادیابی دانشجویی


معرفی بهترین تست‌ استعدادیابی دانشجویی

تعجبی ندارد اگر بگوییم کم نیست تعداد افرادی که شغلشان با رشته‌ی تحصیلی‌شان ارتباطی ندارد. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ پاسخ شاید در این باشد که استعدادیابی دانشجویی به‌درستی انجام نشده است. با کمک گرفتن از بهترین تست‌ استعدادیابی دانشجویی در کنار مشاوران مجرب، می‌توان این دغدغه را تا حد زیادی برطرف کرد. تست‌های استعدادیابی دانشجویی به تست‌ها یا آزمون‌هایی گفته می‌شود که فرد در هنگام انتخاب رشته تحصیلی برای دانشگاه و یا در دوران دانشجویی از آن‌ها استفاده می‌کند. هدف این است که فرد متقاضی که استعدادهای خود را بشناسد و رشته تحصیلی خود را با توجه به آن انتخاب کند. اگر شغل شما مرتبط با تحصیلات دانشگاهی‌تان باشد، می‌توان گفت انتخاب رشته تحصیلی دانشگاه یکی از گام‌های اساسی مسیر شغلی شما است. با همین دیدگاه می‌توان به اهمیت تست‌های استعدادیابی دانشجویی و تآثیر آن بر آینده‌ی تحصیلی و شغلی افراد پی برد.

خطاهای رایج افراد در انتخاب رشته تحصیلی و شغل

پیش از اینکه درباره‌ی بهترین تست‌ استعدادیابی دانشجویی بیشتر صحبت کنیم، می‌خواهیم ببینیم که چرا برخی افراد شغل مناسب خود را انتخاب نمی‌کنند؟ یا چه می‌شود که بین انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب شغل بعضی از افراد، هم‌خوانی وجود ندارد؟

  • افرادی را دیده‌اند که در شغلی موفق بوده‌اند و از سختی‌های رسیدن به آن جایگاه شغلی بی‌خبر بوده‌اند.
  • به بعضی‌ها از بچگی یک شغل تحمیل یا تلقین می‌شود.
  • از افراد غیرمتخصص، کمک و مشاوره می‌گیرند.
  • فرد حس می‌کند به یک رشته تحصیلی علاقه دارد و همان را دنبال می‌کند، بدون اینکه بداند استعدادیابی دانشجویی چیست.

آشنایی با انواع بهترین تست‌ استعدادیابی دانشجویی

یکی از درست‌ترین راه‌های انتخاب مسیر تحصیلی هدفمند این است که از بهترین تست‌های استعدادیابی انتخاب رشته یا بهترین تست‌های استعدادیابی دانشجویی استفاده کنید. در ادامه چند مورد از بهترین تست‌های استعدادیابی دانشجویی را معرفی می‌کنیم:

تست دیسک بهترین تست‌ استعدادیابی دانشجویی

تست دیسک یکی از انواع تست­های رفتارشناسی است که می‌تواند در جنبه‌های مختلف زندگی افراد، از جمله روابط اجتماعی یا روابط بین اعضای خانواده و همکاران تأثیر بگذارد. علاوه بر این از تست رفتارشناسی دیسک می‌توان در مسیر استعدادیابی تحصیلی و  استعدادیابی شغلی نیز استفاده کرد. ویلیام ملتون مارستون، همان روان‌شناسی که تست دیسک را تدوین کرده، تیپ رفتاری افراد را به چهار دسته‌ی اصلی تقسیم می‌کند: تسلط­گرا، تأثیرگذار، باثبات و وظیفه‌شناس. این دسته‌بندی‌ها با گذشت زمان و با همکاری سایر روان‌شناسان به چندین دسته‌ی فرعی دیگر هم تقسیم شد.

در واقع انجام تست رفتارشناسی دیسک (DISC) یکی از روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان اولویت‌ها را تعیین کرد،  اولویت زندگی شخصی و  مسیر شغلی  و ارتباطات اجتماعی. اگر بپرسید که انجام تست دیسک چه تأثیری در موفقیت تحصیلی، شغلی یا روابط افراد دارد، می‌توان گفت  افراد با کمک این تست می‌توانند در مسیرهایی مشخص برای رسیدن به موفقیت گام بردارند.

برای مثال، اگر فردی برونگرا قصد انتخاب رشته تحصیلی داشته باشد، با آگاهی از نوع شخصیت خود می‌تواند برای آینده‌اش تصمیم درست بگیرد. درباره‌ی نقش تست دیسک در استعدادیابی تحصیلی، استعدادیابی دانش‌آموزان، استعدادیابی دانشجویی و استعدادیابی شغلی می‌توان به این نمونه اشاره کرد که تحصیل در رشته‌هایی نظیر حسابداری و برنامه‌نویسی شاید برای افراد برونگرا ملال‌آور باشد ولی نقطه شروعی جذاب برای افراد درونگرا به حساب می‌آید. در نتیجه با استفاده از تست شخصیت‌شناسی دیسک می‌توانید خودتان را بهتر بشناسید و در مسیرهایی قدم بگذارید که برایتان جذاب‌تر باشد.

تست دیسک با نگاهی دقیق  و بررسی عمیق جزئیات رفتار هر شخص،  می‌تواند در کمترین زمان، بیشترین اطلاعات را درباره‌ی هر فرد به ما بدهد. با تکیه بر این مزیت می‌توان در مدارس و دانشگاه‌ برای استعدادیابی تحصیلی، استعدادیابی دانش‌آموزان، بهترین تست‌ استعدادیابی دانشجویی و استعدادیابی شغلی از آن بهره برد.

تست تمایلات شغلی هالند (تست رغبت‌سنج هالند)

تست هالند یک تست رغبت‌شناسی است و برای استعدادیابی دانش‌آموزان، استعدادیابی تحصیلی و بهترین تست‌ استعدادیابی دانشجویی به کار می‌آید. اگر بخواهیم تست تمایلات شغلی هالند  (تست رغبت‌سنج هالند) را به‌طور مختصر معرفی کنیم، باید گفت که این آزمون بر اساس چهار فرضیه شکل گرفته است:

۱. افراد را می‌توان در یکی از شش تیپ شخصیتی طبقه‌بندی کرد: واقع‌گرا، عمل­گرا، جستجوگر یا متفکر، هنری یا خلاق، اجتماعی یا کمک­کننده، متقاعدکننده و قراردادی یا سازمان­دهنده.

۲.  محیط‌های مختلف را هم می‌توان در یکی از شش مدل واقع‌گرایانه، جستجوگرایانه، هنری، اجتماعی، متقاعدکننده و قراردادی طبقه‌بندی کرد.  بر هر محیطی یک تیپ شخصیتی تسلط دارد و هر محیط نمونه‌ای از وضع فیزیکی خاص است که شرایط و امکانات مخصوص خود را دارد. مثلاً محیط‌های اجتماعی تحت تسلط افراد اجتماعی قرار دارند. وضعیت فیزیکی آن هم مناسب وجود افرادی است که در تعامل با یکدیگرند و شرایط و امکانات مخصوص به آن از طریق روابط بین فردی تحقق می‌پذیرد.

۳.  افراد به‌دنبال محیط‌هایی هستند که در آنجا بتوانند مهارت‌ها و توانایی‌های خود را به‌کار بگیرند. نگرش‌ها و ارزش‌های خود را نشان دهند و نقش‌های متناسب با آن را به‌عهده گیرند. به‌عنوان مثال تیپ‌های اجتماعی به دنبال محیط‌های اجتماعی و تیپ‌های قراردادی به‌دنبال محیط‌های قراردادی هستند.

۴.  رفتار هر فرد از طریق تعامل بین شخصیت و محیط او تعیین می‌‌شود. اگر تیپ شخصیتی یک فرد و الگوی محیطی او مشخص باشد، می‌توان برخی از کارها و رفتارهای او را پیش‌بینی کرد.این گونه نتایج می‌تواند در استعدادیابی تحصیلی، انتخاب رشته‌ی تحصیلی، انتخاب شغل و مواردی از این دست مفید باشد.

همراه شما در مسیر بهترین تست‌ استعدادیابی دانشجویی

در مجموعه‌ی سیناتلنت همه‌چیز برای بهترین تست‌ استعدادیابی دانشجویی اصولی و هدفمند مهیا شده است. یکی از خدمات سیناتلنت، مشاوره استعدادیابی است، آن هم با حضور کارشناسان با تجربه و مشاوران کاربلد در کنار دانش‌آموزان، والدین و خانواده‌ها. علاوه بر این انواع پکیج‌های استعدادیابی نیز در سیناتلنت ارائه می‌شود: استعدادیابی دانش‌آموزان، استعدادیابی دانشجویی یا به بیان دیگر استعدادیابی تحصیلی و استعدادیابی شغلی. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

جمع‌بندی

اگر دغدغه‌ی انتخاب مسیر تحصیلی دارید و به دنبال بهترین تست‌ استعدادیابی دانشجویی می‌گردید، پکیج‌های استعدادیابی سیناتلنت برای شما فراهم شده است. اگر به‌دنبال بهترین تست استعدادیابی دانشجویی هستید باید بگوییم که بهترین روش این است که از چند تست استعدادیابی دانشجویی در کنار هم استفاده کنید. علاوه بر این، راهنمایی مشاوران کاربلد را هم در کنار خود داشته باشید. ما در مجموعه سیناتلنت با ارائه‌ی انواع  بهترین تست استعدادیابی دانشجویی از جمله تست دیسک، تست تمایلات شغلی هالند (رغبت‌سنج شغلی هالند)، تست هوش چندگانه‌ی گاردنر، تست کلیفتون در کنار شما هستیم. علاوه بر این، کارشناسان متبحر و مشاوران متخصص سیناتلنت نیز مایه‌ی دلگرمی شما هستند. به حضور شما افتخار می‌کنیم اگر برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید