تحلیلگر مالی

تحلیلگر مالی داده‌های مالی را جمع آوری کرده و فرصت‌های اقتصادی را پیش بینی می‌کند. این متخصصان روندهای مالی را رصد می‌کنند تا فرصت‌های سود را مورد شناسایی قرار دهند. تحلیلگران مالی روش‌هایی را برای کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد در شرکت‌ها و سازمان‌ها توصیه می‌کنند. شغل تحلیلگر مالی برای هر کسب و کاری اهمیت دارد، زیرا این متخصصان می‌توانند نقاط ضعف مالی سازمان را بررسی کنند و پیشنهاد منحصر به فرد ارائه دهند؛ بنابراین وجود تحلیلگران مالی یک ضرورت اجتناب ناپذیری برای سازمان‌های امروزی است و شغلی پرتقاضا و پردرآمد محسوب می‌شود.

وظایف تحلیل گر مالی

تحلیلگران مالی در حالی که به دنبال راه‌هایی برای کمک به مشتریان خود برای افزایش سود هستند، اقتصاد را زیر نظر دارند. آنها داده‌های مالی را ارزیابی می‌کنند، روند بازار را بررسی کرده و عملکرد مالی را پیش بینی می‌کنند. آنها برای افراد، سازمان‌ها یا شرکت‌های بزرگ کار می‌کنند و توصیه‌های کاربردی را در مورد تصمیم گیری مالی عاقلانه ارائه می‌دهند.

تحلیلگران مالی با تحقیق در مورد روندهای اقتصاد کلان و خرد به منظور ارائه راهنمایی‌های مالی آگاهانه و مسئولانه به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا در بازار رقابتی امروز دوام بیاورند. با مشاوره و منتوررینگ می‌توانید درک بهترین وظیفه شغل تحلیلگر مالی داشته باشید تا ببینید آیا مسئولیت‌های این حرفه در راستای توانایی‌های شما هستند یا خیر. به طور کلی، مسئولیت‌های معمول تحلیل گر مالی عبارتند از:

 • تحلیلگران مالی از داده‌های مالی تاریخی و جاری برای شناسایی روندهای بازار استفاده می‌کنند. آنها از گزارش‌های صادر شده توسط آژانس‌های بین ‌المللی، نهادهای شرکتی و سایر نهادهایی که بازار را بررسی می‌کنند برای به دست آوردن دید وسیعی از اقتصاد استفاده می‌کنند.
 • تحلیلگران مالی در کار خود از اسنادی مانند صورت سود و زیان، ترازنامه‌ها و گزارش‌های مالیاتی استفاده می‌کنند. این تحلیل نیازمند دانش ریاضی و آمار است.
 • مدل‌های مالی از داده‌های هزینه و درآمد برای محاسبه نتایج برای تصمیمات مالی آتی استفاده می‌کنند. مدل‌های مالی که اغلب در صفحات گسترده توسعه می‌یابند به تحلیلگران مالی اجازه می‌دهند تا عملکرد مالی سازمان را پیش بینی کنند و در مورد تصمیمات مالی توصیه‌هایی ارائه کنند.
 • تحلیلگران مالی که مجهز به درک عمیق از اقتصاد هستند به افراد و گروه‌ها توصیه می‌کنند که تصمیمات سرمایه گذاری عاقلانه‌ای اتخاذ کنند. بسته به نیاز مشتری، این موضوع شامل سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه گذاری متقابل و مستمری می‌شود.
 • زمانی که تحلیلگران مالی توصیه‌هایی را به مشتریان ارائه می‌دهند، روندها و فرصت‌های مالی را به گزارش‌ها و ارائه‌های دقیق و در عین حال به راحتی قابل درک تبدیل می‌کنند.

دانش و رشته تحصیلی تحلیل گر مالی

تحلیلگران مالی معمولا ملزم به داشتن حداقل مدرک کارشناسی هستند، اگرچه بسیاری از ‌سازمان‌ها افرادی که مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری دارند را برای سمت‌های تحلیلگر مالی ترجیح می‌دهند. مدارک کارشناسی مناسب برای این حرفه رشته‌هایی در حوزه امور مالی، حسابداری، تجارت و بازرگانی یا رشته‌های نزدیک به آنهاست. برخی از درس‌هایی که دانشجویان رشته‌های مالی می‌گذرانند شامل امور مالی مدیریتی، سرمایه گذاری، حسابداری، بازارهای مالی، تجارت بین الملل، بازاریابی، آمار و حقوق و اخلاق تجارت هستند. دانش آموزان برای کنکور گروه انسانی برای ورود به رشته‌های مرتبط با حوزه مالی شرکت کنند.

 

مهارت و دانش مورد نیاز تحلیل گر مالی

از مهارت‌های کلیدی برای تحلیلگران مالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حسابداری: تحلیلگران مالی باید استانداردها و اصول حسابداری را بدانند. آنها همچنین باید بودجه بندی و پیش بینی، تحلیل هزینه و فعالیت‌های حسابداری مرتبط را درک کنند.
 • مدل سازی مالی: از آنجایی که مدل‌های مالی مختلف برای موقعیت‌های مختلف اعمال می‌شوند، تحلیلگران مالی باید بدانند چه مدل‌های مالی وجود دارند و چه زمانی از آنها استفاده کنند.
 • سواد مالی: تحلیلگران صورت‌های مالی را می‌خوانند، اطلاعات لازم را استخراج می‌کنند و بر اساس یافته‌های خود تصمیم می‌گیرند. تحلیلگران مالی با درک اصطلاحات تخصصی می‌توانند به راحتی صورت‌های درآمد و گزارش‌های مالی را بخوانند و درک کنند.
 • ارزش گذاری کسب و کار: این فرآیند شامل تعیین ارزش یک کسب و کار یا بخش‌هایی از یک کسب و کار است. عوامل برای ارزیابی کسب و کار شامل درآمد و دارایی‌هاست.
 • مهارت‌های بین فردی: تحلیلگران مالی باید به صحبت‌های مشتریان خود گوش دهند تا اهداف آنها را درک کنند. این متخصصان همچنین باید به وضوح اطلاعات مالی را به مشتریان منتقل کنند. تحلیلگران مالی اغلب باید اطلاعات را به صورت شفاهی ارائه دهند و احتمالاً به توانایی‌های سخنرانی عمومی نیاز دارند.
 • تفکر انتقادی: این متخصصان اسناد مالی و انواع مختلف داده‌های مالی را جمع آوری می‌کنند و از آنها برای رسیدن به نتایج معنادار استفاده می‌کنند. تحلیلگران مالی با تفکر انتقادی در مورد تصویر بزرگ و نحوه اعمال آن برای نیازهای مشتری به توصیه‌های مسئولانه می‌رسند.

نتایج تست استعدادیابی تحلیل گر مالی

تحلیلگران مالی معمولاً جزئیات گرا و سازمان یافته هستند و دوست دارند در یک محیط ساختاریافته کار کنند. این متخصصان تمایل به تحقیق دارند، به این معنی که آنها افرادی کاملا کنجکاو هستند که اغلب دوست دارند با آمارها و ریاضیات مشغول باشند. اگر شما فردی جزئی نگر هستید که دوست دارند با آمار و ارقام کار کنید برای شغل تحلیل گر مالی مناسب خواهید بود. با استعدادیابی شغلی می‌توانید درک بهتری از توانایی خود داشته باشید.

فرصت‌های شغلی و بازار کار تحلیل گر مالی

تحلیلگران مالی ممکن است بر زمینه‌هایی مانند تحلیل ریسک، مدیریت پرتفوی و مدیریت صندوق تمرکز داشته باشند. تحلیلگران ریسک مالی برای شرکت‌های بیمه، بانک‌ها و کسب و کارها کار می‌کنند تا ریسک‌های بالقوه و نتایج تصمیمات مالی را تعیین کنند. آنها اسناد را جمع آوری می‌کنند، داده‌های مالی را بررسی کرده و راه‌هایی را برای کاهش ریسک‌های مالی شناسایی می‌کنند.

وظایف تحلیلگر مالی در برخی زمینه‌ها ریسک شبیه به مسئولیت‌های اکچوئری است. افراد در زمینه تحلیل ریسک مالی ممکن است بیشتر تخصص داشته باشند و بر ریسک مرتبط با اعتبار، بازار مالی یا انطباق با مقررات تمرکز کنند. تجربه و آموزش اضافی می‌تواند منجر به ارتقاء و افزایش پتانسیل درآمد به عنوان مدیران ریسک مالی یا تحلیلگران ارشد ریسک مالی شود. با استعدادیابی می‌توانید توانایی‌های خود را بشناسید تا ببینید آیا برای شغل تحلیلگر مالی مناسب هستید یا خیر.

درآمد و حقوق تحلیل گر مالی در ایران

پیش بینی می‌شود که شغل تحلیل گر مالی رشد 11 درصدی را بین سال‌های 2016 و 2026 تجربه کند. در حالی که بازارها و عوامل اقتصادی می‌توانند در طول زمان تغییر کنند، به نظر می‌رسد تقاضای قوی و پتانسیل رشد بالاتر از حد متوسط برای تحلیلگران مالی نشان دهنده پتانسیل درآمد خوبی برای دانشجویانی است که این حرفه را انتخاب می‌کنند. گزارش‌ها نشان می‌دهند که متوسط حقوق یک تحلیلگر مالی معمولی 84300 دلار است. با این حال، حقوق می‌تواند بسته به صنعت، تحصیلات و سابقه کار متفاوت باشد. درآمد تحلیلگر مالی در ایران نیر خوب است، زیر شرکت‌ها در همه ابعاد به دنبال متخصصان این حوزه هستند.

بازار کار خارج از کشور برای یک تحلیل گر مالی ایرانی

کشورهای توسعه یافته که از نظر اقتصادی پیشرفته هستند، بدون شک به تحلیلگران مالی نیاز دارند. به همین دلیل، کشورهایی مانند کانادا و استرالیا که بازار کار پرتقاضایی دارند از متخصصان حوزه‌های مالی بازی مهاجرت استقبال می‌کنند. این متخصصان می‌توانند در موقعیت‌های شغلی خوب استخدام شوند و درآمد خوبی کسب کنند. برای کسب مشاوره و استفاده از پکیج‌های استعدادیابی با مشاوران در سیناتلنت تماس بگیرید.

سوالات متداول

تحلیلگران مالی داده‌های مالی، روندها و شرایط بازار را برای ارائه توصیه‌هایی برای تصمیم گیری مالی ارزیابی می‌کنند. آنها ممکن است در بخش‌های مختلفی مانند بانکداری سرمایه گذاری، امور مالی شرکت یا مدیریت سرمایه گذاری کار کنند.

مهارت‌های کلیدی شامل مدل سازی مالی، تجزیه و تحلیل داده‌ها، توجه به جزئیات، مهارت‌های ارتباطی، توانایی‌های حل مسئله و درک قوی از بازارها و ابزارهای مالی است.

تحلیلگران مالی می‌توانند مسیرهای شغلی مختلفی از جمله نقش در بانکداری سرمایه گذاری، مدیریت دارایی، امور مالی شرکت، تجزیه و تحلیل ریسک و مشاوره مالی را دنبال کنید. برخی ممکن است در صنایع خاص یا ابزارهای مالی تخصص داشته باشند.