اعلام نتیجه نهایی کنکور


زمان اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۲

سایت سنجش زمان اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴٠۲ را یک روز بین بازه‌ی زمانی 15 تا 25 مرداد اعلام کرده و ما هم به خوش‌قولی سازمان امیدواریم! چشم‌انتظار بودن کار ساده‌ای نیست و نگرانی شما برای آینده را درک می‌کنیم؛ اما اگر دنبال جواب قطعی هستید فقط یک چیز مشخص است: نتایج اولیه کنکور تا قبل از پایان مرداد منتشر می‌شود. به‌زبان ساده‌تر، پیش از اینکه ماه شهریور از راه برسد، از نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۲ باخبر می‌شوید و نتایج نهایی هم قاعدتاً باید پس از بررسی‌های لازم تا قبل از آمدن ماه مهر اعلام شود.

تعداد پاسخ‌برگ‌ها کم نیست و بررسی و ثبت نتایج به زمان نیاز دارد؛ بنابراین دل‌خوش تاریخ‌ها نباشید و برای مراحل بعدی آماده شوید. در ادامه درمورد تاریخ انتشار و زمان اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴٠۲ و یکسری نکات مهم برای انتخاب رشته صحبت می‌کنیم.

کنکور پرماجرای ۱۴٠۲

کنکور ۱۴٠۲ با تمام ماجراهای عجیب‌وغریبش گذشت. امسال تغییرات مهمی اعمال شد و تا داوطلب‌ها با شرایط اُنس بگیرند کنکور برگذار شد و تمام! یک عده همه‌چیز را بوسیدند و ماند برای سال بعد؛ عده‌ای هم سرسخت‌تر از قبل رفتند که شاخ کنکور را بشکنند. فکر کنم کنکوری‌های ۱۴٠۲ همان نسل‌سوخته‌ای هستند که همیشه درموردش حرف می‌زدیم.

از تمام اتفاق‌ها که بگذریم، نتیجه می‌تواند خوب باشد؛ خیلی خوب‌تر از قبل. بالاخره تغییر سختی‌های خودش را دارد و باید زمان کوتاهی را فدای آینده کرد. همان اندازه که به بچه‌ها سخت می‌گیرند روی کار هم نظارت دارند و تمام تغییرات برای همین است. با این حساب امیدوارم که در سال‌های بعد روند به ثبات برسد و کنکوری‌ها استرس کم‌تری را تجربه کنند.

زمان اعلام نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۲

نتایج اولیه کنکور تا قبل از پایان مرداد در دسترس داوطلب قرار می‌گیرد؛ اما به احتمال زیاد نتایج مثل کارنامه دی ماه است فقط درصدها مشخص می‌شود. نتایج تمام رشته‌ها همزمان منتشر می‌شود؛ یعنی دکترهای آینده، هنرمندان و تمام داوطلب‌ها در یک روز کارنامه را دریافت می‌کنند. با این حساب اگر کنکور امسال را یک دست‌گرمی در نظر گرفتید، نهایتا تا ۳۱ مرداد چیزی که می‌خواهید را دریافت می‌کنید و انتظار به پایان می‌رسد.

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۲

با وجود تمام سختی‌ها عده زیادی دست از تلاش نکشیدند و حالا نتیجه زحماتشان را می‌خواهند. کسانی که مجاز به انتخاب رشته شدند باید دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را مطالعه و اولویت‌های خود را مشخص کنند. این مرحله به اندازه خود آزمون اهمیت دارد؛ برای همین داوطلب‌ها کارنامه به‌دست سراغ مشاور می‌روند تا با انتخاب رشته درست آینده خودشان را نجات دهند. شما هم می‌توانید برای نجات آینده خودتان از خدمات مشاوره سیناتلنت بهره ببرید.

خوشبختانه زمان کافی برای انتخاب رشته در نظر گرفته شده تا داوطلب تمام شرایط را بررسی کند. در نهایت شما اولویت‌ها را مشخص می‌کنید و می‌رود برای بررسی نهایی! بعد از بررسی اولویت‌ها نتیجه نهایی (قبولی یا عدم‌قبولی) منتشر می‌شود. شرایط اعلام نتایج کنکور امسال نسبت به سال‌های گذشته متفاوت است چون کارنامه داوطلبان دی و تیر ماه باهم بررسی می‌شود. یعنی شما با داوطلب‌های دو دوره کنکور طرف هستید.

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴٠۲ نیمه دوم شهریور است. از آن‌جایی که ثبت‌نام در دانشگاه مراحل خودش را دارد، زمان اعلام نتایج نهایی عقب نمی‌افتد. این خبر خوبی است؛ چون لازم نیست آب‌قند کنار دستتان بگذارید و هر چند ساعت یک‌بار سایت را چک کنید.

زمان اعلام نتایج رشته‌های دارای شرایط ویژه کنکور سراسری ۱۴۰۲

اعلام نتایج یک‌سری از دانشگاه‌ها مثل فرهنگیان، امام باقر و غیره با بقیه رشته‌ها متفاوت است. این رشته‌ها یک مرحله آزمون دارند و مرحله اصلی مصاحبه علمی عقیدتی است. یعنی رتبه کنکور فقط راه شما را هموار می‌کند و پذیرش یا عدم پذیرش به رفتار شما در مصاحبه بستگی دارد. نتیجه اولیه که همزمان با نتایج کنکور منتشر می‌شود شامل لیست دعوت‌شدگان به مصاحبه است. تاریخ دقیق اعلام نتایج مشخص نیست؛ اما با توجه به روند سال‌های گذشته قابل حدس است. نتایج اولیه (یا همان دعوت به مصاحبه) برای رشته‌های دارای شرایط خاص اواخر مرداد اعلام می‌شود.

اسامی دعوت‌شدگان چند برابر ظرفیت است و عده زیادی بعد از مصاحبه رد می‌شوند. پس اگر برای مصاحبه دعوت شدید به مراحل بعدی فکر کنید و خوشحالی را برای بعد از قبولی بگذارید.

بعد از مصاحبه باید پیگیر اطلاعیه‌ها باشید. لیست پذیرفته‌شدگان رشته‌های دارای شرایط ویژه همزمان با نتایج نهایی کنکور منتشر می‌شود. یعنی تا نیمه دوم شهریور ماه نتیجه نهایی (پذیرش یا عدم پذیرش) مشخص می‌شود و باید به فکر ثبت‌نام باشید؛ یا برای کلاس‌های کنکور سال بعد و یا برای دانشگاه.

آموزش مشاهده نتایج کنکور سراسری ۱۴٠۲

نتایج کنکور سراسری در سایت سنجش قرار می‌گیرد. یعنی برای اطلاع از نتیجه آزمون به همان سایتی که ثبت‌نام را انجام دادید، مراجعه می‌کنید. قبل از مشاهده نتیجه خودتان را آرام کنید. به‌هر حال این تنها شانس شما برای آینده نیست و فرصت‌های زیادی پیش‌رو دارید.

 • به محض ورود به سایت یک لیست (منو) از تمام آزمون‌ها می‌بینید. روی گزینه “سراسری” کلیک کنید تا به صفحه ورود هدایت شوید. اگر در صفحه اصلی سایت گزینه را پیدا نکردید، روی سه خط بالای صفحه کلیک کنید تا منو ظاهر شود. سپس گزینه “آزمون‌ها” را لمس کنید.
 • در صفحه جدیدی روی گزینه کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری ۱۴۰۲ کلیک کنید.

 

 • این مرحله نهایی است. اطلاعات خواسته شده را بنویسید و منتظر بمانید. نتیجه یک سال زحمت شما در صفحه جدید قایل مشاهده است.

وقتی نتیجه اعلام می‌شود تمام یک میلیون داوطلب کنکور به سایت هجوم می‌آورند. برای همین سایت هنگ می‌کند و احتمالا بعد از چندبار تلاش کارنامه را دریافت می‌کنید. اگر این موضوع شما را عصبی می‌کند نصف‌شب وارد سایت شوید؛ دقیقا همان زمانی که دیگران خواب هفت پادشاه می‌بینند و سرور سایت شلوغ نیست.

اشکال داوطلب یافت نشد در زمان اعلام نتایج کنکور سراسری 1402

اگر موقع ثبت‌نام اطلاعات را کامل و درست وارد کرده‌اید، نگران نباشید. این مشکل برای خیلی از داوطلب‌ها پیش می‌آید و دلیلش شلوغی سرور سایت است. پس جای نگرانی نیست و فقط باید کمی صبر کنید. قبل از آن‌که استرس کار دستتان بدهد و فشارتان بی‌افتد، سایت را ببندید و خودتان را مشغول کنید. معمولا تا چند ساعت بعد مشکل برطرف می‌شود.

بازیابی اطلاعات مورد نیاز جهت مشاهده نتایج کنکور ۱۴۰۲

برای ورود به حساب و مشاهده نتایج سه راه پیش روی شماست.

 • شماره داوطلبی و شماره شناسنامه
 • شماره پرونده و کدپیگیری ۱۶ رقمی
 • شماره پرونده و شماره سریال ۱۲ رقمی

مطمئناً برای سایت فرقی ندارد که از کدام روش استفاده کنید. اما بسیاری از داوطلب‌ها در گیرودار آزمون اطلاعات را گم یا فراموش می‌کنند. تعداد این افراد کم نیست و به همین دلیل یک سیستم بازیابی اطلاعات داخل سایت سنجش قرار گرفته است. برای دسترسی به اطلاعات ورود مراحل زیر را دنبال کنید.

 • از منوی سمت چپ سایت گزینه ورود به سیستم پاسخ‌گویی را انتخاب کنید.
 • اگر در سایت سنجش حساب کاربری دارید، گزینه ورود به سیستم را انتخاب کنید. در غیر این‌صورت از طریق گزینه “عضویت در سایت” یک حساب کاربری ایجاد کنید.
 • در صفحه جدید نام‌کاربری و رمز عبور خود را تایپ کنید تا وارد پورتال پاسخ‌گویی شوید.
 • صفحه جدیدی که باز می‌شود حساب کاربری شماست. از منوی سمت راست گزینه “درخواست جدید” را انتخاب کنید.
 • حالا گزینه “آزمون سراسری” و بعد “جستجو” را پیدا کنید. در صفحه جدیدی که باز می‌شود لیست مشکلات متداول قرار دارد. گزینه “دریافت شماره پرونده یا داوطلبی 1402” را انتخاب کنید.
 • این صفحه اطلاعات فردی شماست. همه‌چیز را بررسی کنید و بعد روی گزینه تایید کلیک کنید. این‌جا شماره پرونده و شماره داوطلبی شما در کنکور سراسری قابل مشاهده است.

بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور چه کار کنیم؟

 

وقتی تکلیف درصد و رتبه‌ها مشخص شد باید قوانین انتخاب رشته را مطالعه کنید و تصمیم بگیرید. چه با مشاور حرف می‌زنید و چه تنهایی اقدام می‌کنید، بهتر است با یکسری نکات آشنا باشید.

 • اول از همه به خودت و علایقت توجه کن. شاید کلیشه‌ای به‌نظر برسد، اما حقیقت است. رشته‌های پردرآمد خیلی زود اشباع می‌شوند و بازارکار تعداد زیادی از رشته‌ها مناسب نیست. در این شرایط رقابت بیشتر می‌شود و کسی که بدون علاقه کار را دنبال کند کم می‌آورد. حرف دیگران بعد از چند سال بی‌اهمیت می‌شود و خودت می‌مانی و علاقه واقعی‌ات!
 • ظرفیت بعضی از رشته‌ها افزایش داشته؛ پس به آخرین قبولی‌های سال قبل توجه چندانی نکنید.
 • عجله نکنید اما کار را برای روز آخر نگذارید. ساعت‌های آخر سایت شلوغ است و احتمال این‌که اولویت‌های شما ثبت نشود وجود دارد.

مشاوره انتخاب رشته کنکور ۱۴٠۲

بعد از اعلام نتایج اولیه با یک چالش مهم روبه‌رو هستیم و آن‌هم انتخاب رشته است.

حتما این جمله را شنیده‌اید که “انتخاب رشته انتخاب آینده است” و باید با اطلاعات کامل اقدام کنید. متاسفانه یا خوشبختانه باید بگویم که بله، واقعا همین‌قدر اهمیت دارد. اولویت‌های شما مشخص می‌کند در آینده چه جایگاهی دارید و با چه لقبی شما را می‌شناسند. دکتر، نقاش، مهندس، معلم، نقاش یا هرچیز دیگری که هدف شماست! رشته تحصیلی و دانشگاه شما مشخص می‌کند چه‌قدر شهریه می‌پردازید، در چه شهری درس می‌خوانید و حتی کجا زندگی می‌کنید. خیلی از رشته‌ها به دانشجو تعهد خوابگاه نمی‌دهند و باید دنبال اجاره منزل اطراف دانشگاه باشید.

در این شرایط داوطلب‌ها ریسک نمی‌کنند و دنبال مشاور باتجربه برای انتخاب رشته کنکور می‌گردند. این‌جاست که مافیا کنکور دست‌هایش را به‌هم می‌مالد و آماده است که جیب شما را خالی کند. پیشنهاد من این است که هرجا تبلیغات اقرارآمیز دیدید فرار کنید! هیچ‌کس با رتبه ۲٠٠٠٠ پزشکی قبول نمی‌شود؛ مگر با سهمیه. پس پول و وقتتان را دور نریزید و دنبال مشاور خوب باشید. کسی که با زیر و بم کار آشنا باشد و با توجه به علاقه شما بهترین انتخاب رشته را انجام دهد.

چطور با خیال راحت انتخاب رشته کنیم؟

برای اینکه بتوانید هر کاری را با خیال راحت انجام بدهید، فقط کافی است برای انجام آن کار از روش درست و مناسب استفاده کنید. برای اینکه بتوانید در آزمون سراسری ۱۴۰۲ انتخاب رشته درست و مناسب داشته باشید، کافی است از افراد کاربلد کمک بگیرید. ناگفته هم پیداست که این کمک گرفتن شکل‌های مختلفی دارد. مثلاً می‌توانید به مشاور تحصیلی مراجعه کنید. ما هم می‌خواهیم در اینجا پیشنهادی به شما بدهیم که احتمالاً آن را از مشاور تحصیلی کاربلد هم خواهید شنید. مطمئن‌ترین راه برای انتخاب رشته درست و دقیق این است که پیش و بیش از هر چیز خودتان را بشناسید. منظور از شناخت خود این است که انواع استعدادها و هوش چندگانه خود را بشناسید و در تست شخصیت‌شناسی یا تست MBTI  شرکت کنید. اگر انتخاب رشته شما براساس نتایج به دست آمده از آزمون‌های هوش چندگانه و استعدادیابی و مبتنی بر تست شخصیت‌شناسی باشد، با آرامش خاطر می‌توانید تصمیم درست بگیرید و رشته‌ای را انتخاب کنید که متناسب با هوش، استعداد، شخصیت، روحیات و توانمندی‌های شما باشد. انتخاب دقیق، درست و آگاهانه مسیر انتخاب رشته، پیشرفت شغلی شما را هموار می‌کند و در بلند‌مدت به شما کمک می‌کند که در زندگی آرامش بیشتری داشته باشید. ما در سیناتلنت به شما کمک خواهیم کرد که مسیر درست و موفقی را برای خود انتخاب کرده و در پیش بگیرید.

سوالات متداول

 

 1. زمان اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۲ دقیقا چه زمانیست؟

تاریخ دقیق مشخص نیست؛ اما با توجه به روند سال‌های گذشته و صحبت‌های سازمان سنجش، نتایج اولیه تا آخر مرداد و نتایج نهایی اواسط شهریور منتشر می‌شود.

 1. زمان اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۲ برای مشاهده نتایج به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

برای مشاهده نتایج کنکور به شماره پرونده یا شماره داوطلبی + شماره شناسنامه یا کد پیگیری یا شماره سریال نیاز دارید. نحوه بازیابی این اطلاعات در مقاله بررسی شد.

 1. اشکال داوطلب یافت نشد در زمان اعلام نتایج کنکور یعنی چه؟

این مشکل به‌خاطر شلوغی سرور سایت پیش می‌آید و بعد از چند ساعت برطرف می‌شود. چاره‌ای ندارید جز اینکه صبور باشید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید