معرفی آزمون هوش های چندگانه یا تست گاردنر

تست گاردنر یک آزمون بین المللی برای شناسایی و سنجش 9 هوش مختلف در کودکان و بزرگسالان است. در این تئوری، ظرفیت‌های درونی افراد به 9 شاخه مختلف تقسیم می‌شوند که هر شاخه دارای تعاریف، ویژگی‌ها و توانایی‌های منحصر بفرد است. این تئوری دارای راهکارهای آموزشی بسیار مفیدی است که امکان یادگیری بهتر کودکان و استفاده از شیوه‌های درست آموزش را در اختیار مربیان و معلمان قرار می‌دهد. این تست یکی از ابزارهای چهارگانه استعدادیابی در سایت سیناتلنت است و همه داوطلبان قبل از ورود به این آزمون یا پس از انجام آن می‌توانند از مشاوره تخصصی این مجموعه بهره‌مند شوند.

تاریخچه تست هوش های چندگانه گاردنر

نظریه هوش‌های چندگانه برای اولین بار در سال 1983 توسط دکتر هاوارد گاردنر، استاد دانشگاه هاروارد ارائه شد. دکتر گاردنر در این تئوری نشان داد که مفهوم IQ دارای تفاوت‌های بسیار زیادی با هوش‌های چندگانه است و شاخص مناسبی برای ارزیابی هوش و توانایی‌های افراد نیست زیرا IQ بیشتر به قابلیت‌های محاسباتی و تحلیلی افراد متکی است و تفسیر درستی از توانایی‌های ذاتی فرد را نشان نمی‌دهد. از طرف دیگر افراد زیادی وجود دارند که زمینه‌های ریاضی و منطقی ضعیف هستند اما استعدادهای ویژه‌ای در سایر زمینه‌ها دارند.

تاریخچه تست هوش های چندگانه گاردنر
تاریخچه تست هوش های چندگانه گاردنر

محتوای تئوری تست گاردنر

دکتر گاردنر در ابتدا تعریفی از 8 هوش مختلف شامل هوش کلامی-زبانی، هوش ریاضی-منطقی، هوش بصری-تجسمی، هوش بدنی-جنبشی، هوش موسیقیایی، هوش بین فردی، هوش درون فردی و هوش طبیعت‌گرا را به عنوان طیف گسترده‌ای از ظرفیت‌های فردی در نظر گرفت اما پس از مدتی هوش معناگرا نیز به عنوان هوش نهم به این مجموعه اضافه شد. در حال حاضر این تئوری همچنان در حال تحقیق و گسترش بوده و هم اکنون بروزترین نسخه از این آزمون از طریق سایت سینا تلنت در اختیار داوطلبان قرار دارد.

علت اهمیت آزمون هوش های چندگانه

یکی از ویژگی‌های مهم این آزمون مربوط به سادگی و دقت بالای آن است که آن را به یک گزینه ایده‌آل برای ارزیابی هوش نوجوانان تبدیل می‌کند. همچنین این آزمون دارای مفاهیم ملموس و کاملا مشخصی است و بسیاری از افراد می‌توانند آنها را به راحتی درک کنند و شناخت نسبتا جامعی را در خصوص ویژگی‌های خود به دست بیاورند. داشتن شناخت کافی نسبت به انواع هوش می‌تواند در زمینه انتخاب رشته تحصیلی و تعیین مسیر شغلی نیز بسیار راهگشا و موثر باشد.

ساختار آزمون گاردنر و کاربردهای آن

آزمون هوش گاردنر در سایت سینا تلنت شامل 100 پرسش مختلف است و داوطلب می‌بایست میزان تناسب محتوای سوال با شخصیت خود را از میان 5 پاسخ مختلف انتخاب کند. تمامی سوالات این آزمون بسیار ساده و قابل فهم بوده و نتیجه نهایی آزمون از دقت و اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.

ساختار آزمون گاردنر و کاربردهای آن
ساختار آزمون گاردنر و کاربردهای آن

گزارش آزمون هوش های چندگانه بر اساس پاسخ داوطلب به سوالات آزمون گاردنر تهیه شده و به وی کمک می‌کند تا امتیاز و رتبه خود را در 9 هوش مختلف، شناسایی و بررسی کند. محتوای این گزارش شامل نمرات داوطلب در زمینه هوش‌های مختلف، معرفی و آشنایی با انواع هوش‌های گاردنر، ویژگی‌های منحصربفرد و مشاغل مناسب برای هر هوش، روش‌های شناسایی انواع هوش از طریق مشاهده و بررسی رفتارهای هر فرد، توصیه‌های کاربردی برای تقویت هوش‌های مختلف و تمرین‌های کاربردی برای ارتقای آنهاست. به طور کلی استفاده از این گزارش برای شناخت و توسعه فردی و انتخاب رشته و مسیر شغلی بسیار مفید است. همچنین داوطلبان در صورت نیاز به تفسیر دقیق‌تر و عمیق‌تر می‌توانند با متخصصین و مشاورین سایت سینا تلنت در ارتباط باشند.

کاربرد تئوری گاردنر در بخش آموزش

این تئوری یکی از مخالفان سرسخت سیستم‌های آموزشی حال حاضر است که بخش عمده تمرکز خود را بر روی هوش ریاضی و منطقی کودکان و دانش‌آموزان قرار می‌دهند و نسبت به سایر توانایی‌های آنها بی‌توجه هستند. از نظر تئوری گاردنر، استفاده از یک روش آموزشی ثابت برای تمامی هوش‌ها تنها منجر به رشد و شکوفایی دسته خاصی از افراد می‌شود و پاسخگوی نیاز سایر هوش‌ها نخواهد بود؛ در نتیجه ممکن است بسیاری از افراد بازدهی آموزشی مناسبی نداشته باشند و در زمینه یادگیری مطالب درسی به عنوان افراد ضعیف و بی‌استعداد قلمداد شوند.

استفاده از نظریه گاردنر در ارائه مطالب درسی

آشنایی با محتوا و هوش‌های مختلف تئوری گاردنر به مربیان و معلمان اجازه می‌دهد تا محتوای درسی مختلف را با استفاده از روش‌های مناسب با هر هوش ارائه دهند تا از این طریق افراد بیشتری بتوانند مطالب درسی را بر اساس روش مورد علاقه خود یاد بگیرند. این کار باعث افزایش بهره‌وری آموزشی می‌شود و تمایل محصلان را به یادگیری دروس مختلف افزایش می‌دهد.

استفاده از آزمون گاردنر برای هوش سنجی در بزرگسالان

انجام آزمون گاردنر به بزرگسالان اجازه می‌دهد تا با استعدادهای و ظرفیت‌های پنهانی خود آشنا شوند و با انجام سرگرمی‌ها و فعالیت‌های خودمراقبتی، نگاه نو و ویژه‌ای را در زندگی خود ایجاد کنند. اصلاح رویکرد بزرگسالان و ارائه راهکارهای جدید از جمله ویژگی‌های اصلی نظریه گاردنر است که پیامدها و نتایج بسیار ملموسی را برای آنها به ارمغان می‌آورد.

آزمون آنلاین گاردنر در سایت سیناتلنت

در مجموع باید گفت که تست گاردنر یک روش دقیق، سریع و آسان برای شناسایی انواع هوش و اندازه‌گیری سطح آنها در افراد مختلف است. این تئوری و آزمون مربوط به آن، علاوه بر کاربردهای شخصی دارای راهکارهای ویژه‌ای در بخش آموزش است که می‌تواند روش‌های جدیدی را در اختیار معلمان قرار بدهد و میزان یادگیری دانش‌آموزان را در کلاس درس افزایش دهد. سایت سینا تلنت این آزمون را به شکل کامل و بر اساس آخرین تغییرات در اختیار مخاطبین خود قرار داده است که در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می‌توانید از طریق مشاوره آنلاین یا تماس تلفنی با مشاوران تخصصی این آزمون در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید