هوش طبیعت‌ گرا گاردنر چیست و چگونه‌ آن را تقویت کنیم؟

ما به طور طبیعی از سنین پایین در مورد همه چیز اطرافمان کنجکاو هستیم. تحقیق، کشف و یادگیری چیزهای جدید در طبیعت ما انسان‌هاست. در نتیجه، ما دوست داریم چیزهای اطرافمان را بر اساس صفات و اجزای مشترک مرتبط طبقه بندی کنیم. یکی از هوش‌هایی که ما در اوایل زندگی به دست می‌آوریم، هوش طبیعت گرا است. می‌توان گفت که هر کودکی با هوش طبیعت گرا به دنیا می‌آید و سپس این هوش را به تدریج کشف و توسعه می‌دهد. این نوع هوش به صورت سازماندهی شده تحت عنوان «هوش طبیعت گرا گاردنر» دسته بندی می‌شود که در برخی افراد قوی‌تر از دیگران است. در این مقاله از وبسایت «سیناتلنت» به طور کامل در مورد هوش طبیعی گرا گاردنر صحبت می‌کنیم.

هوش طبیعت گرا گاردنر چیست؟

هوش طبیعت گرا (Naturalistic Intelligence) یکی از 9 نوع هوش است که‌ «هاوارد گاردنر» در سال 1983 در نظریه هوش‌های چندگانه توصیف کرد. هوش طبیعت گرا به افراد اجازه می‌دهد تا محیط طبیعی را درک کرده و تشخیص دهند. درحقیقت، هوش طبیعت گرا توانایی درک، طبقه بندی، توضیح و ایجاد ارتباط بین موارد زندگی روزمره انسان و طبیعت است. این توانایی تمایز قائل شدن بین موجودات زنده مختلف از جمله گیاهان و حیوانات است.

چنین هوشی منجر به عشق و علاقه واقعی به جهان طبیعی می‌شود. افراد با هوش طبیعت گرا تمایل زیادی به طبیعت زنده دارند. پیوند آنها با دنیای طبیعی بسیار قوی است. گفته می‌شود که هوش طبیعت گرا در انسان در دوره ماقبل تاریخ تکامل یافته است، زمانی که شناخت انواع گیاهان و حیوانات و حتی بررسی دما و جغرافیا به بقای انسان مرتبط بود. علاوه بر این، این نوع هوش تاریخچه‌ای از تکامل و رشد انسانی را ارائه می‌دهد.

ویژگی‌های افراد با هوش طبیعت گرا گاردنر

انسان احتمالاً از آغاز تاریخ بشر هوش طبیعی داشته است، زیرا باید بین اشیاء مفید و خطرناک تمایز قائل می‌شد. انسان از ارتباط با طبیعت برای پیگیری تغییرات آب و هوایی و استخراج منابع از زمین برای بقای خود استفاده می‌کرد. در قرن بیست و یکم، افراد با هوش طبیعت گرای قوی دانش عمیق و درک بالایی از محیطی زیست دارند.

افرادی که هوش طبیعت گرا قوی دارند، ویژگی‌ها و مهارت‌های خاصی را از خود نشان می‌دهند که به حساسیت و درک آنها از جهان طبیعی مرتبط است. علاوه بر این، همانطور که قبلاً می‌دانیم که هوش طبیعت گرا مستلزم ارتباط قوی و قدردانی از طبیعت، گیاهان، حیوانات و محیط زیست است. به همین دلیل، افراد با هوش طبیعت گرا می‌توانند توانایی‌های خاصی را از خود نشان دهند که با آزمون‌های استعدادیابی شناسایی می‌شوند. برخی از ویژگی‌های افراد دارای چنین هوشی عبارتند از:

طبیعت را تحسین می‌کنند

این افراد عشق شدیدی به دنیای طبیعی دارند و به سمت کتاب‌های مرتبط با طبیعت کشیده می‌شوند و دوست دارند آنها را بخوانند. علاوه بر این، در مورد آثار طبیعت گرایان معروف مانند «چارلز داروین» صحبت می‌کنند. آنها از نمایش‌های تلویزیونی و فیلم‌هایی که صحنه‌هایی از طبیعت را نمایش می‌دهند، لذت می‌برند.

از فعالیت‌های خارج از منزل لذت می‌برند

کسانی که دارای هوش طبیعت گرا هستند به عنوان افرادی شناخته می‌شوند که به فعالیت‌های بیرون از فضای داخل علاقه دارند. آنها با درگیر شدن در تمام فعالیت‌های خارج از منزل به رشد می‌رسیدند. این افراد فضای باز و محیط طبیعی را دوست دارند. همچنین، آنها از پیاده روی، دویدن و غیره لذت می‌برند و کاوش در طبیعت برایشان آرامش بخش و عرفانی است.

از آلودگی محیطی زیست بیزار هستند

افراد دارای هوش طبیعت گرا گادرنر با هر چیزی که محیط زیست را تخریب می‌کند مقابله می‌کنند. آنها از کسانی که طبیعت را آلوده می‌کنند، درختان را قطع می‌کنند و گل‌ها را از ریشه می‌کنند متنفرند. چنین افرادی همیشه ایده‌های مدیریت استراتژیک برای ایمن سازی طبیعت از آلودگی ارائه می‌دهند.

با تمام عناصر طبیعی ارتباط می‌گیرند

این افراد توانایی درک تغییرات ظریف پیچیدگی‌های طبیعت را دارند. دیگران ممکن است متوجه چنین تغییراتی نشوند، اما آنها به سرعت متوجه می‌شوند که طبیعت دست خوش تغییرات قرار گرفته است. از طرفی، نوشتن در مورد طبیعت یک سرگرمی محبوب برای این دسته افراد است. آنها تمام تلاش خود را می‌کنند تا علایق خود را به مخاطبان زیادی منتقل کنند.

الگوهای طبیعی را تشخیص می‌دهند

افراد با هوش طبیعت گرا در تشخیص الگوها مهارت دارند. آنها دوست دارند اشیایی مانند سنگ‌ها، برگ‌ها، گیاهان، کوه‌ها، حیوانات و غیره را طبقه بندی کنند. این ویژگی است که در کودکان به وفور دیده می‌شود. آنها شروع به نشان دادن علاقه به زیست شناسی می‌کنند. علاوه بر این به جغرافیا و زمین شناسی نیز علاقه زیادی دارند.

فعالیت‌های مربوط به هوش طبیعت گرا گاردنر

به گفته گاردنر، هوش در هنگام تولد در درجات مختلفی وجود دارد و در طول زمان ممکن است توسعه یابد. با این حال، فعالیت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند به کودکان یا دانش آموزان کمک کنند تا هوش طبیعی را به روشی بسیار بهتر یاد بگیرند. مشاوره و منتورینگ در ارزیابی توانایی‌های فرد برای تقویت هوش طبیعت گرا اهمیت زیادی دارد و باعث می‌شود تا فرد فعالیت‌های مورد نیاز برای پرورش این هوش را به کار گیرد. برخی از فعالیت‌ها برای تقویت هوش طبیعی عبارتند از:

مشاهده کردن طبیعت

کودکان می‌توانند رفتار حیوانات را ببینند از ابزارهای رصد مانند ذره بین، میکروسکوپ و تلسکوپ استفاده کنند یا آب و هوا را مشاهده کنند و مفاهیم اکولوژیکی مانند چگونگی تغییر گیاهان در طول زمان را با استفاده از تمام حواس خود کشف کنند. مشاهده طبیعت می‌تواند‌ هوش طبیعت گرا کودکان را پرورش دهد.

کاوش در طبیعت

کودکان می‌توانند در حین اکتشاف عمیق‌تر به دنیای طبیعی بپردازند. آنها می‌توانند از طریق تعامل و مطالعه دنیای طبیعی به این مهم دست یابند. کودکان می‌توانند گیاهان را داخل خاک بکارند، باغبانی کنند، به پیاده روی بروند، نمایشنامه بنویسند، داستان‌های مربوط به طبیعت را بخوانند یا در طبیعت به کاوش بپردازند.

طبقه بندی طبیعت

تنها کاری که باقی می‌ماند این است که پس از برخورد، توجه و بررسی طبیعت، دسته بندی کنند. فرزندان شما می‌توانند اشیاء را بر اساس آنچه مشاهده کرده‌اند طبقه بندی کنند. آنها قادر به جمع آوری اشیاء برای تشخیص گیاهان مختلف، برگ‌ها، توت‌ها و چیزهای دیگر هستند. علاوه بر این، آنها می‌توانند با استفاده از این مجموعه‌ها بر تنوع و شباهت بین چیزهای ارگانیک خود تأکید کنند. تمرینات بعدی به رشد و تقویت هوش طبیعی در کودکان خردسال کمک می‌کند.

مشاغل مناسب برای افراد با هوش طبیعت گرا گاردنر

مشاغلی مختلفی وجود دارند که به افراد با هوش طبیعت گرا فرصت ابزار توانایی‌های خود را می‌دهند. چنین مشاغلی همچنین باعث می‌شود این افراد زمان بیشتری را در فضای باز بگذارید که باعث رشد و توسعه بلند مدت هوش طبیعی آنها می‌شود. همچنین استعدادیابی شغلی راهی عالی برای بررسی مشاغل مناسب برای افراد با هوش طبیعت گرا است. با این حال، در ادامه گزینه‌های شغلی موجود برای افراد با هوش طبیعت گرا گاردنر آورده شده است:

 • باغبان و کشاورز: این افراد ارتباط عمیقی با دنیای طبیعی دارند. آنها از پرورش گیاهان تزئینی، میوه‌ها، سبزیجات و گل‌ها لذت می‌برند. چنین افرادی دوست دارند از هوش طبیعت گرا خود در باغبانی و کشاورزی استفاده کنند.
 • محافظ محیط زیست: طبیعت برای این افراد بسیار عزیز است. آنها به سرعت از آلودگی و خطرات محیطی زیستی را تشخیص می‌دهند. شغل محافظ محیط زیست گزینه خوبی برای این دسته افراد است.
 • مربی حیوانات: این افراد از آموزش دادن و تربیت حیوانات لذت می‌برند؛ بنابراین، آنها می‌توانند از هوش طبیعی خود برای آموزش مناسب حیوانات استفاده کنند. باغ وحش‌ها و پناهگاه‌های حیوانات بهترین مکان‌های بارای کار مربی حیوانات است.
 • بوم شناس: افراد با هوش طبیعت گرا گاردنر بیش از هر چیز دیگری از طبیعت آگاه هستند. آنها دوست دارند درباره نحوه تعامل موجودات و محیط اطرافشان تحقیق کنند. این افراد برای شعل بوم شناس یا اکولوژیست مناسب هستند.
 • دامپزشک: آنها می‌توانند هر کاری را برای بهبود و بازگرداندن حیوانات به زندگی عادی انجام دهند. به همین دلیل است که دامپزشکی برای آنها مناسب‌تر است. قدردانی و عشق این افراد به حیوانات می‌تواند‌ باعث موفقیت شغلی آنها شود.
 • زیست شناس: زیست شناس دانشمندی است که روی موجودات زنده و نحوه تعامل آنها با محیط اطراف تحقیق می‌کند. زیست شناسان بر پیچیدگی، تنوع و ارتباط متقابل حیات روی زمین تمرکز دارند.

پرورش هوش طبیعت گرا گاردنر در کودکان و دانش آموزان

کودکان و دانش آموزان با این نوع هوش علاقه شدیدی به طبیعت دارند، بنابراین مهم است که برخی از حوزه‌های درسی را زودتر آموزش ببینند. استعدادیابی دانش آموزان برای درک بهتر توانایی‌های کودکان و دانش آموزان اهمیت بالایی دارد. از نکات زیر برای تقویت هوش طبیعت گرا گاردنر در کودکان و دانش آموزان استفاده کنید:

 • کاوش در فضای باز را از طریق فعالیت‌هایی مانند پیاده روی در طبیعت، باغبانی، تماشای پرندگان یا کمپینگ تشویق کنید. تجربیات عملی در محیط‌های طبیعی به کودکان کمک می‌کند تا از پیچیدگی‌های دنیای طبیعی قدردانی کنند.
 • فرصت‌هایی را برای کودکان فراهم کنید تا بتوانند گیاهان، حیوانات و پدیده‌های طبیعی را مشاهده کنند و با آنها ارتباط برقرار کنند. این می‌تواند شامل راه ‌اندازی دانخوری پرندگان، نگهداری باغ حیاط خلوت یا مشاهده تغییرات فصول باشد.
 • رفتن به پارک‌ها، باغ‌های گیاه شناسی، ذخایر طبیعی یا پناهگاه‌های حیات وحش را در نظر بگیرید. این گشت و گذارها تجربیات را با اکوسیستم‌ها و تنوع زیستی مختلف ارائه می‌دهد و حس کنجکاوی و یادگیری کودکان و دانش آموزان را تحریک می‌کند.
 • دانش‌ آموزان را در پروژه‌های عملی مرتبط با حفاظت از محیط زیست، پایداری یا اکولوژی به تعامل وادار کنید. این موضوه می‌تواند شامل ابتکاراتی مانند کمپوست سازی یا کاشت نهال در طبیعت باشد.
 • مضامین طبیعی را در موضوعات مختلف در برنامه درسی بگنجانید. به عنوان مثال، از ادبیات مربوط به طبیعت استفاده کنید، مفاهیم ریاضی را در پروژه‌های باغبانی در نظر بگیرید یا اصول علمی را از طریق آزمایش‌ها در فضای باز کشف کنید.
 • یک کلاس درس یا فضای آموزشی در فضای باز ایجاد کنید که در آن دانش آموزان بتوانند در درس‌ها، بحث‌ها و فعالیت‌هایی که در طبیعت احاطه شده است شرکت کنند. این کار می‌تواند‌ ارتباط مباحث آموزشی با طبیعت را تقویت کند.
 • از طبیعت شناسان، زیست شناسان، محیط بانان یا پارکبانان محلی دعوت کنید تا با دانش آموزان در مورد روند کار خود صحبت کنند و دانش خود را در مورد جهان طبیعی به اشتراک بگذارند.
 • از فناوری‌هایی مانند اپلیکیشن‌های مرتبط به طبیعت، بازی های کامپیوتری، منابع آنلاین یا تجربیات واقعیت مجازی برای افزایش یادگیری در مورد دنیای طبیعی استفاده کنید. بازی و یادگیری می‌توانند به تقویت هوش طبیعت گرا گاردنر کمک کنند.

کلام آخر

درک عمیق هوش طبیعت گرا گاردنر عناصر متعدد هوش انسانی را نشان می‌دهد. این هوش ریشه‌های تکاملی دارد، زیرا انسان برای بقای خود باید با گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری ارتباط می‌گرفت. هوش طبیعت گرا هنوز نقش مهمی در درک، استفاده و حفظ طبیعت در مشاغلی مانند کشاورزی، باغبانی، جانورشناسی و غیره ایفا می‌کند. اگر واقعاً می‌خواهید هوش طبیعت‌ گرای خود را تقویت کنید یا به عنوان والدین به دنبال درک توانایی‌های فرزند خود هستید، استفاده از پکیج‌های استعدادیابی سیناتلنت را در نظر بگیرید. همچنین برای دریافت مشاوره ما متخصصان ما در تماس باشید.

سوالات متداول

چرا هوش طبیعت گرا مهم است؟

افراد با این نوع هوش بهتر می‌توانند محیط طبیعی را درک کرده و با آن ارتباط برقرار کنند؛ بنابراین، این یک نوع هوش بسیار مهم است، زیرا بر نحوه رشد کودکان و گسترش دید آنها در مورد محیط زیست کمک کند.

هوش طبیعت گرا چه تفاوتی با سایر هوش‌ها دارد؟

هوش طبیعت گرایا از سایر هوش‌ها مانند هوش زبانی، منطقی-ریاضی یا موسیقایی متمایز است. در حالی که هوش زبانی شامل مهارت‌های زبانی است یا هوش منطقی-ریاضی شامل استدلال و حل مسئله است، هوش طبیعت گرا به طور خاص بر دنیای طبیعی تمرکز دارد.

چگونه می‌توان هوش طبیعی را در کودکان و دانش آموزان پرورش داد؟

هوش طبیعت گرا را می‌توان از طریق فعالیت‌های خارج از منزل، مشاهده طبیعت، سفرهای میدانی، پروژه‌های عملی و برگزاری کلاس‌های درس در فضای باز توسعه داد؛ اما قبل از آن شرکت در آزمون استعدادیابی برای شناخت عمیق‌تر این توانایی ضروری است.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید