نقش والدین در استعدادیابی دانش‌آموزان

زمانی فکر می‌کردیم که پیشرفت یک تنیس‌ باز با پیشرفت یک پیانیست کنسرت، مجسمه ساز، ریاضیدان یا متخصص مغز و اعصاب بسیار متفاوت است. آنچه ما دریافتیم این است که اگرچه محتوا و رویه‌ها ممکن است در هر زمینه متفاوت باشند، اما مجموعه‌ای از ویژگی‌های مشترک هستند که تنها در محیط خانه ایجاد می‌شوند. تحقیقات در استعدادیابی دانش‌آموزان نشان می‌دهند که نقش والدین در استعدادیابی دانش‌آموزان بسیار زیاد و موثر است. پدر و مادری که به پرورش استعداد فرزند خود متعهد هستند، به این درک جامع رسیده‌اند که استعداد مساوی با یک زندگی موفق در آینده است. نقش والدین در استعدادیابی دانش‌آموزان بر هیچکس پوشیده نیست. در این مقاله در مورد تاثیر حمایت والدین در توسعه استعدادهای فرزندان صحبت می‌کنیم.

تأثیر پشتیبانی والدین در توسعه استعدادهای دانش‌آموزان

به همین راحتی می‌توان نقش والدین در استعدادیابی دانش‌آموزان را فهمید. آماده‌سازی بستر مناسب برای کشف استعدادها، اولاً به درک عمیق از سوی والدین نیاز دارد. پدر و مادر باید دانش و هوشمندی لازم برای ارزیابی استعداد فرزند خود را داشته باشند. دوماً باید از ابزارها و رویکردهای داده محور و کاربردی جهت کشف و هدایت استعداد دانش‌آموزان به مسیر موفقیت استفاده کنند. برای مثال، پکیج‌های استعدادیابی تحصیلی می‌توانند ابزارهای خوبی برای کشف توانایی‌های دانش‌آموزان باشند. این پکیج‌های استعدادیابی تحصیلی از چندین تست معتبر که در سراسر جهان استفاده می‌شود، تشکیل شده‌اند. این تست‌های استعدایابی عبارت‌اند از:

 • آزمون دیسک دانش آموزی
 • آزمون استعدادیابی کلیفتون
 • آزمون رغبت سنج هالند
 • آزمون هوش نه گانه گاردنر

پس از اینکه والدین استعداد کودکان خود را کشف کردند، باید آموزش مناسب را برای حمایت از رشد استعداد ترتیب دهند. درحقیقت، در یک نگاه کلی می‌توان گقت که نقش والدین در استعدادیابی دانش‌آموزان به عنوان اولین مربی فرزندانشان است. تعداد زیادی از فیزیکدانان بزرگ، پزشکان معتبر و نوازندگان با استعداد ابتدا تحت نظارت والدین خود رشد کردند. پشتیبانی والدین از دانش‌آموزان به تعهد، فداکاری و استمرار نیاز دارد. هدف این است که دانش آموز چه در تحصیل در دانشگاه و چه در حوزه‌های مختلف ورزشی و هنری به موفقیت برسد.

برخی از تأثیرات مهم حمایت والدین بر رشد استعدادهای دانش‌آموزان عبارتند از:

توسعه مهارت‌ها

نقش والدین در استعدادیابی دانش‌آموزان اغلب شامل فراهم کردن منابع، فرصت‌ها و دسترسی به برنامه‌های آموزشی متعدد است. خواه ثبت نام در کلاس‌های آموزشی باشد یا کمک گرفتن از مشاوران استعدادیابی تحصیلی، والدین می‌توانند نقشی حیاتی در تسهیل رشد مهارت و توسعه توانایی‌های فرزندشان داشته باشند.

بهزیستی عاطفی

تاثیر حمایت والدین در توسعه استعدادهای فرزندان می‌تواند عزت نفس، اعتماد به نفس و رفاه عاطفی کلی دانش‌آموز را تقویت کند. هنگامی که کودکان احساس می‌کنند که توسط والدین خود مورد حمایت و تایید قرار می‌گیرند، به احتمال زیاد استعدادهای خود را با اشتیاق و اعتماد به نفس کشف و شکوفا می‌کنند.

انگیزه و پشتکار

نقش والدین در استعدادیابی دانش‌آموزان و تشویق و حمایت آن‌ها می‌تواند حس انگیزه و پشتکار را در دانش‌آموزان القا کرده و آن‌ها را تشویق کند تا علیرغم چالش‌ها یا شکست‌ها به شکوفایی استعدادهای خود ادامه دهند. این موضوع به ایجاد یک ذهنیت رشد کمک می‌کند، جایی که دانش‌آموزان درک می‌کنند که می‌توانند با کار سخت و انگیزه بالا به موفقیت برسند.

احساس هدف

تأثیر حمایت والدین در توسعه استعدادهای فرزندان در ایجاد احساس هدف مشخص می‌شود. وقتی والدین به طور فعال با فرزندان خود تعامل داشته باشند، به آن‌ها در تعیین اهداف قابل دستیابی کمک می‌کنند. این احساس هدف و استفاده از استعدادیابی دانشجویی می‌‌تواند دانش‌آموزان را در تصمیم گیری آگاهانه هدایت کند.

درس از شکست

دانش‌آموزان می‌توانند یاد بگیرند که در چالش‌ها و عدم قطعیت‌های مربوط به استعدادهای خود غلبه کنند و تاب‌آوری و سازگاری در خود را تقویت کنند. دانش‌‌آموزان با درک این موضوع که شکست بخشی از فرآیند یادگیری است، این امکان را دارند مهارت‌های خود در حل مسئله و تفکر انتقادی بهبود دهند.

روابط والدین با مدرسه و مشاوران تحصیلی

همانطور که کودکان با استعداد به پیشرفت خود ادامه می‌دهند، سطح استعداد آن‌ها از سطح دانش و مهارت والدین پیشی می‌گیرد. این امر باعث شده است نقش والدین در استعدادیابی دانش‌آموزان این باشد که به دنبال متخصصان مشاوره باشند. مربیان خبره همچنین یک ذهنیت رشد دارند که در آن استعدادها را می‌سازند. ذهنیتی که فلسفه مربیگری را هدایت می‌کند. مربیان و مشاوران را می‌توان در مدارس و موسسات مختلف ملاقات کرد.

مربیان متخصص و مشاوران کارآزموده می‌توانند آموزش‌های هدفمندی را برای تقویت و پرورش استعدادهای دانش‌آموزان ارائه دهند. برای مثال، دانش آموزی که در نقاشی استعداد بالایی دارد، از سنین کم می‌تواند تحت نظارت مربیان قرار گیرد تا سبک نقاشی، نحوه استفاده از رنگ، طراحی فیگور و سایر موارد را به صورت هدفمند فرا بگیرد.

نقش والدین در استعدادیابی دانش‌آموزان و روابط آن‌ها با مدارس و مشاوران تحصیلی می‌تواند به طور قابل توجهی بر تجربه آموزشی دانش‌آموزان و موفقیت کلی تحصیلی آن‌ها تأثیر بگذارد. تعاملات مثبت و مشارکتی بین والدین، مدارس و مشاوران تحصیلی می‌توانند محیطی حمایتی ایجاد کنند که رشد و توسعه استعداد دانش‌آموزان را تقویت می‌کند. مشاوران تحصیلی می‌توانند در امور زیر حمایت‌های خود ا به دانش‌آموزان ارائه دهند:

 • به دانش‌آموزان در تعیین اهداف تحصیلی، مدیریت زمان و توسعه مهارت‌های مطالعه موثر کمک می‌کنند.
 • به دانش‌آموزانی که با چالش‌هایی مانند روابط اجتماعی، مسائل مربوط به عزت نفس و رفاه عاطفی سر و کار دارند، راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهند.
 • به دانش‌آموزان از طریق استعدادیابی شغلی کمک می‌کنند تا گزینه‌های شغلی را براساس علائق و نقاط قوت خود انتخاب کنید.
 • به حمایت از دانش‌آموزانی که با چالش‌های سلامت روانی مانند اضطراب، افسردگی و استرس مواجه هستند، کمک می‌کنند.
 • مشاوران به دانشجویان در فرآیند شرم در کنکور و حضور در دانشگاه کمک می‌کنند و اطلاعات کاربردی را در اختیارشان قرار می‌دهند.

کلام آخر

همه افراد حداقل در یک مورد استعداد دارد و رشد توانایی آن‌ها می‌تواند به طور نامحدودی ادامه یابد. هیچ برنده و بازنده‌ای وجود ندارد، فقط یک فرد زودتر و فرد دیگر دیرتر استعداد خود کشف می‌کند. برخی نیز هیچ وقت نمی‌دانند چه استعدادی دارند، زیرا جایی برای کشف و شناسایی وجود نداشته است. اینجاست که نقش والدین در استعدادیابی دانش‌آموزان مهم جلوه می‌کند.

پدرها و مادرها از بدو تولید تا بزرگ شدن فرزندانشان با آن‌ها هستند. پس می‌توان گقت که تأثیر حمایت والدین در توسعه استعدادهای فرزندان بسیار زیاد و حیاتی است. والدین می‌توانند از مربیان و مشاوران تحصیلی برای کسب اطلاعات و دانش لازم جهت کشف استعداد پنهان دانش آموز خود استفاده کنند. «سیناتلنت» با سال‌ها سابقه در استعدادیابی تحصیلی و شغلی می‌تواند به شما پدرها و مادرها از طریق مشاوره، تست‌های ارزیابی و پکیج‌های استعدادیابی خدمات گسترده‌ای را ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

 • چگونه والدین می‌توانند استعدادهای دانش‌آموزان خود را شناسایی و توسعه دهند؟

نظارت بر رفتار، کارها و فعالیت‌های دانش آموز می‌تواند علایق و توانایی‌هایی او را نشان دهد. والدین باید هوشیاری و آگاهی زیادی از تمایلات فرزند خود داشته باشند.

 • چگونه والدین می‌توانند در فرآیند هدایت تحصیلی و شناسایی استعدادهای دانش‌آموزان شرکت کنند؟

مراجعه به مشاوران، مربیان و متخصصان در حوزه استعدادیابی می‌تواند بهترین راه برای کشف و پرورش استعداد دانش‌آموزان باشد.

 • چه نکات و راهکارهایی برای ارتقاء همکاری بین والدین و مدرسه در خصوص استعدادیابی وجود دارد؟

مدارس باید کارگاه‌ها و جلسات مرتبط با استعدادیابی را با شرکت والدین برگزار کنند تا پدرها و مادرها اطلاعات لازم در این زمینه را ارائه دهند.

 • چگونه والدین می‌توانند به فرزندان خود در انتخاب رشته تحصیلی و مسیر حرفه‌ای کمک کنند؟

داشتن توانایی و آگاهی لازم برای کشف استعداد دانش‌آموزان مهم است؛ بنابراین والدین ابتدا باید آموزش ببینند تا بتوانند در مسیر تحصیلی و انتخاب رشته به فرزند خود کمک کنند.

 • آیا نقش والدین در استعدادیابی تنها در مراحل ابتدایی تحصیل کودکان مهم است یا در مراحل بعدی نیز تاثیرگذار است؟

کشف استعداد به تنهایی مفید نیست، بلکه استعداد باید رشد پیدا کند. پرورش استعداد نیاز به تمرین و نظارت بر پیشرفت دارد تا به سر منزل مقصود برسد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید