مهندس سخت افزار

مهندسان سخت افزار با هدف پشتیبانی از طیف وسیعی از پیشرفت‌های تکنولوژیکی مسائل مربوط به حوزه کامپیوتر را حل و فصل می‌کنند. این مهندسان انواع سخت افزارهای کامپیوتری را برای دستگاه‌های پزشکی، تلفن‌های همراه، کامپیوترهای شخصی و سایر فناوری‌ها ایجاد می‌کنند. اگر علاقه مند به کار به عنوان مهندس سخت افزار کامپیوتر هستید، کسب اطلاعات بیشتر در مورد این حرفه مفید خواهد بود. در ادامه در مورد مسئولیت‌ها، مهارت‌ها و بازار کار شغل مهندس سخت افزار صحبت می‌کنیم.

مهندس سخت افزار کیست؟

مهندس سخت افزار حرفه‌ای است که در طراحی، توسعه، آزمایش و نگهداری سخت افزار کامپیوتر، سیستم‌های الکترونیکی و اجزای مرتبط با آن تخصص دارد. این مهندسان به جای توسعه نرم افزار بر جنبه‌های فیزیکی سیستم‌های محاسباتی تمرکز می‌کنند. به عبارتی، مهندسان سخت افزار معمار اجزای فیزیکی هستند که کامپیوترها و سایر وسایل الکترونیکی را می‌سازند.

مهندسان سخت افزار تخصص خود را در الکترونیک، علم مواد و اصول مهندسی برای طراحی، توسعه و آزمایش محصولات سخت افزاری مختلف به کار می‌گیرند. نقش آنها در تبدیل طرح‌های مفهومی به فناوری ملموس که هم استانداردهای عملکرد و هم انتظارات مصرف کننده را برآورده می‌کند، حیاتی است. با استعدادیابی می‌توانید بفهمید که آیا به مهندسی سخت افزار علاقه دارید یا خیر. استفاده از آزمون‌های استعدادیابی می‌تواند‌ راهی برای کشف توانایی‌های شما باشد.

وظایف مهندس سخت افزار کامپیوتر

مهندسان سخت افزار کامپیوتر ممکن است تخته‌های مدار، سیستم‌های حافظه و شبکه‌ها را ایجاد کنند یا سیستم‌های الکترونیکی پیچیده‌تر یا اجزای خودرو را توسعه دهند. وظایف شغلی معمول مهندسان سخت افزار کامپیوتر عبارتند از:

 • طراحی سیستم‌ها و قطعات سخت افزاری با استفاده از شماتیک‌ها و نقشه‌های فنی
 • همکاری با تیم‌های فناوری برای ساخت و نصب قطعات سخت افزاری کامپیوتر
 • تست و ارزیابی سیستم‌ها و قطعات سخت افزاری یکپارچه کامپیوتر
 • اطمینان از ادغام یکپارچه برنامه‌های نرم افزاری جدید با سخت افزار کامپیوتر
 • نظارت بر تولید و ساخت تجهیزات و قطعات سخت افزاری کامپیوتر
 • عیبیابی فرآیندهای سیستم‌های سخت افزاری مانند دستگاه‌های ذخیره سازی حالت جامد
 • ارزیابی نیازهای کاربر و توصیه سیستم‌ها و تجهیزات مناسب
 • اطمینان از دقیق بودن طراحی‌های سخت افزاری و بررسی‌های تضمین کیفیت

شخصیت‌های مناسب شغل مهندسی سخت افزار کامپیوتر

مهندس سخت افزار کامپیوتر براساس تست شخصیت شناسی هالند فردی جستجوگر و واقع بین است. یک فرد جستجوگر کسی است که در ذهن خود زندگی می‌کند. برای حل مشکلات از خواندن و مطالعه، کتاب و متن بهره م‌ برد. آنها تمایل دارند قبل از تصمیم گیری موقعیت‌های مختلف را تجزیه و تحلیل کنند. افراد جستجوگر متفکرانی مستقل هستند که هم کنجکاو و هم بصیر خواهند بود.

یک فرد واقع بین کسی است که بسیار بدن گرا باشد. این فرد از استفاده با دست و چشم برای حل مسائل عملی لذت می‌برد. آنها انجام فعالیت‌های فیزیکی، مکانیکی و فضای باز را دوست دارند. برای یک فرد واقع بین بسیار طبیعی است که با دنیای فیزیکی ارتباط برقرار کند. این نوع از افراد معمولاً با مشکلات مربوط به ایده‌ها، داده‌ها یا افراد سر و کار ندارند، بلکه دوست دارند روی مسائلی تمرکز کنند که می‌توانند به تنهایی خود حل کنند. با مشاوره و منتورینگ می‌توانید استعداد و توانایی‌های خود را برای ورود به رشته مهندسی سخت افزار بشناسید.

توانمندی‌ها و مهارت‌های مورد نیاز مهندس سخت افزار

مهندسان سخت افزار کامپیوتر دارای مجموعه‌ای قوی از مهارت‌های فنی یا نرم هستند. این مهندسان اغلب مسئول حل مشکلات مربوط به سیستم‌های کامپیوتری شرکت‌ها هستند و از این مهارت‌ها برای انجام این کار استفاده می‌کنند. مهارت‌های نرم مانند ارتباط، حل مسئله، تفکر انتقادی، خلاقیت و کار گروهی نیز می‌توانند در این نقش مهم باشند. در ادامه چند نمونه از مهارت‌های خاص برای مهندسان سخت افزار آورده شده است:

برنامه نويسی

برنامه نویسی یا کدنویسی فرآیند ارائه دستورالعمل‌ها به کامپیوتر‌ها برای کمک به آنها در تکمیل وظایف است. مهندسان سخت افزار کامپیوتر اغلب به چندین زبان برنامه نویسی مانند پایتون و سی پلاس پلاس مسلط هستند که از آنها برای برقراری ارتباط با کامپیوترها، تولید الگوریتم‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده می‌کنند.

طراحی سیستم

طراحی سیستم شامل هماهنگی جنبه‌های مختلف زیرساخت یک کامپیوتر از جمله رابط‌ها، ماژول‌ها، داده‌ها و اجزای آن است. هدف این فرآیند توسعه محصولاتی است که نیازها، الزامات و انتظارات کاربر نهایی را برآورده می‌کند.

توسعه محصول

مهندس سخت افزار کامپیوتر اغلب در محیط‌های تولید برای توسعه کالاها کار می‌کند. این مهندسان در ایجاد محصولات سخت افزاری را در تمام مراحل چرخه عمر پروژه از ایده تا تکمیل و تحویل مدیریت می‌کنند.

حل مسئله

مهندسان سخت افزار کامپیوتر مسائل شرکت را ارزیابی می‌کنند و راه‌هایی را برای حل مشکلات با استفاده از سیستم‌ها و ابزارهای کامپیوتری در نظر می‌گیرند که ممکن است نیاز به تفکر خلاقانه یا تکیه بر دانش فنی داشته باشد. آنها همچنین ممکن است با مشکلات سخت افزاری کامپیوتر مواجه شوند و مسئول ارزیابی مشکل و حل آن در سریع‌ترین زمان ممکن هستند.

کار گروهی

مهندسان سخت افزار کامپیوتر ممکن است با مشتریان و همکاران مختلفی از جمله توسعه دهندگان نرم افزار، مدیران پروژه و دیگر متخصصان همکاری کنند. زمانی که آنها مهارت‌های کار گروهی قوی و توانایی کار موثر با دیگران برای دستیابی به اهداف مشترک داشته باشند، مفید است.

مدیریت زمان

مهندس سخت افزار کامپیوتر ممکن است روی پروژه‌هایی برای مشتریان با مهلت‌ها و زمان‌بندی‌های دقیق کار کند، بنابراین مهم است که بداند چگونه زمان و وظایف خود را به خوبی مدیریت کند. مهندسان سخت افزار همچنین ممکن است از متدولوژی‌های مدیریت پروژه برای تکمیل کارها به نحو احسن استفاده کنند که به مهارت‌های مدیریت زمان نیاز دارد.

تحصیلات دانشگاهی برای شغل مهندسی سخت افزار

برای خواندن رشته مهندسی سخت افزار باید رشته ریاضی بخوانید و در کنکور شرکت کنید. سپس با قبولی در کنکور باید رشته مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار را انتخاب کنید. امکان مطالعه این رشته در مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری نیز وجود دارد. دروس این برنامه‌های آموزشی معمولاً شامل موضوعاتی مانند برنامه نویسی کامپیوتر، طراحی سخت افزار و مهندسی برق است. داوطلبان ممکن است مدارهای دیجیتال، سیستم‌های کنترل و معماری سیستم‌ها را نیز مطالعه کنند. همچنین با استعدادیابی شغلی می‌توانید چشم اندازه شغلی در این حوزه را با استعدادهای خود تطبیق دهید.

آینده شغلی و بازار کار مهندس سخت افزار

مهندسان سخت افزار کامپیوتر معمولاً در محیط اداری کار می‌کنند. آنها معمولا بیشتر روز کاری خود را صرف ارزیابی نیازهای سخت افزاری کامپیوتر، طراحی تجهیزات و اجزای جدید و انجام آزمایشات بر روی سیستم‌های کامپیوتری موجود می‌کنند. برخی از نقش‌های پیشرفته‌تر در مهندسی سخت افزار کامپیوتر عبارتند از:

 • مهندس الکترونیک: این مهندسان روی قطعات الکترونیکی مصرفی مانند تلفن‌های همراه و کنسول‌های بازی ویدیویی کار می‌کنند.
 • معمار فناوری اطلاعات (IT): معماران فناوری اطلاعات سیستم‌های محاسباتی، ارتباطات و امنیت داده‌ها را طراحی می‌کنند و راه حل‌های سطح بالا را برای بهبود سیستم‌های فناوری اطلاعات و کاربردهای تجاری توسعه می‌دهند.
 • معمار شبکه: معماران شبکه، شبکه‌های ارتباطی داده از جمله شبکه‌های محلی (LAN) و شبکه‌های گسترده (WAN) را طراحی و پیاده سازی می‌کنند و زیرساخت کلی شبکه‌ها را مدیریت می‌کنند.
 • مهندس امنیت سخت افزار: این مهندسان امنیت سخت افزار را مدیریت می‌کنند و راه حل‌هایی را برای رویارویی و کاهش تهدیدات نوظهور سیستم‌های مختلف پیاده سازی می‌کنند.

با توجه به اداره آمار کار ایالات متحده (BLS)، مشاغل حوزه سخت افزار کامپیوتر احتمالا تا سال 2031 تا 5 درصد افزایش می‌یابد. همچنین انتظار می‌رود این تقاضا ادامه یابد، زیرا بسیاری از سازمان‌ها از مهندسان می‌خواهند قطعاتی را برای محصولات تولیدی طراحی کنند که از پردازنده‌ها، کارت‌های گرافیک و واحدهای پردازش مرکزی (CPU) بهره می‌برند.

مهندسان سخت افزار کامپیوتر میانگین حقوق 100 هزار دلار را در سال دریافت می‌کنند. درآمد خاصی که می‌توانید در این نموقعیت شغلی به دست آورید ممکن است بسته به عوامل مختلفی از جمله محل زندگی، محل کار، سطح تحصیلات و تجربه کلی شما در این زمینه متفاوت باشد. برای مثال، یک مهندس سخت افزار در سطح پایه ممکن است کمتر از یک مهندس با 10 سال تجربه درآمد کسب کند. همچنین درآمد این مهندسان در ایران خوب است.

کلام آخر

نقش مهندس سخت افزار کامپیوتر شامل حل مسائل فنی و ارائه راه حل برای مسائل کامپیوتری برای مشتریان است. داشتن تخیل و استعداد فنی قوی از ویژگی‌های مهم یک مهندس سخت افزار کامپیوتر است. کنجکاوی، مهارت‌های ارتباطی خوب و توانایی کار به عنوان اعضای تیم از دیگر ویژگی‌های مطلوبی است که کارفرمایان ممکن است هنگام تصمیم گیری برای استخدام مهندسان سخت افزار کامپیوتر به دنبال آن باشند. شایستگی‌های مفید دیگر شامل مهارت‌های تفکر انتقادی، توجه به جزئیات و درک مطلب خوب است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استعدادیابی تحصیلی و شغلی با مشاوران ما در سیناتلنت تماس بگیرید.

سوالات متداول

مهندسان سخت افزار کامپیوتر سیستم‌ها و اجزای کامپیوتر را طراحی، توسعه و آزمایش می‌کنند. آنها روی جنبه‌های فیزیکی محاسبات از جمله پردازنده‌ها، حافظه، بردهای مدار و سایر اجزای سخت افزاری کار می‌کنند.

مدرک لیسانس در مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار مورد نیاز است. دانش آموزان باید در کنکور ریاضی شرکت کنند.

مهارت‌های ضروری شامل مهارت در مهندسی برق، دانش معماری کامپیوتر، توانایی حل مسئله، توجه به جزئیات، مهارت‌های تحلیلی و آشنایی با ابزارهای طراحی سخت افزار است.