مشاوره و منتورینگ

خدمات مشاوره و منتورینگ سیناتلنت در خصوص طراحی مسیر شغلی، انتخاب شغل، چالش‌های شغلی و استعدادیابی … برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است. این خدمات شامل موارد زیر است:

 1. خدمات مشاوره شغلی
 2. خدمات مشاوره تحصیلی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در سیناتلنت ارتباط باشید:

درباره مشاوره و منتورینگ سیناتلنت

خدمات «سیناتلنت» به دو دسته خدمات مشاوره شغلی و خدمات مشاوره تحصیلی تقسیم می‌شوند. این خدمات توسط مشاوران و منتورهای با تجربه ارائه خواهند شد که بر توسعه شغلی، هدایت تحصیلی، ارتقای مهارت‌ها، تعیین اهداف، استعدادیابی و رشد شخصی تمرکز دارند. مشاوره و منتورینگ هر دو برای یک هدف اما با رویکردی متفاوت ارائه می‌شوند. مشاوران معمولا در ارائه راه حل برای مشکلات یا دستیابی به اهداف خاص تمرکز می‌کنند، اما منتورها به اشخاص در توسعه مهارت‌ها، اعتماد به نفس و دستیابی به پتانسیل خود متمرکز هستند؛ اما هدف از مشاوره و منتورینگ ایجاد یک مسیر هدفمند برای موفقیت تحصیلی و شغلی است.

خدمات مشاوره شغلی سیناتلنت

ترسیم مسیر شغلی فرآیندی است که به شناسایی و برنامه ریزی اهداف فردی و مراحل مورد نیاز برای دستیابی به شغل مناسب اشاره دارد. این فرآیند باید توسط مشاوران و منتورها انجام شود، زیرا مرحله حساسی از زندگی یک فرد است. خدمات مشاوره و منتورینگ سیناتلنت برای ترسیم مسیر شغلی ایده آل براساس استعدادهای فردی و بررسی بازار کار ارائه می‌شوند. این خدمات از طریق ابزارها و روش‌های کاربردی در استعدادیابی شغلی طبق استانداردهای جهانی تدوین شده‌اند. رویکرد مشاوره شغلی شامل بررسی شرایط متقاضی، کشف استعدادها، ارزیابی بازار کار و ارائه یک برنامه برای اقدام موثر است.

اهمیت مشاوره انتخاب شغل

اکثر ایرانیان یک سوم زندگی خود را در محل کار می‌گذرانند، اما آیا بیشتر آنها از شغلی خود راضی هستند؟ استرس شغلی ممکن است منجر به اضطراب یا افسردگی شود، بنابراین یافتن یک شغل رضایت بخش برای بهزیستی ذهنی مهم است. هنگامی که مناسب‌ترین شغل را انتخاب می‌کنید یا وارد شغل جدیدی می‌شوید که مطابق با علایق و استعدادهایتان است، رضایت شغلی حاصل می‌شود.

انتخاب شغل کار ساده‌ای نیست، زیرا افراد در وهله اول شناختی از توانایی‌های خود ندارند و بازار کار را نمی‌شناسند. اینجاست که مشاوره شغلی وارد عمل می‌شود تا نقش راهنما را ایفا کند. مشاوره کاری نقش مهمی در کمک به افراد برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد زندگی حرفه‌ای خود ایفا می‌کند. مشاوره و منتورینگ شغلی می‌تواند‌ راهی برای ارزیابی مهارت‌ها، نیازها و خواسته‌های فردی شما باشد.

چه کسانی به مشاوره انتخاب شغلی احتیاج دارند؟

مشاوره شغلی طیف گسترده‌ای از افراد را شامل می‌شود. در ابتدا ممکن است تصور کنید منتورینگ شغلی تنها برای کسانی مناسب است که وارد بازار کار شده‌اند و به دلایل مختلفی از شغل خود راضی نیستند؛ اما مشاوره کاری از زمان انتخاب رشته آغاز می‌شود. بدین معنا که دانش آموزان دبیرستانی می‌توانند مسیر شغلی خود را قبل از شرکت در کنکور و انتخاب رشته مورد ارزیابی قرار دهند. ارزیابی‌ها شامل استعدادیابی و بررسی توانایی‌های دانش آموزان در یک حوزه کاری خاص است.

دانشجویان دانشگاهی نیز دسته دیگری از افرادی هستند که می‌توانند از خدمات مشاوره و منتورینگ شغلی بهره مند شوند. دانشجویان ممکن است به رشته تحصیلی خود علاقه‌ای نداشته باشند یا به دنبال مسیر شغلی بهتر با تحصیل در مقاطع بالاتر هستند. دسته دیگر فارغ التحصیلان دانشگاه هستند که دیدگاه خاصی از بازار کار و فرصت‌های شغلی موجود ندارند و احساس سردرگمی می‌کنند. این افراد انرژی نهفته زیادی دارند، اما نمی‌دانند کدام شغل از نظر درآمد و پیشرفت گزینه بهتری است. همچنین افراد زیر می‌توانند از خدمات مشاوره شغلی بهره ببرند:

     افرادی که در فکر تغییر شغل هستند.

     افرادی که سال‌هاست دنبال کار مناسب هستند.

     کارمندانی که به دنبال پیشرفت هستند.

     افرادی که با چالش‌های شغلی روبرو هستند (نارضایتی، فرسودگی و غیره).

خدمات مشاوره تحصیلی سیناتلنت

هدایت تحصیلی پیش نیاز رسیدن به شغل مناسب است. اگر دانش آموزان بتوانند در مسیر درست گام بردارند، دوران تحصیل درخشان و سپس آینده شغلی خوبی خواهند داشت. خدمات مشاوره تحصیلی «سیناتلنت» توسط مشاوران و منتورهای متخصص ارائه می‌شوند. آنها در برنامه ریزی تحصیلی، استراتژی‌های مرتبط با موفقیت تحصیلی، انتخاب رشته مناسب و سایر موارد به دانش آموزان و دانشجویان خدمات ارزنده‌ای را ارائه می‌دهند. مرحله انتخاب رشته در مشاوره درسی از اهمیت بالایی برخوردار است. دریافت مشاوره و منتورینگ تحصیلی قبل از کنکور منجر به رضایت تحصیلی و داشتن یک شغل آینده‌دار خواهد شد.

انواع مشاوره شغلی

مشاوره شغلی بسته به نیازها و ترجیحات خاص افراد می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. در ادامه به انواع مشاوره شغلی که توسط تیم متخصصان سیناتلنت ارائه می‌شود، اشاره می‌کنیم:

 • مشاوره شغلی فردی: این نوع مشاوره شامل جلسات انفرادی بین یک مشاور و یک متقاضی است. مشاوره شغلی فردی معمولاً شامل بررسی مشکلات و نیازهای فردی، ارزیابی مسیرهای شغلی، تعیین اهداف و برنامه ریزی برای اقدام است.
 • مشاوره شغلی گروهی: این نوع مشاوره شامل جلساتی است که با گروه کوچکی از متقاضیان انجام می‌شود که علایق یا اهداف مشابه دارند. مشاوره شغلی گروهی شامل کارگاه‌های آموزشی و جلسات چند نفره برای بررسی وضعیت شغلی است.
 • مشاوره شغلی آنلاین: این نوع مشاوره به صورت آنلاین از طریق پلتفرم‌های مختلف انجام می‌شود. مشاوره و منتورینگ شغلی اینترنتی می‌تواند شامل جلسات مجازی انفرادی با مشاور از طریق کنفرانس ویدئویی، وبینارها و دوره‌های خودگام باشد.
 • مشاوره شغلی تخصصی: خدمات مشاوره کاری تخصصی متناسب با جمعیت خاصی از مردم ارائه می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به مشاوره شغلی برای افراد دارای معلولیت و اشخاصی که با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند اشاره کرد.

خدمات مشاوره تحصیلی سیناتلنت

هدایت تحصیلی پیش نیاز رسیدن به شغل مناسب است. اگر دانش آموزان بتوانند در مسیر درست گام بردارند، دوران تحصیل درخشان و سپس آینده شغلی خوبی خواهند داشت. خدمات مشاوره تحصیلی «سیناتلنت» توسط مشاوران و منتورهای متخصص ارائه می‌شوند. آنها در برنامه ریزی تحصیلی، استراتژی‌های مرتبط با موفقیت تحصیلی، انتخاب رشته مناسب و سایر موارد به دانش آموزان و دانشجویان خدمات ارزنده‌ای را ارائه می‌دهند. مرحله انتخاب رشته در مشاوره درسی از اهمیت بالایی برخوردار است. دریافت مشاوره و منتورینگ تحصیلی قبل از کنکور منجر به رضایت تحصیلی و داشتن یک شغل آینده‌دار خواهد شد.

مشاوره تحصیلی چیست؟

مشاوره تحصیلی به پشتیبانی و راهنمایی دانش آموزان و دانشجویان در داشتن یک سفر تحصیلی خوب اشاره دارد. مشاوره تحصیلی معمولاً شامل انتخاب رشته، برنامه ریزی تحصیلی، تعیین اهداف واقع بینانه، خودشناسی، مهارت‌های مطالعه موثر و کشف استعدادهاست. هدف از مشاوره درسی ایجاد یک نقشه راه است تا منجر به نتایج مثبت شود.

مشاوره تحصیلی چه فایده‌ای دارد؟

از فواید مشاوره و منتورینگ تحصیلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعیین اهداف تحصیلی و شغلی معنادار و آینده‌نگر
 • کمک به برنامه ریزی درست و اصولی درسی
 • نظارت بر نحوه عملکرد دانش آموز در طول تحصیل
 • ارزیابی نقاط ضعف و قوت شخصی و تحصیلی دانش آموز
 • آموزش مهارت‌های لازم برای کاهش استرس و اضطراب
 • انتخاب رشته مطابق با استعداد و توانایی‌های هر دانش آموز
 • انجام انواع تست‌های استعدادیابی دانش آموزان استاندارد
 • پشتیبانی شخصی متناسب با نیازهای منحصر به فرد هر دانش آموز
 • راهنمایی در مورد تکنیک‌های مطالعه، یادداشت برداری و مدیریت زمان
 • تشویق و انگیزه دادن در زمان‌های چالش برانگیز (مثلاً شرکت در کنکور)
 • توسعه و تقویت مهارت‌های حل مسئله و تصمیم گیری
 • کمک به والدین برای ارائه حمایت‌های لازم برای دانش آموز

مشاور تحصیلی چه ویژگی‌هایی دارد؟

نخستین ویژگی مهم یک مشاور تحصیلی این است که دانش و تخصص لازم در حوزه فعالیت خود را داشته باشد. مشاور باید توانایی ایجاد نقشه راه و ترسیم مسیر تحصیلی موفق را بداند و دانش آموزان را به خوبی هدایت کند؛ بنابراین گام اول ارزیابی شرایط دانش آموز است. مشاور در این مرحله باید درک بالایی از خصوصیات فردی، استعدادها، شرایط خانواده، وضعیت مدرسه و سایر عوامل درونی و بیرونی موثر بر زندگی دانش آموز داشته باشد. مرحله بعد ایجاد یک برنامه هدفمند و نظارت بر این برنامه است. می‌توان گفت که مشاور مانند یک دکتر عمل می‌کند، بدین معنا که ابتدا مسائل را بررسی می‌کند (مرحله تشخیص)، سپس یک برنامه تحصیلی اثربخش ارائه می‌دهد (مرحله درمان). به هر روی، ویژگی‌های کلی یک مشاور تحصیلی خوب عبارتند از:

 • داشتن دانش و تخصص بالا
 • داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی
 • داشتن مهارت‌های همدلی
 • داشتن قدرت تکلم خوب
 • داشتن برنامه ریزی در کار
 • داشتن اطلاعات به روز
 • داشتن مهارت در استعدادیابی دانشجویان و دانش اموزان

انواع مشاوره تحصیلی

مشاوره و منتورینگ تحصیلی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد که متناسب با نیازهای متنوع دانش آموزان ارائه خواهد شد. در ادامه به انواع مشاوره تحصیلی که توسط تیم متخصصان سیناتلنت ارائه می‌شود، اشاره می‌کنیم:

 • مشاوره عمومی: این نوع مشاوره بر کمک به دانش آموزان در هدایت تحصیلی در مقاطع تحصیلی مختلف از جمله ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان تمرکز دارد. هدف نهایی کمک به رفع چالش‌ها و ارائه برنامه ریزی درسی است.
 • مشاوره انتخاب رشته: این نوع مشاوره به طور خاص بر انتخاب رشته متمرکز است. دانش آموزان کنکوری می‌توانند قبل و بعد از کنکور از این خدمت بهره ببرند. هدف انتخاب رشته مطابق با استعدادهای فردی و بازار کار آینده است.
 • مشاوره دانشگاهی: این نوع مشاوره مخصوص دانشجویان دانشگاهی است. دانشجویان ممکن است به هر دلیلی دنبال تغییر رشته، بهبود نمرات دانشگاهی یا تعیین گرایش تحصیلی برای مقاطع بالاتر از جمله ارشد و دکتری باشند.

سوالات متداول

مشاوره شغلی کمک به افراد برای کشف گزینه‌های شغلی، تعیین اهداف شغلی و توسعه استراتژی‌هایی برای دستیابی به اهداف متمرکز است. از سوی دیگر، مشاوره تحصیلی به دانش آموزان در برنامه ریزی تحصیلی، انتخاب رشته، بررسی وضعیت تحصیلی و هدایت تحصیلی تمرکز دارد.

در طول یک جلسه مشاوره می‌توانید انتظار داشته باشید که در مورد اهداف تحصیلی یا شغلی خود، چالش‌هایی که ممکن است با آن روبرو باشید و استراتژی‌هایی برای غلبه بر موانع صحبت کنید. مشاور به نگرانی‌های شما گوش می‌دهد، راهنمایی‌ها و منابع را ارائه می‌کند و با شما برای ایجاد برنامه‌ای برای موفقیت همکاری خواهد کرد.

اگر از نظر تحصیلی با مشکل مواجه هستید یا در مورد مسیر شغلی خود مطمئن نیستید، در تماس با مشاور تحصیلی یا مشاور شغلی خود برای حمایت دریغ نکنید. آنها می‌توانند به شما در بررسی مشکلات، ایجاد برنامه ریزی موفق و شناخت استعدادهای نهفته کمک زیادی کنند.