استعدادیابی دانشجویان

قطعا استعدادیابی دانشجویان در دوران دانشگاه یکی از مهمترین دغدغه‌های ذهنی در راستای افزایش احتمال استخدام و انتخاب شغل است. از این رو تیم سیناتلنت با کمک تست‌های معتبر، انواع مصاحبه‌های تخصصی و همچنین مشاهداتی از رفتار دانشجویان در بازه سنی ۱۸ تا ۲۵ سال مفتخر است تا خدمات استعدادیابی تخصصی دانشجویان را به شما عزیران ارائه کند. جهت دریافت مشاوره رایگان و یا پاسخ به سوالات خود روی دکمه زیر کلیک کنید.


تماس جهت دریافت مشاوره

استعدادیابی دانشجویان به صورت تخصصی و دقیق

خدمات استعدادیابی دانشجویان شامل چه مواردی می‌شود؟

مبحث خدمات استعدادیابی دانشجویان یکی از مهمترین و پیچیده‌ترین مباحث حوزه استعدادیابی و تعیین مسیر تحصیلی است زیرا در این مقطع از زندگی، جوانان از دوران بلوغ عبور کرده و این میل و خواسته را در خود احساس می‌کنند که باید در جامعه به یک فرد مثبت و تاثیرگذار تبدیل شوند و با کسب موفقیت تحصیلی و شغلی، جایگاه و ارزش واقعی خود را به دوستان، خانواده و جامعه ثابت کنند. همچنین داشتن اضطراب و احساس خطر در این دوره نسبت به دوران دانش‌آموزی بیشتر است، چرا که افراد در این مقطع از زندگی با شرایط کلی خانواده و جامعه خود آشنا هستند و آن حس بازیگوشی و شیطنت دوران مدرسه را ندارند و واقعی‌تر و منطقی‌تر رفتار می‌کنند و بیشتر به دنبال راهکاری هستند تا به وسیله آن بتوانند برای زندگی آینده خود برنامه‌ریزی کنند و یک انسان خوشبخت باشند.
همچنین ممکن است که یک دانش‌آموز بدون انجام فرایند استعدادیابی، وارد یک مسیر تحصیلی اشتباه شده باشد که هیچ تناسبی با استعدادها و علایق او ندارد. در اینجا ما با یک حالت نسبتا بحرانی روبه‌رو هستیم و نحوه گزینش و پیاده‌سازی راهکارهای مناسب به عنوان مهمترین عامل در تعیین سرنوشت فرد به شمار می‌رود و موضوع اعتماد به یک مرکز استعدادیابی معتبر مطرح می‌شود. خدمات استعدادیابی دانشجویان در مجموعه سیناتلنت بر اساس یک برنامه جامع برای پاسخگویی به طیف کامل نیازهای جوانان در بازه سنی 18 تا 25 سال طراحی شده است. این برنامه دارای انعطاف‌پذیری بسیار زیادی است و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.
به هر حال رسالت کلینیک سینا به عنوان یکی از معتبرترین مراکز خدمات استعدادیابی دانشجویان، آن است که همه داوطلبان ورود به دانشگاه و دانشجویان در حال تحصیل با بهره‌گیری از خدمات استعدادیابی بتوانند نقطه‌عطف زندگی خود را ایجاد کنند و با قرارگیری در مسیر درست بتوانند بهترین نتیجه ممکن را به دست بیاورند. خدمات استعدادیابی دانشجویان تا حدودی شبیه به خدمات استعدادیابی دانش‌آموزی است یعنی در اینجا نیز مجموعه‌ای از فعالیت‌های حرفه‌ای مانند تست‌های روانشناسی، جلسات مشاوره و کوچ، بررسی‌های تخصصی، کشف استعدادها، پیاده‌سازی راهکارهای تقویت‌کننده، استفاده از مراکز تخصصی و برنامه‌های پیگیری و مراقبتی توسط متخصصان مجموعه تدارک دیده شده است که با اضافه شدن موارد دیگری مانند معرفی دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی دانشگاهی، برنامه‌ریزی تحصیلی، ارائه دوره‌های کارورزی، منتورینگ و انتخاب شغل و … تنوع بسیار کاملی از پکیج‌های خدمات استعدادیابی دانشجویان را در اختیار آنها قرار می‌دهد.
برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص برنامه جامع استعدادیابی دانشجویان با بخش مشاوره سایت تماس بگیرید.

خدمات استعدادیابی دانشجویان

مشاوره حرفه ای سیناتلنت برای استعدادیابی دانشجویان

می‌توان گفت که بحث مشاوره در موضوع استعدادیابی مانند وابستگی ماهی به آب است و به هیچ عنوان نمی‌توان از تاثیرات و نقش مشاوره در زمینه استعدادیابی دانشجویان چشم‌پوشی کرد. در طول فرآیند استعدادیابی دانشجویان، سوالات بسیار زیادی در ذهن آنها به وجود می‌آید یا در هنگام تصمیم‌گیری‌های مهم با انتخاب‌های سختی روبه‌رو می‌شوند که ممکن است تحلیل درستی در مورد آنها نداشته باشند و تحت تاثیر احساسات یا پیشنهاد اطرافیان خود قرار بگیرند.
از طرف دیگر در مباحثی مانند تغییر رشته، هیچ جایی برای آزمون و خطا وجود ندارد و با یک انتخاب هیجانی ممکن است سرنوشت و آینده فرد به خطر بیافتد. عملکرد یک مشاور شبیه به یک راننده باتجربه است که همه اطلاعات مسیر مانند پیچ‌های تند، موانع، سراشیبی‌ها و … را می‌داند و می‌تواند مسافران خود را به سلامت و با آرامش به مقصد برساند. یک مشاور استعدادیابی، مسیر این فرآیند را به دفعات و در کنار افراد مختلف طی کرده و با همه شرایط و مشکلات آن آشنایی دارد و و در هر حالت از واکنش و راهکار مناسب استفاده می‌کند.
مجموعه سیناتلنت در بخش خدمات استعدادیابی دانشجویان از یک تیم مشاوره بسیار حرفه‌ای برخوردار است و خدمات بسیار ارزنده و ویژه‌ای را در حین اجرای فرایند استعدادیابی در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. وجود بخش مشاوره آنلاین و تماس تلفنی و امکان استفاده از مشاوره خصوصی از جمله امکانات خاص این مجموعه است و به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در هر ساعت از شبانه‌روز به ابهامات و راه‌حل‌های مناسب دسترسی داشته باشند و مسیر موفقیت تحصیلی خود را با موفقیت طی کنند.

مشاوره‌ی استعدادیابی دانشجویان

اهمیت استعدادیابی دانشجویان

دوران دانشجویی یکی دیگر از نقاط عطف زندگی انسان‌هاست زیرا در این دوره اساس توانایی‌های علمی و جهت‌گیری اصلی زندگی فرد شکل می‌گیرد و او را برای ورود به جامعه و انجام فعالیت‌های شغلی آماده می‌کند. اما مشکل اصلی اینجاست که اگر این جهت‌گیری بر اساس توانایی‌ها و علایق دانشجویان صورت نگیرد، پس از مدت کوتاهی باعث دلسردی و بی‌میلی آنها نسبت به رشته تحصیلی می‌شود و به تدریج علاقه آنها برای مطالعه و کسب موفقیت تحصیلی کاهش می‌یابد و در نهایت با یک روحیه ضعیف و سطح آگاهی پایین و تنها به واسطه یک مدرک تحصیلی وارد محیط جامعه می‌شوند و در بیشتر موارد به مشاغل غیرمرتبط روی می‌آورند.تماس جهت دریافت مشاوره

یکی از دلایل آمار بالای بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از این موضوع سرچشمه می‌گیرد زیرا با وجود همه مشکلات و تنگناهای اقتصادی موجود در جامعه، همواره نیاز به مشاغل مختلف وجود دارد و با انجام درست استعدادیابی دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف می‌توان نیازهای شغلی جامعه را به خوبی پوشش داد و از بروز بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی مانند بیکاری، اعتیاد، افزایش سن ازدواج و … جلوگیری کرد. در حال حاضر سهم قابل توجهی از جمعیت کشور ایران در بازه سنی زیر 25 سال قرار دارد و تعداد زیاد داوطلبان کنکورهای سراسری نشان‌دهنده شور و تمایل جوانان برای تحصیل در مقاطع بالاتر است که به نوبه خود باعث پیشرفت و تعالی کشور می‌شود اما اگر این شور و شوق بر اساس استعدادیابی درست هدایت شود، نتایجی را به ارمغان می‌آورد که شاید برای بسیاری از افراد، قابل باور نباشد.
کلینیک استعدادیابی شغلی و کسب‌وکار سینا در جهت رسالت اصلی خود به عنوان یکی از مهمترین پایگاه‌های استعدادیابی کشور، پکیج‌های جامعی در زمینه استعدادیابی دانشجویان آماده کرده و کلیه خدمات لازم برای استعدادیابی تحصیلی را در اختیار داوطلبان کنکور و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف قرار می‌دهد.

استعدادیابی دانشجویان برای انتخاب رشته و ورود به بازار کار

آگاهی از توانایی‌های شخصی و انتخاب رشته درست، لازمه ورود به شغل مناسب است. زمانی‌که یک دانشجو با استعدادها و علایق خود آشنا باشد، طبیعتا انتخاب رشته خود را بر اساس این ویژگی‌ها انجام می‌دهد و با کسب موفقیت در رشته تحصیلی و ایجاد پایه‌های علمی مناسب، به زمینه‌های شغلی مرتبط راه پیدا می‌کند و از داشتن یک زندگی معنادار، جذاب و باکیفیت لذت می‌برد. البته حتما باید به این نکته توجه داشته باشیم که داشتن علاقه و استعداد، تضمین‌کننده موفقیت شغلی یک فرد نیست و اگرچه یک فرد همیشه از انجام کار موردعلاقه خود لذت می‌برد اما ممکن است دو زمینه شغلی مشابه در یک جامعه دارای بازار کار کاملا متفاوتی باشند و در اینجا شناسایی و آشنایی با شرایط بازار کار می‌تواند سطح درآمد افراد را تا حد زیادی تغییر دهد.
بنابراین در بحث استعدادیابی دانشجویان همواره این نکته وجود دارد که آیا بازار کار رشته انتخابی آنها از ظرفیت و زمینه کافی برای پذیرش این افراد برخوردار است؟ بنابراین در کنار اجرای صحیح استعدادیابی دانشجویان و انتخاب رشته درست باید تحلیل و شناخت درستی از بازار کار مشاغل مختلف داشته باشیم زیرا هدف اولیه همه افراد از داشتن شغل، کسب درآمد و تامین مالی برای آنهاست. تحلیل دقیق بازار کار و آشنایی با ویژگی‌ها و نیازهای شاخه‌های شغلی مختلف، یکی دیگر از خدمات استعدادیابی دانشجویان در مجموعه سیناتلنت است. بسیاری از اساتید و مشاورین این مجموعه در زمینه‌های شغلی مختلف در حال فعالیت هستند و تحولات مشاغل مختلف را به شکل واقعی لمس می‌کنند و می‌توانند اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان قرار بدهند و به آنها در یک انتخاب رشته درست کمک کنند.

استعدادیابی دانشجویان چه مزایایی دارد؟

مزایای استعدادیابی دانشجویان مانند این است که تار و پودهای یک فرش زیبا را یک به یک جدا کرده و آنها را بشماریم. در واقع با انجام استعدادیابی دانشجویان، مجموعه‌ای از توانایی‌های ذاتی و قابلیت‌های درونی فرد با یکدیگر گره می‌خورند و طرحی زیبا و منحصربفرد از شخصیت او به وجود می‌آورند. استعدادیابی دانشجویان، مسیر روشن و مشخصی را در برابر آنها قرار می‌دهد و ابزارهای موردنیاز، آینده تحصیلی و دورنمای شغلی آنها را نمایان می‌کند.
کاملا بدیهی است که اگر یک شخص نسبت به برنامه آینده خود آگاهی داشته باشد، از شر فشارها و سردرگمی‌ها نجات پیدا می‌کند و با آرامش و آمادگی کامل در مسیر درست زندگی قدم بر می‌دارد و به استقبال چالش‌ها و موانع می‌رود و از داشتن یک زندگی پربار و جذاب لذت می‌برد.
کلیه متخصصین و مشاوران کلینیک سینا بر این باورند که آشنایی با استعدادها و بکارگیری توانایی‌های ذاتی دانشجویان، نقش مهمی در افزایش کیفیت زندگی فردی آنها و بهبود نشاط و سلامت روانی جامعه ایفا می‌کند. از این رو باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای پاسخگویی به نیازهای خاص این قشر مهم از جامعه انجام شود. نتیجه سال‌ها پژوهش در زمینه‌های مختلف روانشناسی و انجام آزمون‌های استعدادیابی مختلف در کلینیک سینا، هم‌اکنون در قالب پکیج‌های استعدادیابی دانشجویان گردآوری شده است و دانشجویان کلیه رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف با استفاده از شیوه‌های نوین مشاوره و کوچینگ می‌توانند از یک برنامه تخصصی و ویژه برای ارتقای وضعیت تحصیلی و ایجاد حداکثر آمادگی برای ورود به بازار کار بهره‌مند شوند.

بهترین زمان برای استعدادیابی دانشجویان

از نظر متخصصین فعال در حوزه استعدادیابی دانشجویان، بهترین زمان برای انجام این فرآیند، بازه سنی 18 تا 25 سال است زیرا در این مقطع معمولا دانشجویان در حال گذراندن دروس دانشگاهی خود هستند و امکان اصلاح و ایجاد تغییر در روند تحصیلات آنها وجود دارد. در سن 18 سالگی نیز دانش‌آموزان پس از شرکت در آزمون سراسری، نیازمند یک انتخاب دقیق در خصوص رشته تحصیلی دانشگاه خود هستند.
در این شرایط اگر داوطلب، رشته تحصیلی دوران دبیرستان خود را بر اساس نتایج فرایند استعدادیابی انتخاب کرده باشد، ادامه مسیر برای او بسیار آسان خواهد بود و با یک مشاوره تخصصی، رشته‌های دانشگاهی متناسب با استعدادها و توانایی‌های وی معرفی می‌شوند. اما اگر دانش‌آموزی رشته دوران دبیرستان خود را به شکل متداول و بر اساس تجربیات شخصی و بازخوردهای محیط اطراف خود انتخاب کرده باشد، ابتدا انجام فرایند استعدادیابی دانشجویان برای وی در نظر گرفته می‌شود تا دانش‌آموز از نظر وضعیت استعدادهای اصلی، تیپ شخصیتی، علایق و انواع هوش مورد بررسی قرار بگیرد. پس از انجام بررسی‌های لازم و برگزاری جلسات مشاوره، نزدیک‌ترین رشته‌های تحصیلی قابل انتخاب برای دانش‌آموز مشخص می‌شوند.
متاسفانه در مواردی که تضاد زیادی میان رشته تحصیلی دبیرستان و نتایج استعدادیابی دانش‌آموز وجود داشته باشد، پیشنهاد به تغییر رشته داده می‌شود. البته ممکن است این راهکار در ابتدا بسیار تلخ و غیرقابل باور باشد اما از شروع یک راه زیان‌بار جلوگیری می‌کند و خوشبختانه امکان اصلاح آن وجود دارد. خدمات استعدادیابی دانشجویان در مجموعه سیناتلنت تنها به داوطلبان ورود به دانشگاه محدود نمی‌شود و حتی دانشجویان مقطع دکترا نیز می‌توانند از مزایای استعدادیابی دانشجویان بهره ببرند.
به طور کلی انجام استعدادیابی دانشجویان در بازه سنی 18 تا 25 سال از ایجاد انحرافات تحصیلی و شغلی جلوگیری می‌کند و بهترین مسیر جایگزین را در اختیار آنها قرار می‌دهد. استفاده از خدمات مشاوره حرفه‌ای، اولین قدم برای شروع فرآیند استعدادیابی دانشجویان محسوب می‌شود و مجموعه سیناتلنت، این خدمت ویژه را به شکل رایگان در اختیار داوطلبان قرار داده است.

زمان استعدادیابی دانشجویان

معرفی رشته ها و مشاغل با توجه به استعدادیابی دانشجویان

انجام فرایند استعدادیابی دانشجویان، به تنهایی تاثیر چشمگیری در شکل‌گیری آینده درخشان آنها دارد اما شناخت رشته‌ها و مشاغل مرتبط با نتایج حاصل از این فرآیند نیز بسیار مهم است و نقش بسزایی در ایجاد آگاهی و تصمیم‌گیری دقیق‌تر دانشجویان دارد. هدف بسیاری از دانشجویان در دروان تحصیلی، ایجاد زمینه برای ورود به یک شغل مناسب است و انجام فرآیند استعدادیابی دانشجویان، بهترین راه‌حل برای همسو کردن استعدادهای ذاتی و مشاغل مختلف به شمار می‌رود. استعدادیابی به دانشجویان نشان می‌دهد که آنها به چه رشته‌هایی علاقه دارند و در چه کارهایی می‌توانند بهترین عملکرد را داشته باشند. نکته مهم دیگر این است که هر فرد به طور طبیعی نسبت به برخی از رشته‌ها و مشاغل تمایل دارد اما انجام فرآیند استعدادیابی دانشجویان، بهترین گزینه‌ها را در اختیار او قرار می‌دهد و از انتخاب‌های اشتباه و احساسی جلوگیری می‌کند.
خوشبختانه در مجموعه سیناتلنت نگاه ویژه‌ای به معرفی رشته‌ها و مشاغل مختلف وجود دارد و ویژگی‌ها و شرایط خاص آنها به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته و هر داوطلب می‌تواند با کلیه نکات مرتبط با آنها آشنا شود و دید بسیار خوبی نسبت به آنها پیدا کند. از سوی دیگر بسیاری از مشاورین، منتورها و کوچ‌های حاضر در این مجموعه دارای سوابق تحصیلی معتبر در رشته‌های مختلف هستند و به شکل واقعی با سازمان‌ها و صنابع مختلف همکاری داشته و به طور کامل با شرایط مشاغل مختلف آشنایی دارند و تغییرات ایجاد شده و بازار کار آنها را به طور دائم بررسی می‌کنند؛ در نتیجه از نگاه فراگیر و تجربیات بسیار ارزشمندی برخوردار هستند و به عنوان یک منبع ارزشمند اطلاعات برای تکمیل فرآیند استعدادیابی دانشجویان محسوب می‌شوند.


تماس جهت دریافت مشاوره