دندانپزشک

مهارت و دانش مورد نیاز دندانپزشک

مهارت‌های دندانپزشکی توانایی‌ها و ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند به دندانپزشکان در ایجاد و توسعه حرفه‌ای موفق کمک کنند. برخی از نمونه‌ها مهارت‌های سخت شامل یادگیری نحوه استفاده از ابزارها و وسایل پزشکی خاص و به طور کلی دانش پزشکی است که دندانپزشکان برای تشخیص مشکلات دهان و دندان به آن نیاز دارند.

دندانپزشکان باید مهارت‌های نرم خود را توسعه دهند که می‌تواند به آنها در برقراری ارتباط بهتر با همکاران و بیماران کمک کند. این مهارت‌ها آنها را قادر می‌سازد تا با توسعه روابط خود بتوانند در شغلشان موفق عمل کنند. نمونه‌هایی از مهارت‌های نرم شامل ارتباط، اشتیاق، مهارت‌های بین فردی، توجه به جزئیات، رهبری، سازگاری و تصمیم گیری درست هستند. از طریق مشاوره و منتورینگ می‌توان توانای و مهارت‌های خود را برای ورود به رشته دندانپزشکی شناسایی کرد.

مهارت‌های عمومی شغل دندانپزشک

در ادامه به چند مهارت مهم اشاره می‌کنیم که به شما برای موفقیت در شغل دندانپزشک کمک خواهند کرد:

  • ایجاد ارتباطات موثر: دندانپزشکان از مهارت‌های ارتباطی برای آموزش بیماران خود در مورد مراقبت‌های پیشگیرانه، تشخیص و برنامه‌های درمانی استفاده می‌کنند. آنها همچنین با سایر اعضای تیم دندانپزشکی ارتباط دارند تا روند کارهای به دسترسی انجام شوند.
  • مهارت‌های بین فردی: به عنوان یک دندانپزشک ممکن است بر توانایی خود در همکاری با دیگران و نشان دادن همدلی تکیه کنید. این مهارت‌ها می‌توانند به شما کمک کنند همکاران خود را هدایت کنید و باعث شوید بیماران در مطب شما احساس راحتی بیشتری کنند.
  • مهارت حل مسئله: دندانپزشکان ممکن است در یک روز با مسائل مختلف مربوط به سلامت دهان و دندان مواجه شوند، به این معنی که آنها به مهارت‌های حل مسئله نیاز دارند. دندانپزشکان باید با تحقیق، تجزیه و تحلیل، توجه به جزئیات و تصمیم گیری درست به حل مشکلات به وجود آمده مبادرت بورزند.
  • مهارت‌های تخصصی: مهارت‌های دستی و حرکتی ظریف شامل هماهنگی بین دست‌ها و چشم‌ها برای انجام کارهای تخصصی پزشکی اهمیت بالایی دارد. مهارت کار با ابزارها و تجهیزات دندانپزشکی برای موفقیت در حرفه مهم هستند. دنداپزشکان از این مهارت‌ها برای انجام خدمات باکیفیت به بیماران استفاده می‌کنند.
  • حس زیبایی شناسی: حس زیبایی شناسی برای دندانپزشک شدن حیاتی است. به این معما که دندانپزشک باید بتواند در تراز کردن دندان‌ها برای ایجاد خط لبخند زیبا، تطبیق کامل روکش با دندان‌های موجود. استفاده از پروتزهای طبیعی و انجام خدمات ارتودنسی حس زیبا شناسی بالایی داشته باشد.
  • صبر و استقامت: یکی از جنبه‌هایی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، داشتن سطح بالایی از صبر و استقامت است. کارهای دندانپزشکی می‌توانند زمان‌بر باشند. به عنوان یک دندانپزشک باید تحمل ساعت‌ها کار طولانی با چالش‌های پیش بینی نشده‌ را داشته باشید. پس حفظ خونسردی و عدم داشتن استرس مهم است.
  • هوش هیجانی: شما اغلب با بیمارانی مواجه خواهید شد که اضطراب یا ترس مربوط به اقدامات دندانپزشکی را تجربه می‌کنند. اینجاست که هوش هیجانی وارد عمل می‌شود. توانایی درک و مدیریت احساسات بیماران یک مهارت ارزشمند است. علاوه بر این، هوش هیجانی برای تعامل بهتر با کارکنان مهم است.

دانش و رشته تحصیلی دندانپزشک

برای ورود به شغل دندانپزشک باید در کنکور علوم تجربی شرکت کنید. اگر دانشجوی مستعدی هستید، این امکان را دارید با رتبه خوب در کنکور در دانشگاه مناسبی ثبت نام کنید. سپس 6 سال تحصیل تمام وقت در دانشگاه خواهید داشت. این دوره 6 ساله به عنوان دوره عمومی دندانپزشکی شناخته می‌شود. بعد از آن می‌توانید برای تخصص اقدام کنید. تخصص‌های رایج در این رشته شامل ارتودنسی، دندانپزشکی اطفال، جراحی دهان، فک و صورت، پروتزهای دندانی و ایمپلنت و سایر موارد هستند. تخصص ممکن است از 3 تا 6 سال به طور انجامد. فارغ التحصیلان پس از پایان تحصیلات باید در طرح شرکت کنند. سپس می‌توانند وارد بازار کار شوند.

نتایج تست استعدادیابی دندانپزشک

آزمون دیسک می‌گوید که دندانپزشکان الگوی رفتاری CS هستند. افراد با این خصوصیات رفتاری اغلب قابل اعتماد، دقیق، جدی و کمال گرا توصیف می‌شوند. الگوی رفتاری CS ترکیبی از ویژگی‌های C (با وجدان بودن) و S (ثبات) است.

آزمون هوش‌های چندگانه گاردنر دندانپزشکان را افرادی با هوش بالای بدنی-جنبشی هوش تصویری-فضایی و هوش بین فردی نشان می‌دهد. همه این هوش‌ها نشان دهنده مهارت‌های دستی قوی، ارتباط سازنده با دیگران و قدرت بالا در تشخیص بیماری‌هاست.

دندانپزشکان در آزمون کلیفتون بسته به نوع تخصص می‌توانند افرادی متفاوت باشند. با این حال، یکسری از خصوصیات رفتاری هستند که در اکثر آنها وجود دارد. برای مثال، دندانپزشکان افرادی تحلیل گر، منضبط، همدل، مسئولیت پذیر و ارزیاب شناخته می‌شوند.

فرصت‌های شغلی و بازار کار دندانپزشک

بازار کار رشته‌های پزشکی به خصوص دندانپزشکی بسیار خوب است. دندانپزشکی یک حرفه ضروری برای جامعه است، زیرا افراد در طول زندگی خود بارها به دنداپزشک مراجعه می‌کنند. همچنین  با تقاضای بیشتر برای کارهای مربوط به زیبایی دندان می‌توان بازار کار این حرفه را بخش‌های ارتودنسی، لمینت دندان، ایمپلنت، روکش و سایر موارد بالا دانست.

دندانپزشکان معمولاً در کلینیک‌ها یا مطب‌های خصوصی کار می‌کنند. برنامه‌ روزانه آنها معمولاً پر است، زیرا هر روز با ده‌ها بیمار ملاقات می‌کنند. در حالی که بسیاری از مطب‌ها در ساعات کاری عادی کار می‌کنند، دندانپزشکان در صورت داشتن مطب می‌توانند برنامه‌های انعطاف پذیری داشته باشند. به این صورت ساعات کاری آنها دست خودشان است. بازار کار شغل دندانپزشک خوب است و فارغ التحصیلان به سرعت وارد بازار کار می‌شوند؛ اما مهم است که دانشجویان از طریق استعدادیابی شغلی بتوانند مسیر حرفه‌ای خود را شناسایی کنند تا از فرصت‌های شغلی مناسب بهره مند شوند.

درآمد و حقوق رشته دندانپزشک در ایران

درآمد اکثر رشته‌های پزشکی از جمله دندانپزشکی در ایران بالاست؛ اما متخصصان در جراحی و ارتودنسی معمولاً بیشترین دستمزد را دریافت می‌کنند. از سویی دیگر، دندانپزشکانی مطب شخصی دارند نیز درآمد بیشتر از دندانپزشکانی دارند که در کلینیک‌ها و درمانگاه مشغول به کار هستند. با این حال، سطح درآمد به میزان تخصص، شهرت و سابقه دارد.

بازار کار خارج از کشور برای یک دندانپزشک ایرانی

پاسخ به این سوال ممکن است به عوامل مختلفی از جمله ترجیحات شخصی، مدارک تحصیلی، مهارت‌های زبانی و سیاست‌های مهاجرتی کشورهای مختلف بستگی داشته باشد. با این حال، چند کشور وجود دارند که در حال حاضر مقاصد محبوب برای دندانپزشکان هستند. برای مثال، کانادا تقاضای زیادی برای دندانپزشک دارد، به ویژه در مناطق روستایی و دورافتاده! این کشور چندین برنامه مهاجرتی دارد که نیروهای ماهر از جمله دندانپزشکان را در اولویت قرار می‌دهد.

استرالیا به دلیل پیر شدن جمعیتش تقاضای فزاینده‌ای برای دندانپزشک دارد. از سویی دیگر، ایالات متحده آمریکا مقصد محبوبی برای دندانپزشکان است، اما روند مهاجرت به این کشور بسیار رقابتی است. همچنین دندانپزشکان در کشورهای اروپایی مانند آلمان، انگلیس، اسپانیا، ایتالیا، فنلاند و سایر کشورهای جهان بازار کار خوبی دارند؛ بنابراین امکان مهاجرت و داشتن شغل خود برای ایرانیان وجود دارد.

بازار کار و آینده شغلی رشته دندانپزشک در دنیا

انتظار می‌رود بین سال‌های 2018 تا 2028، تقاضا برای شغل دندانپزشک 11 درصد رشد کند. درحقیقت، دندانپزشکی یکی از معدود مشاغلی است که همیشه مورد توجه همه قرار دارد. همانطور که توجه به مراقبت از دندان‌ها و لثه‌ها بیشتر شده است، نیاز به دندانپزشکانی که در زمینه‌های جدید تخصص پیدا کنند نیز اهمیت پیدا می‌کند. جمعیت سالخورده‌ای را در نظر بگیرید که طی چند دهه آینده به مراقبت‌های طولانی مدت دندانپزشکی نیاز دارند یا جوانانی را خواهید دید که بیش از گذشته به سفیدی دندان یا زیبایی لبخند خود توجه می‌کنند؛ بنابراین چشم انداز مشاغل مرتبط با دندانپزشکی بسیار روشن است.

کلام آخر

هیچ شکی در آن نیست که دندانپزشکی شغلی فوق العاده است. همانطور که مردم همیشه برای مراقبت از بدن خود به پزشک نیاز دارند، تقاضا برای خدمات مرتبط با بهداشت دهان و دندان نیز یک روال معمول در روتین مراقبتی مردم است. اگر به دنبال شغلی جالب و هیجان انگیز هستید که به بیماران کمک کنید و همچنین جایگاه شغلی و درآمدی بالایی داشته باشید، دندانپزشکی را انتخاب کنید. شما می‌توانید برای استعدادیابی تحصیلی و شغلی از خدمات مشاوران ما در «سیناتلنت» بهره مند شوید.

سوالات متداول

مهارت‌های ارتباطی قوی، توجه به جزئیات، مهارت دستی، توانایی حل مسئله و همدلی برای دندانپزشکان ضروری است.

چشم انداز شغلی برای دندانپزشکان به طور کلی مثبت است. بهداشت دهان و دندان یک جنبه حیاتی از سلامت کلی است و تقاضای ثابتی برای خدمات دندانپزشکی در تمام جهان وجود دارد.

استفاده از ابزارها و تست‌های استعدادیابی می‌توانند مهمترین مرحله در کشف توانایی دانش آموزان برای تحصیل و داشتن شغل در حرفه دندانپزشکی باشند.