دامپزشک

در آینده‌ای نزدیک، شغل دامپرشکی به سمت استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته در زمینه پرورش دام‌ها و تشخیص بیماری‌ها، توسعه روش‌های نوآورانه و بهبودیافته در پرورش و مراقبت از دام‌ها، و ارتقاء مهارت‌های دامپرشکان در زمینه مدیریت کسب و کار و بازاریابی رفته است. به همین منظور، دامپرشکی در آینده نزدیک همچنان به عنوان یکی از شغل‌های حیاتی در عرصه کشاورزی و دامداری شناخته شده و با توجه به نیازهای جامعه به تولید و پرورش دام‌ها، همچنان از اهمیتبالایی برخوردار خواهد بود. در آینده ۵ ساله، دامپرشکان می‌توانند با تمرکز بر بهبود کیفیت مراقبت و پرورش دام‌ها، استفاده از تکنولوژی‌های جدید در زمینه پرورش دام‌ها و تشخیص بیماری‌ها، و بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی و دیگر رسانه‌های دیجیتالی در بازاریابی، توانایی تولید و مدیریت سیستم‌های پرورشی و بازاریابی بیشتری داشته باشند. همچنین، آموزش و ارتقاء دانش و مهارت‌های دامپرشکان در زمینه مدیریت کسب و کار و بازاریابی نیز اهمیت دارد.

وظایف و مسئولیت‌های دامپزشک

دامپزشک متخصص پزشکی است که در مراقبت از حیوانات، تشخیص و درمان بیماری‌ها و پیشگیری و درمان صدمات تخصص دارد. دامپزشکان واکسن‌ها و داروها را تجویز کرده و می‌توانند حیوانات را جراحی کنند. آنها به طور منظم حیوانات را معاینه خواهند کرد و به صاحبان حیوانات خانگی در مورد نحوه ارائه بهترین مراقبت ممکن مشاوره می‌دهند. با استعدادیابی شغلی می‌توانید درک بهتری از شغل دامپزشک و وظایف مرتبط با آن داشته باشید.  مسئولیت‌های دامپزشکان عبارتند از:

 • مشاهده و معالجه حیوانات، انجام آزمایشات بیماری و واکسیناسیون و تجویز دارو
 • استفاده از ابزارهای پزشکی مانند دستگاه‌های اشعه ایکس
 • ایجاد روابط خوب با مشتری از طریق ارتباط مداوم و ثبت سوابق حیوانات
 • آموزش و مشاوره مشتریان در مورد اهمیت واکسیناسیون و درمان‌های پیشگیرانه
 • انجام تست‌های آزمایشگاهی روی نمونه‌ها برای تشخیص شرایط پزشکی
 • انجام تست‌های تصویربرداری تشخیصی و سونوگرافی
 • انجام جراحی، پانسمان و درمان زخم‌ها و تجویز دارو
 • بهبود سلامت دندان حیوانات با انجام معاینات، تمیز کردن و کشیدن دندان

تحصیلات لازم برای دامپزشک شدن

برای تبدیل شدن به یک دامپزشک نیاز شرکت در گروه آزمایشی علوم تجربی دارید. شما می‌توانید کاردانی یا دکتر دامپزشکی را بگذارید. دوره کاردانی دو ساله است، اما پزشکی ممکن است تا 7 سال به طور انجامد. با مشاوره و منتورینگ می‌توانید شناخت بیشتری نسبت به رشته دامپزشکی داشته باشید. دانشجویان بعد از دریافت مدرک پزشکی می‌توانند برای دکتری تخصصی (Phd) امتحان دهند. گرایش‌های محبوب در دکتری تخصصی عبارتند از:

 • کلینیکال پاتولوژی
 • جراحی بافت‌های نرم
 • پاتولوژی
 • بیهوشی عمومی در حیوانات
 • رادیولوژی تشخیصی کلینیکال
 • فارماکولوژی
 • بیماری‌های تولید مثل دام

مهارت‌های لازم در شغل دامپزشک

دامپزشکان برای موفقیت در نقش خود به مهارت‌های مختلف زیر نیاز دارند:

مهارت‌های ارتباطی

این مهارت‌ها شامل گوش دادن فعال، سؤال کردن و دادن دستورالعمل به طور واضح و مختصر است. هنگام برقراری ارتباط با مشتریان در مورد علائم یا رفتار معمول بیمار، دامپزشکان به توانایی گوش دادن فعال نیاز دارند. ارتباط موثر نیز در شغل دامپزشک نقش حیاتی دارد، زیرا آنها باید با کارکنان و مشتریان تعامل سازنده داشته باشند.

مهارت‌های همدلی

از آنجایی که بسیاری از افراد حیوانات خانگی را اعضای خانواده خود می‌دانند، دامپزشکان می‌توانند نگرانی و همدلی خود را هنگام کار با مشتریان و حیواناتشان نشان دهند. هنگامی فرد وضعیت پزشکی حیوان خانگی را توضیح می‌دهد، دامپزشک باید احساسات او را درک کند. دامپزشکان باید خود را جای افراد قرار دهند تا احساسات آنها را درک کنند.

مهارت‌های تحلیلی

حیوانات برخلاف انسان‌ها نمی‌توانند ناراحتی خود را به اشتراک بگذارند. دامپزشکان می‌توانند داده‌ها و اطلاعات را برای تعیین وضعیت حیوان و بهترین روش درمانی تجزیه و تحلیل کنند. بیشتر کار آنها مستلزم مشاهده و ارزیابی برای تعیین نیازهای حیوان است. آنها می‌توانند به تست‌های آزمایشگاهی مانند آزمایش خون و نمونه مدفوع مراجعه کنند.

مهارت‌های بین فردی

اکثر مردم زبان مرتبط با پزشکی حیوانات را نمی‌دانند. دامپزشکان می‌توانند درمان‌ها و تشخیص‌ها را برای صاحبان حیوانات خانگی به طور قابل درک توضیح دهند. دامپزشکان می‌توانند استراتژی‌هایی را برای ایجاد انگیزه در مالکان برای ارائه مراقبت مناسب برای کمک به حیوانات ابداع کنند.

مهارت‌های فنی

دامپزشکان تحت آموزش‌های آکادمیک قرار می‌گیرند، زیرا علم حیوانات نیاز به دانش دقیق و فنی دارد. برای گذراندن دوره‌های خود، بدون شک در موضوعات علمی مانند علوم حیوانات، زیست شناسی، شیمی و آناتومی مهارت دارند. بسیاری از دامپزشکان در طول تحصیل یا شغل خود تست‌هایی انجام می‌دهند یا در آزمایشگاه‌ها کار می‌کنند.

مهارت‌های مدیریتی

دامپزشکان باید نحوه مدیریت مؤثر کارکنان و کسب و کار خود را بلد باشند. مسئولیت‌های شغلی آنها ممکن است شامل استخدام و آموزش کارکنان، رهبری یک تیم، واگذاری کارها، برنامه ریزی برای قرار ملاقات‌ها، رعایت پروتکل‌های ایمنی، ایجاد فاکتور برای مشتریان و نظارت بر عملیات روزانه باشد.

مهارت‌های حرکتی

دامپزشکان برای اکثر مسئولیت‌های شغلی خود به مهارت‌های حرکتی ظریف نیاز دارند. به عنوان مثال، آنها اغلب هنگام درمان آسیب، انجام جراحی یا انجام اقدامات دندانپزشکی از ابزارهای پزشکی استفاده می‌کنند. دامپزشکان ممکن است هنگام استفاده از ابزارها برای ایجاد برش‌های دقیق در زمان جراحی به مهارت حرکتی نیاز داشته باشند.

تحصیلات لازم برای دامپزشک شدن

برای تبدیل شدن به یک دامپزشک نیاز شرکت در گروه آزمایشی علوم تجربی دارید. شما می‌توانید کاردانی یا دکتر دامپزشکی را بگذارید. دوره کاردانی دو ساله است، اما پزشکی ممکن است تا 7 سال به طور انجامد. با مشاوره و منتورینگ می‌توانید شناخت بیشتری نسبت به رشته دامپزشکی داشته باشید. دانشجویان بعد از دریافت مدرک پزشکی می‌توانند برای دکتری تخصصی (Phd) امتحان دهند. گرایش‌های محبوب در دکتری تخصصی عبارتند از:

 • کلینیکال پاتولوژی
 • جراحی بافت‌های نرم
 • پاتولوژی
 • بیهوشی عمومی در حیوانات
 • رادیولوژی تشخیصی کلینیکال
 • فارماکولوژی
 • بیماری‌های تولید مثل دام

شخصیت‌های مناسب شغل دامپزشک

اشتیاق و عشق واقعی به حیوانات یک نیاز اساسی برای تبدیل شدن به دامپزشک است. داشتن شفقت و همدلی برای ارائه حمایت و مراقبت از حیوانات و صاحبان آنها بسیار مهم است. ممکن است از دامپزشکان خواسته شود که ساعت‌های طولانی کار کنند و این شغل می‌تواند از نظر فیزیکی سخت باشد؛ بنابراین مهارت‌های بدنی و حرکتی مورد نیاز است. ایجاد ارتباط موثر با حیوانات و صاحبان آن در موقعیت شغل دامپزشک اهمیت بالایی دارند. با استعدادیابی می‌توانید ببینید آیا به دامپزشکی علاقه دارید یا خیر.

درآمد و بازار کار شغل دامپزشک

انتظار می‌رود که استخدام دامپزشکان از سال 2021 تا 2031 حدود 19 درصد رشد کند که بسیار سریع‌تر از میانگین برای مشاغل دیگر است. به طور متوسط در طول یک دهه، حدود 4800 شغل برای دامپزشکان پیش بینی می‌شود که این نشان از تقاضای بالا برای شغل دامپزشک است. بیشتر دامپزشکان در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های خصوصی کار می‌کنند. متخصصان دیگر به مزارع می‌روند یا در محیط‌هایی مانند آزمایشگاه‌ها، کلاس‌های درس یا باغ وحش کار می‌کنند. میانگین حقوق یک دامپزشک در آمریکا 99078 دلار در سال است. دستمزدها ممکن است بسته به استان، سطح تخصص، تحصیلات و غیره متفاوت باشند.

کلام آخر

دامپزشکان به درمان حیوانات خانگی مشغول هستند و به ویژه از گربه‌ها و سگ‌ها مراقبت می‌کنند، اما در حل مشکلات حیوانات خانگی دیگر مانند پرندگان، موش‌ها و خرگوش‌ها نیز تخصص دارند. دامپزشکان مشکلات سلامتی حیوانات را تشخیص داده و درمان می‌کنند و با صاحبان حیوانات در مورد مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه مشورت خواهند کرد. آنها اقدامات پزشکی و جراحی مانند واکسیناسیون، کارهای دندانپزشکی و سایر موارد را انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره و استفاده ار پکیج‌های استدادیابی با مشاوران ما در سیناتلنت تماس بگیرید.

سوالات متداول

دامپزشکان بیماری‌ها و آسیب‌های حیوانات را تشخیص، درمان و پیشگیری می‌کنند. آنها ممکن است با انواع حیوانات از جمله حیوانات خانگی، دام و حیات وحش کار کنند.

دامپزشکان می‌توانند در زمینه‌هایی مانند جراحی، داخلی، رادیولوژی، آسیب شناسی، دندانپزشکی و غیره تخصص داشته باشند.

برخی از چالش‌ها شامل برخورد با موقعیت‌های عاطفی مانند اتانازی، ساعات طولانی کار و رسیدگی به مراجعین در زمان اورژانسی است.