متخصص بیهوشی

متخصص بیهوشی پزشکی آموزش دیده است که بیهوشی عمومی، موضعی یا منطقه‌ای را برای کنترل درد در حین جراحی انجام می‌دهد. در حالی که جراحان ممکن است تخصص خود را در اتاق عمل با چاقوی جراحی به کار ببرند، نتایج مثبت جراحی بدون همکاری یک متخصص بیهوشی امکان پذیر نخواهد بود. درحقیقت، نتیجه موفقیت آمیز یک جراحی و بهبودی سالم به شغل متخصص بیهوشی بستگی دارد. اکثر عمل‌های جراحی بدون بیهوشی امکان پذیر نخواهد بود؛ بنابراین تبدیل شدن به یک متخصص بیهوشی می‌تواند آینده شغلی خوبی را رقم بزند.

شرایط و ویژگی‌های لازم برای ورود به شغل متخصص بیهوشی

متخصصان بیهوشی پزشکانی هستند که داروهای بیهوشی را تجویز می‌کنند که باعث کاهش یا از بین بردن احساس درد قبل، حین یا بعد از جراحی می‌شود. این پزشکان با سایر پزشکان از جمله جراحان کار می‌کنند و بیهوشی را با توجه به سابقه پزشکی بیمار ارائه می‌دهند. شرایط ورود به شغل متخصص بیهوشی در وهله اول به استعدادیابی وابسته است. دانش آموزان باید ببینند که آیا توانایی‌ها و علایق تبدیل شدن به یک متخصص بیهوشی را دارند یا خیر. کار این متخصصان بسیار حساس است، زیرا رابطه مستقیمی با جان بیماران دارند.

وظایف متخصص بیهوشی

متخصصان بیهوشی در مدیریت درد تخصص دارند و طیف گسترده‌ای از مسئولیت‌ها را ارائه می‌دهند. وظایف اصلی متخصص بیهوشی عبارتند از:

 • تسکین درد قبل، حین و بعد از اقدامات پزشکی
 • نظارت بر علائم حیاتی بیماران در طول عمل
 • سرپرستی دستیاران بیهوشی و پرستاران
 • تایید بی‌حسی عمومی، منطقه‌ای یا موضعی
 • بررسی پرونده‌های پزشکی و نتایج آزمایشگاهی
 • اطلاع رسانی به بیماران از خطرات مرتبط با بیهوشی
 • رعایت خط مشی رویه پزشکی و بیمارستانی

متخصصان بیهوشی ممکن است از ابزارهایی مانند ماسک یا سوزن، همراه با مانیتور برای ردیابی اطلاعات حیاتی بیمار استفاده کنند. اگر متخصص بیهوشی کار خود را به خوبی انجام داده باشد، بیمار معمولاً هیچ عارضه‌ای ناشی از بیهوشی یا داروهای مسکن در طول یا بعد از عمل نخواهد داشت.

متخصص بیهوشی قبل از عمل با بیمار برای ارزیابی سلامت عمومی ملاقات می‌کند. او ممکن است سابقه پزشکی بیمار را بررسی کند، سوالاتی بپرسد و نتایج هر آزمایش را بررسی کند. هدف از این معاینه ایجاد یک طرح بیهوشی متناسب با نیازهای بیمار است. متخصص بیهوشی در روز جراحی به آماده سازی بیمار برای جراحی کمک کرده و بر تجویز داروی بیهوشی نظارت می‌کند.

متخصص بیهوشی در طول عمل جراحی همراه بیمار می‌ماند و ضربان قلب، تنفس، فشار خون و سطح آگاهی عمومی را زیر نظر دارد. متخصص بیهوشی برای اطمینان از راحتی و ایمنی بیمار، دارو را در صورت لزوم تنظیم می‌کند. پس از جراحی، متخصص بیهوشی ممکن است بیمار را در دوران نقاهت زیر نظر داشته باشد. او ممکن است تصمیم بگیرد که چه زمانی بیمار از بیهوشی بهبود یافته است تا بتواند مرخص شود.

تعدادی متخصص بیهوشی در درمان دردهای غیرجراحی تخصص دارند. آنها ممکن است در مدیریت شرایط مزمن مانند میگرن، فیبرومیالژیا و درد سرطان نقش داشته باشند. متخصصان بیهوشی در برخورد با بیمارانی که بیهوش هستند و در شرایط پزشکی وخیم هستند، تجربه زیادی دارند. به همین دلیل، آنها ممکن است خدمات حیاتی را در بخش‌های مراقبت ویژه ارائه دهند.

مهارت و دانش مورد نیاز متخصص بیهوشی

متخصصان بیهوشی باید جزئیات گرا باشند. آنها همچنین باید تحت فشار به خوبی کار کنند و مهارت‌های حل مسئله عالی داشته باشند. از آنجایی که رضایت بیمار از بیهوشی معیار کلیدی مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت است، متخصصان بیهوشی نیز به مهارت‌های ارتباطی و بین فردی قوی نیاز دارند. با مشاوره و منتورینگ می‌توانید مهارت‌های و توانایی‌های خود را در شغل متخصص بیهوشی محک بزنید.

مهارت‌های عمومی شغل متخصص بیهوشی

متخصصان بیهوشی باید هوش بالا و مهارت‌های فنی قوی داشته باشند. در ادامه به برخی از مهمترین مهارت‌هایی که متخصص بیهوشی باید داشته باشد اشاره می‌کنیم:

 • تفکر انتقادی: متخصصان بیهوشی باید بتوانند بر اساس سن و سابقه پزشکی، بیمار را آنالیز کنند که بفهمند کدام نوع دارو برای او مناسب است. علاوه بر این، رویه‌های خاص اغلب به انواع بیهوشی نیاز دارند.
 • توجه به جزئیات: کوچکترین جزئیات در تاریخچه پزشکی بیمار می‌توانند علائم هشدار دهنده مهمی را نشان دهد که بیمار باید از انواع خاصی از داروها اجتناب کند. متخصصان بیهوشی باید بتوانند علائم اولیه واکنش‌های نامطلوب به دارو را قبل، حین و بعد از یک عمل پزشکی بزرگ تشخیص دهند.
 • نظارت بر بیماران: شما به عنوان یک متخصص پزشکی مسئول ردیابی هرگونه تغییر در علائم حیاتی و وضعیت بیمار در طول بیهوشی خواهید بود.
 • حل مسئله: اگر چیزی طبق برنامه با بیمار شما پیش نرود باید برای مقابله با هر بحرانی که باید ایجاد شود آماده باشید. غیرمعمول نیست که بیهوشی در طول عمل باعث ایجاد واکنش‌های غیرمنتظره در بیمار شود و در نتیجه نیاز به مداخله متخصص بیهوشی داشته باشد.
 • ارتباط کلامی: شما باید به طور واضح و مختصر با پزشکان و بیماران ارتباط برقرار کنید. از آنجایی که معمولاً خطراتی در ارتباط با انواع خاصی از داروها وجود دارند، این موضوع به متخصص بستگی دارد که مطمئن شود بیمار و خانواده او این خطرات را به طور کامل درک می‌کنند.

دانش و رشته هوشبری و تخصص بیهوشی

هوشبری و تخصص بیهوشی دو رشته جداگانه هستند. هوشبری جزء پیراپزشکی محسوب می‌شود که با چهار سال تحصیل تکمیل می‌شود. تخصص بیهوشی بعد از 7 سال پزشکی عمومی و شرکت در آزمون ورودی قابل دریافت است. دانش آموزان هر دو رشته را از طریق کنکور علوم تجربی بخوانند. تخصص بیهوشی به رتبه بهترین در کنکور نیاز دارد و درآمد آن نسبت به رشته هوشبری بهتر است.

 

نتایج تست استعدادیابی متخصص بیهوشی

براساس تست دیسک می‌توان گفت متخصصان بیهوشی تیپ شخصیتی CS را دارند. این متخصصان ترکیبی از ویژگی‌های وظیفه شناسی (C) و پایداری (S) را دارند. ترکیب این دو ویژگی منجر به فردی می‌شود که بسیار قابل اعتماد، ساختارمند و جدی است. افراد سبک CS اغلب کمال گرا هستند. آنها فوق العاده وظیفه شناس، محتاط و متخصص هستند. اغلب، صبر باورنکردنی دارند و دوست دارند همه چیز را به روشی متعارف و منظم انجام دهند.

براساس نظریه هوش چندگانه گاردنر باید گفت که متخصصان بیهوشی چندین نوع متمایز از هوش را دارند که شامل هوش منطقی-ریاضی، هوش جسمانی-حرکتی و هوش بین فردی هستند. متخصصان بیهوشی مهارت‌های تحلیلی و حل مسئله قوی دارند. آنها با مهارت‌های حرکتی دقیق و هماهنگ شناسایی می‌شوند. متخصصان بیهوشی از نزدیک با سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی از جمله جراحان، پرستاران و تکنسین‌ها همکاری می‌کنند. ارتباط و همکاری موثر ضروری است و به هوش بین فردی نیاز دارد. این تست‌ها همگی در استعدادیابی شغلی کاربرد دارند.

فرصت‌های شغلی و بازار کار متخصص بیهوشی

اکثر متخصصین بیهوشی در بیمارستان‌ها کار می‌کنند. آنها ممکن است در مراکز جراحی سرپایی مشغولبه کار شوند. این مراکز به انجام اعمال جراحی در همان روز اختصاص دارند و متخصصان بیهوشی نقش اساسی در اطمینان از راحتی و ایمنی بیمار در طول این جراحی‌ها ایفا می‌کنند.

برخی از متخصصان بیهوشی در کلینیک‌ها یا مطب‌های خصوصی کار می‌کنند، به ویژه آنهایی که در مدیریت درد تخصص دارند. این متخصصان همچنین در واحدهای مراقبت ویژه (ICU)، بیمارستان‌های نظامی، کلینیک درد و مطب‌های دندانپزشکی کار می‌کنند. بازار کار شغل متخصص بیهوشی بسیار خوب است، زیرا هر عمل جراحی به یک متخصص بیهوشی نیز دارد.

درآمد و حقوق رشته متخصص بیهوشی در ایران

درآمد و حقوق یک متخصص بیهوشی می‌تواند بر اساس عواملی مانند تجربه، موقعیت مکانی، محل کار متفاوت است. متخصصان بیهوشی با سال‌ها تجربه و سابقه حقوق بیشتری دریافت می‌کنند. متخصصانی که مسئول بیهوشی عمل های خاص و پیچیده هستند، دستمزد بیشتری دریافت می‌کنند. با این حال، این متخصصان نیز مانند پزشکان دیگر درآمد خوبی دارند.

بازار کار خارج از کشور برای یک متخصص بیهوشی ایرانی

تقاضا برای این متخصصان بر اساس عواملی مانند مکان و کارفرما متفاوت است. دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی اغلب در مناطق روستایی و محروم محدود است. اگر مایل به کار در یکی از این زمینه‌ها هستید، احتمالاً فرصت‌های شغلی بیشتری پیدا خواهید کرد. بازار کار متخصصان بیهوشی در کشورهای خارجی خوب است، زیرا به دانش پزشکان بیهوشی نیازی بالایی است. کشورهای توسعه یافته تقاضای بالایی برای متخصصان در این حوزه دارند.

بازار کار و آینده شغلی رشته متخصص بیهوشی در دنیا

BLS گزارش می‌دهد که جراحان و پزشکان از جمله متخصصان بیهوشی می‌توانند انتظار رشد شغلی سه درصدی را از سال 2021 تا 2031 داشته باشند. با افزایش حجم و پیچیدگی رو‌ش‌های جراحی، انتظار می‌رود که متخصصان بیهوشی مورد تقاضا باشند. عوامل متعددی بر این امر تأثیر می‌گذارد. برای مثال، با افزایش جمعیت افراد مسن، نیاز بیشتری به مداخلات پزشکی از جمله جراحی‌ها و روش‌هایی که نیاز به بیهوشی دارند، وجود دارد. همچنین در سال‌های اخیر، فعالیت حوزه بیهوشی فراتر از تنظیمات اتاق عمل گسترش یافته است. بیهوشی اغلب در رادیولوژی مداخله‌ای، روش‌های گوارشی و مدیریت درد استفاده می‌شود.

کلام آخر

اهمیت بیهوشی در پزشکی را نمی‌توان نادیده گرفت. قبل از کشف و استفاده گسترده، روش‌ها و جراحی‌های پزشکی اغلب برای بیماران بسیار دردناک و آسیب‌زا بود. امروزه متخصصان بیهوشی نقش مهمی در بهینه سازی نتایج بیمار دارند. کار آنها جراحان و پزشکان دیگر را قادر می‌سازد تا بر انجام مداخلات لازم با دقت و کارایی تمرکز کنند. آنها همچنین ممکن است به مدیریت درد حاد و مزمن، احیا، انتقال خون و درمان تنفسی کمک کنند. چشم انداز شغل متخصص بیهوشی خوب است و فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند به سرعت وارد بازار کار شوند. برای کسب و استفاده از پکیج‌های استعدادیابی با متخصصان ما در سیناتلنت تماس بگیرید.

سوالات متداول

متخصصان بیهوشی در محیط‌های مختلفی از جمله بیمارستان‌ها، مراکز جراحی، کلینیک‌ها و مطب‌های خصوصی کار می‌کنند. آنها همچنین ممکن است در موسسات دانشگاهی، محیط‌های تحقیقاتی یا بیمارستان‌های نظامی مشغول به کار شوند.

متخصصان بیهوشی به ترکیبی از دانش پزشکی، مهارت‌های فنی و توانایی‌های بین فردی نیاز دارند. مهارت‌ها شامل تفکر انتقادی، تصمیم‌گیری، ارتباط و توانایی خوب کار کردن تحت فشار بالاست.

تقاضا برای متخصصان بیهوشی به طور کلی بالاست، زیرا هر عمل جراحی به یک متخصص بیهوشی نیاز دارد. این متخصصان در همه کشورها مورد نیاز هستند.