کارشناس محیط زیست

کارشناس محیط زیست وظیفه حفظ محیط زیست طبیعی را بر عهده دارد. او معمولاً با سازمان‌های دولتی کار می‌کند تا مطمئن شود که هوا، آب و زمین برای استفاده تمیز و ایمن است. کارشناس محیط زیست ممکن است در صنایع خصوصی در پروژه‌های مربوط به حفاظت از محیط زیست کار کند. این پروژه‌ها ممکن است شامل موضوعاتی مانند توسعه فناوری‌های جدید برای کمک به کاهش آلودگی یا انجام تحقیقات در مورد چگونگی تأثیر فعالیت‌های انسانی بر محیط باشند. شغل کارشناس محیط زیست برای داشتن یک فضای زندگی سالم و ایمن ضروری است.

وظایف کارشناس محیط زیست

کارشناس محیط زیست نمونه‌هایی از هوا، آب و زمین را برای یافتن راه‌هایی برای جلوگیری از آسیب رساندن به محیط زیست و آسیب رساندن به مردم و حیات وحش از مواد خطرناک مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد. او داده‌ها را برای پروژه‌های تحقیقاتی جمع آوری و تجزیه و تحلیل می‌کند تا به شناسایی و ارزیابی این تهدیدات زیست محیطی بالقوه کمک کنند.

کارشناسان محیط زیست دارای طیف گسترده‌ای از مسئولیت‌ها هستند که این وظایف می‌تواند شامل موارد زیر باشند:

 • انجام تحقیقات و جمع آوری داده‌ها در مورد موضوعاتی مانند کیفیت هوا، شرایط آب یا انتشار گازهای گلخانه‌ای به منظور شناسایی مشکلات احتمالی
 • توسعه طرح‌هایی برای پیشگیری از آلودگی از طریق همکاری با تاسیسات صنعتی برای طراحی سیستم‌های تصفیه زباله یا برنامه‌های بازیافت یا با تشویق مصرف کنندگان به بازیافت زباله‌های خود
 • انجام بازرسی از تأسیسات صنعتی برای اطمینان از رعایت مقررات زیست محیطی
 • نوشتن گزارش در مورد نگرانی‌های زیست محیطی و ارائه توصیه‌هایی برای بهبود شرایط
 • نظارت بر کیفیت هوا، آب و خاک برای تشخیص تغییرات مربوط به تخریب یا آلودگی محیط زیستی
 • انجام مطالعات اثرات زیست محیطی برای شناسایی اثرات بالقوه زیست محیطی پروژه‌های توسعه پیشنهادی قبل از شروع آنها
 • تدوین برنامه‌ها و مواد آموزشی برای افزایش آگاهی در مورد مسائل زیست محیطی و آموزش به مردم جهت حفاظت از محیط زیست
 • تهیه پروپوزال برای تامین مالی پروژه‌های تحقیقاتی یا سایر فعالیت‌های مرتبط با حفاظت از محیط زیست
 • تهیه گزارش در مورد یافته‌های پروژه‌های تحقیقاتی از جمله نگارش مقالات علمی برای چاپ در مجلات معتبر

شرایط و ویژگی‌های لازم برای ورود به شغل کارشناس محیط زیست

تبدیل شدن به یک کارشناس محیط زیست شامل کسب ترکیبی از آموزش، مهارت‌ها و تجربیات است. متخصصان این حوزه باید تحصیلات دانشگاهی داشتند و مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را کسب کنند. برقراری ارتباط با مسائل زیست محیطی پیچیده به مردم و افزایش آگاهی می‌تواند دشوار باشد.

کارشناسان محیط زیست نقش مهمی در رسیدگی و کاهش مسائل زیست محیطی ایفا می‌کنند. غلبه بر این مشکلات اغلب شامل ترکیبی از نوآوری علمی، ارتباط موثر و همکاری با سازمان‌های مختلف است. یادگیری مستمر، سازگاری و تعهد به هدف گسترده‌تر جهت پایداری محیط زیست اهمیت بالایی برای این حرفه مهم دارد.

مهارت و دانش مورد نیاز کارشناس محیط زیست

شغل کارشناس محیط زیست به دانش علمی و مهارت‌های نرم نیاز دارد. مشاوره استعدادیابی باعث می‌شود تا ببینید آیا توانایی‌های مربوط به این رشته را در خود می‌بینید یا خیر، آیا به مباحث محیط زیستی علاقه دارد یا خیر و بسیاری از سوالات دیگر که در راستای مهارت و دانش‌های این رشته مطرح می‌شوند.

مهارت‌های عمومی شغل کارشناس محیط زیست

کارشناسان محیط زیست برای موفقیت به مهارت‌های زیر نیاز دارند:

 • مهارت‌های ارتباطی: کارشناسان محیط زیست اغلب با کارشناسان دیگر مانند مهندسان، مدیران و مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند. آنها همچنین باید اطلاعات فنی پیچیده‌ای را به گونه‌ای که مخاطبانشان قابل درک باشد، در میان بگذارند. مهارت‌های ارتباط موثر شامل گوش دادن فعال، واضح صحبت کردن و استفاده از زبان بدن مناسب است.
 • دانش فنی: کارشناسان محیط زیست باید درک کاملی از مقررات زیست محیطی، ارزیابی اثرات زیست محیطی و سایر اطلاعات فنی مرتبط با شغل خود داشته باشند. آنها همچنین باید بتوانند داده‌ها و تحقیقات را تفسیر کنند تا بهترین اقدام را برای کار خود تعیین کنند.
 • مهارت‌های حل مسئله: مهارت‌های حل مسئله برای کارشناسان محیط زیست ضروری هستند، زیرا ممکن است از آنها خواسته شود راه حل‌هایی برای مسائل زیست محیطی بیابند. ممکن است از این کارشناس محیط زیست خواسته شود که مثلاً راه‌هایی برای کاهش میزان آلودگی در یک بدنه آبی بیابند یا راه‌هایی برای کاهش میزان زباله تولید شده توسط یک شرکت پیدا کنند.
 • مهارت‌های سازمانی: کارشناسان محیط زیست اغلب دارای مهارت‌های سازمانی قوی هستند، زیرا اغلب باید پرونده‌ها و اسناد مختلف را پیگیری کنند. این موضوع می‌تواند شامل پیگیری داده‌های محیطی، تحقیقات و گزارش‌ها و همچنین پیگیری وضعیت پروژه‌ها باشد.
 • مهارت‌های کار تیمی: کارشناسان محیط زیست اغلب به صورت گروهی برای تکمیل پروژه‌ها کار می‌کنند. این موضوع می‌تواند شامل کار با کارشناسان دیگر مانند مهندسان، برای تهیه طرحی برای یک ساختمان جدید یا کار با تیم‌های ساخت و ساز برای اطمینان از اینکه پروژه از طرح پیروی می‌کند باشد.

دانش و رشته تحصیلی محیط زیست

رشته علوم و مهندسی محیط زیست در دسته رشته‌های مهندسی قرار می‌گیرد. متقاضیان علاقه مند به این رشته باید در کنکور ریاضی شرکت کرده و سپس با قبولی در کنکور برای مهندسی محیطی زیست انتخاب رشته کنند. دانشجویان می‌توانند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری محیط زیست تحصیل کنند. از گرایش‌های ارشد و دکتری محیط زیست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آلودگی‌های محیط زیست
 • آمایش سرزمین
 • تنوع زیستی

با مشاوره و منتورینگ می‌توانید در مورد انتخاب رشته تحصیلی خود گام موثری بردارید.

نتایج تست استعدادیابی کارشناس محیط زیست

براساس تست دیسک می‌توان کارشناس محیط زیست را فردی بانفوذ (i) و باثبات (s) نامید. مهندسان محیط زیست مردم گرا هستند و از ارتباطات خود با دیگران احساس خوبی دارند. آنها تمایل دارند از دیگران به شیوه‌ای گرم و دعوت کننده استقبال کنند که باعث تشویق همکاری و ایجاد هیجان می‌شود. آنها چالش‌های زیست محیطی را به شیوه‌ای برونگرا، مشتاقانه و خوش بینانه دنبال می‌کنند. کارشناسان محیط زیست همچنین مستعد راضی نگه داشتن مردم هستند.

مهندسان محیط زیست برای کمک به دیگران و حفظ ثبات محیط خود انگیزه بالایی دارند. آنها در همکاری عالی هستند و به طور معمول به عنوان آرام یا صبور توصیف می‌شوند. مهندسان محیط زیست به چالش‌های محیط خود به شیوه‌ای متفکرانه و نسبتاً روشمند پاسخ می‌دهند و به طور معمول با دیگران همدل هستند. آنها تمایل به مبارزه با تغییراتی دارند که روال عادی زندگی را مختل کرده‌اند.

فرصت‌های شغلی و بازار کار کارشناس محیط زیست

کارشناسان محیط زیست در محیط‌های مختلفی از جمله دفاتر، آزمایشگاه‌ها، کارخانه‌ها و سایت‌های صحرایی کار می‌کنند. آنها ممکن است زمان قابل توجهی را در خارج از منزل، انجام تحقیقات میدانی یا نظارت بر شرایط محیطی بگذرانند. کارشناسان محیط زیست معمولاً یک هفته استاندارد 40 ساعت کار می‌کنند، اگرچه ممکن است ساعت‌های طولانی‌تری برای رعایت ضرب الاجل‌ها یا پاسخگویی به شرایط اضطراری محیطی مانند نشت نفت کار کنند.

کارشناسان محیط زیست که در زمینه مدیریت زباله‌های خطرناک کار می‌کنند ممکن است ملزم به پوشیدن لباس‌های محافظ مانند ماسک تنفسی و پیروی از روش‌های ایمنی برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مواد خطرناک باشند. شغل کارشناس محیط زیست به خصوص در ایران یک ضرورت است، اما آنطور که باید شاید به این حوزه در کشو پرداخته نمی‌شود. مشکلات زیست محیطی ایران مانند خشک شدن دریاچه ارومیه نشان از بی‌توجهی به این رشته مهم است. اگر اهمیت به محیطی زیست افرایش دهد، تقاضای زیادی برای این شغل وجود خواهد داشت.

درآمد و حقوق رشته محیط زیست در ایران

درآمد و حقوق افراد شاغل در حوزه محیط زیست بسته به عواملی مانند موقعیت شغلی، سطح تحصیلات و سابقه کار متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، حوزه محیط زیست طیف گسترده‌ای مشاغل از جمله دانشمندان محیط زیست، حافظان محیط زیست، مهندسان محیط زیست، تحلیلگران محیط زیست و غیره را در بازار کار دارد. تقاضا برای تخصص زیست محیطی در صنایع یا مناطق خاص می‌تواند بر سطح درآمد تاثیر بگذارد. برای مثال، افراد دارای مهارت در انرژی‌های تجدیدپذیر ممکن است تقاضای بالاتر و حقوق بالقوه بالاتری در آن بخش پیدا کنند. در استعدادیابی شغلی می‌تواند‌ اطلاعات لازم در مورد بازار کار و درآمد رشته محیط زیست را کسب کنید.

بازار کار خارج از کشور برای یک کارشناس محیط زیست ایرانی

افزایش علاقه عمومی به مخاطراتی که محیط زیست با آن مواجه است، باعث ایجاد تقاضا برای دانشمندان و متخصصان محیط زیست می‌شود. این کارشناسان برای تجزیه و تحلیل مشکلات زیست محیطی و ایجاد راه حل‌هایی که‌ سلامت جوامع را تضمین می‌کند، همچنان مورد نیاز خواهند بود. انتظار می‌رود کسب و کارها به مشاوره با دانشمندان و متخصصان محیط زیست ادامه دهند تا به کاهش تأثیر عملیات خود بر محیط زیست کمک کنند.

به عنوان مثال، مشاوران محیط زیست به کسب و کارها کمک می‌کنند تا شیوه‌هایی را توسعه دهند که ضایعات را به حداقل می‌رساند، از آلودگی جلوگیری کرده و منابع را حفظ می‌کند. این موضوع به خصوص برای کشورهای توسعه یافته که محیط زیست خود اهمیت می‌دهند، فرصتی را برای مهاجرت کارشناسان محیط زیست ایرانی فراهم کرده است. بازار کار این رشته در خارج از کشور به خصوص در کانادا، نیوزلند، استرالیا و کشورهای اروپایی بسیار خوب است.

بازار کار و آینده شغلی رشته محیط زیست در دنیا

انتظار می‌رود که استخدام کارشناسان محیط زیست در دهه آینده بسیار سریع‌تر از میانگین رشد کند. با افزایش جمعیت، تقاضا برای آب تمیز، هوای پاک و زمین پاک افزایش خواهد یافت. کارشناسان محیط زیست مورد تقاضای بازار خواهند بود تا اطمینان حاصل شود که پیشرفت‌های جدید باعث تخریب محیط زیست نمی‌شوند. علاوه بر این، انتظار می‌رود نگرانی‌های زیست ‌محیطی مانند تغییرات آب و هوایی توسط کارشناسان این حوزه برطرف شوند.

کلام آخر

کارشناس محیط زیست تلاش می‌کند تا آب، هوا و زمین را با دور نگه داشتن آنها از آلاینده‌ها و محافظت کنند. او منابع آلودگی را تعیین می‌کنند و اقداماتی را برای کاهش اثرات بالقوه مضر زیست محیطی انجام می‌دهد. یافته‌های علمی ممکن است از طریق کنفرانس‌ها، جلسات توجیهی و جلسات عمومی با مردم به اشتراک گذاشته شود. شاغل محیط زیست به مهارت و دانش نیاز دارد، زیرا رابطه مستقیمی با شرایط زندگی مردم روی کره خاکی دارد. برای مشاوره و استفاده از پکیج‌های استعدادیابی با مشاوران ما در سیناتلنت تماس بگیرید.

سوالات متداول

کارشناسان محیط زیست محیط طبیعی را مطالعه می‌کنند و بر حل مشکلات زیست محیطی تمرکز دارند. آنها تحقیقات گسترده‌ای انجام می‌دهند، داده‌ها را جمع آوری می‌کنند تا راه حل‌های کاربردی ارائه دهند.

مهارت‌های مهم شامل تجزیه و تحلیل داده‌ها، تفکر انتقادی، حل مسئله، ارتباطات، کار میدانی و تکنیک‌های آزمایشگاهی، GIS (سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی) و درک قوانین و مقررات زیست محیطی است.

کارشناسان محیط زیست می‌توانند در محیط‌های مختلف از جمله سازمان‌های دولتی، شرکت‌های مشاوره، موسسات تحقیقاتی، سازمان‌های غیر انتفاعی و شرکت‌های خصوصی کار کنند. آنها همچنین ممکن است در فضای باز و انجام مطالعات میدانی یا در دفاتر و تجزیه و تحلیل داده‌ها مشغول به کار شوند.