تدوینگر

تدوینگر در تولید فیلم، نمایش تلویزیونی، پخش اخبار، تبلیغات تجاری یا موزیک ویدیو نقش مهمی دارد. تدوین گر تصاویری را که روی دوربین گرفته می‌شود در اختیار دارد و آنها را به گونه‌ای ترکیب یا تغییر می‌دهند که هدفی را به کاربر برساند. این متخصصان اغلب از نرم افزارهای ویژه ویرایش دیجیتال برای دستکاری فیلم‌های ویدئویی استفاده می‌کنند. تدوینگران ممکن است در افزودن صدا به فایل‌های بصری و گنجاندن جلوه‌های ویژه در تصاویر نقش مهمی داشته باشند. شغل تدوینگر نه تنها جذاب و لذت بخش است، بلکه از نظر بازار کار و درآمد نیز در شرایط مطلوبی قرار دارد.

وظایف تدوینگر چیست؟

تدوینگران فیلم مسئول بازبینی فیلم و انتخاب بهترین نماها هستند. آنها با استفاده از سبک خاص خود، فیلم را جمع آوری می‌کنند تا محصولی چشمگیر ایجاد کنند. تدوینگران علاوه بر فیلم، جلوه‌های صوتی، گرافیک، صداگذاری و موسیقی را نیز برای ایجاد محصول نهایی ترکیب می‌کنند. تدوینگران برای دستیابی به بهترین نتیجه باید دیدگاه کارگردان را درک کنند و بدانند که چگونه هر صحنه را به درستی در جای خود قرار دهد. بسیاری از کارگردانان از یک تدوینگر برای تولید محتوای ویدئویی استفاده می‌کنند. به طور کلی، وظایف تدوینگر عبارتند از:

 • ‌تدوینگران مسئول بررسی تمام فیلم‌‌های گرفته شده برای یک پروژه و انتخاب بهترین عکس‌‌ها برای استفاده در محصول نهایی هستند. آنها سپس فیلم انتخاب شده را در سکانس‌‌هایی بر اساس فیلمنامه یا استوری بورد سازماندهی‌ می‌کنند.
 • زمانی که فیلم سازماندهی شد، ‌تدوینگران شروع به مونتاژ برش ناهموار (راف کات) فیلم یا ویدیو‌ می‌کنند. آنها از نرم افزار ویرایش برای ترکیب فیلم در یک سکانس، تصمیم گیری در مورد انتخاب شات، سرعت و تداوم بهره خواهند برد.
 • هنگامی که برش ناهموار مونتاژ شد، ‌تدوینگران با تصمیم گیری بیشتر در مورد سرعت، انتخاب عکس و ساختار کلی داستان، ویرایش را اصلاح‌ می‌کنند. آنها ممکن است با کارگردان یا تهیه کننده همکاری کنند تا مطمئن شوند که محصول نهایی با دیدگاه آنها مطابقت دارد.
 • ‌تدوینگران ممکن است پیشرفت‌های بصری مانند تصحیح رنگ، فیلترها و جلوه‌های ویژه را برای بهبود فیلم و ایجاد یک تجربه جذاب‌تر اضافه کنند.
 • ‌تدوینگران مسئول انتخاب و ویرایش جلوه‌‌های صوتی، موسیقی و دیالوگ‌‌هایی هستند که در محصول نهایی استفاده‌ می‌شود. آنها همچنین ممکن است با طراحان صدا برای ایجاد جلوه‌‌های صوتی و ترکیب صدای نهایی کار کنند.
 • ‌تدوینگران از نزدیک با دیگر متخصصان پس از تولید مانند طراحان صدا و هنرمندان جلوه‌های بصری همکاری می‌کنند تا از یک محصول نهایی هدفمند مطمئن شوند.

شخصیت‌های مناسب برای کار تدوین

تدوینگران معمولاً افراد هنری هستند به این معنی که آنها خلاقیت بالایی دارند. آنها همچنین تمایل به تحقیق دارند، به این معنی که آنها افرادی کاملاً کنجکاو هستند که اغلب دوست دارند به افکار خود فرو بروند. درونگراها اغلب در نقش‌های پشت صحنه بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند. تدوین گر فردی درونگراست. افرادی که به این شغل علاقه دارند، ذهنی تصویرگر خواهند داشت و عاشق ادیت ویدئو و فیلم هستند. با استعدادیابی می‌توانید درک بهتری از توانایی‌های خود داشته باشید و ببینید آیا به شغل تدوینگر علاقه دارید یا خیر.

مهارت‌های فنی لازم برای شغل تدوینگر

صرف نظر از صنعت یا نقش، چندین مهارت در توانایی تدوینگر برای ویرایش ویدیوها وجود دارند که در ادامه توضیح می‌دهیم:

توجه به جزئیات: توجه به جزئیات توانایی تدوینگر برای تکمیل کامل و دقیق وظایف از طریق تمرکز و دقت است. تدوینگر باید هر جنبه از کار خود را ارزیابی کند تا بتواند نیازها و اهداف اولیه را در خروجی ارائه دهد.

سازگاری: سازگاری مهارتی است که به تدوین گر امکان می‌دهد به راحتی و به سرعت رویکرد و نگرش خود را هنگامی که تغییراتی در محیط او ایجاد می‌شود تنظیم کند. از آنجایی که اغلب مسائل غیرمنتظره‌ای در این صنعت وجود دارد، مانند تاخیر در تولید، تدوینگران برای موفقیت باید انعطاف پذیر باشند.

خودانگیختگی: تدوینگر هنگام ویرایش ویدیوها اغلب مجبور است به تنهایی کار کند، به همین دلیل خود انگیختگی عنصر مهمی در لیست مهارت‌های تدوینگر است. خودانگیختگی به انگیزه‌ای برای کارکردن با علائق درونی اشاره دارد. اگر خود انگیزه هستید، به ندرت نیاز به نظارت از سوی شخصی دارید.

مهارت‌های سازمانی: مهارت‌های سازمانی جزء اصلی شغل تدوینگر هستند، زیرا به این متخصصان اجازه می‌دهند تا با افراد مختلفی در یک محیط کار کنند. ایجاد ارتباطات موثر یکی از مهارت‌های سازمانی مهم است.

مهارت‌های حل مسئله: مهارت حل مسئله به توانایی ارزیابی یک موضوع و ایجاد راه حل موثر اشاره دارد. این مهارت در ویرایش ویدیو ضروری است، زیرا به فرد کمک می‌کند تا هر مسئله و مشکلی را به یک ایده ناب تبدیل کند.

آشنایی با نرم افزارهای ویرایشی: تدوینگر برای ویرایش ویدیوها به دانش تولید فیلم و همچنین ابزارهای ویرایشی متنوعی به شرح زیر نیاز است:

 • Adobe Premiere Pro
 • Apple Final Cut Pro
 • Avid Media Composer
 • DaVinci Resolve
 • Sony Vegas
 • Autodesk Smoke
 • Lightworks

تحصیلات و رشته دانشگاهی تدوینگر

دانش آموزان علاقه مند به شغل تدوینگر می‌توانند در رشته تدوین در کنکور سراسری شرکت کنند. شرکت در کنکور هنر می‌تواند‌ به شما کمک کند تا در این رشته جذاب مشغول به تحصیل شوید. دانشجویان امکان تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی تدوین را دارند. با مشاوره و منتورینگ می‌توانید درک بهتری از توانایی‌های تدوین گر داشته باشید و علائق خود را محک بزنید.

بازار کار و آینده شغلی تدوینگر حرفه‌ای

صنعت تدوین ویدیو یکی از سریع‌ترین بخش‌های شغلی در حال رشد در ایالات متحده است. اداره آمار کار نشان می‌دهد که انتظار می‌رود مشاغل خوزه ویرایش فیلم و ویدیو از سال 2021 تا 2031 14 درصد رشد کند که بالاتر از سایر رسانه‌هاست. شغل تدوینگر یک انتخاب شغلی خوب برای افراد خلاق و مشتاق با توجه به جزئیات و عشق به صنعت فیلم سازی و تولید ویدئوی هنری است. این شغل در ایران به ویژه در حوزه دیجیتال مارکتینگ بازار خوبی دارد، اما تدوین فیلم به دلیل کاهش آثار تلویزیونی و سینمایی خیلی جالب نیست. با استعدادیابی شغلی می‌توانید درک بهتری از بازار کار و آینده شغلی تدوینگر به دست آورید.

میزان درآمد تدوین گر چقدر است؟

متوسط دستمزد سالانه یک تدوین گر ویدیوی می‌تواند در حدود 50 هزار دلار باشد، اگرچه این مقدار بسته به تجربه و موقعیت شغلی متفاوت است. تدوینگری که در صنعت فیلم کار می‌کند، میانگین دستمزد 76 هزار دلار دریافت می‌کند که معادل 36.54 دلار در ساعت است. تدوینگرانی که در شرکت‌های معروف مانند Netflix و HBO کار می‌کنند، حداقل 3900 دلار در هفته درآمد خواهند داشت. درآمد تدوینگران در ایران به اندازه کسانی که در کشورهای پیشرو در حوزه هنری کار می‌کنند زیاد نیست.

برای کسب مشاوره و استفاده از پکیج‌های استعدادیابی با متخصصان ما در سیناتلنت تماس بگیرید.

سوالات متداول

تدوینگران مسئول مونتاژ فیلم خام در یک محصول نهایی منسجم و جذاب هستند. آنها از نزدیک با کارگردانان، تهیه کنندگان و سایر اعضای تیم پس از تولید برای ساختن روایت، سرعت و احساس کلی ویدئو همکاری می‌کنند.

تدوینگران معمولاً از نرم افزارهای ویرایش حرفه‌ای مانند Adobe Premiere Pro، Final Cut Pro یا Avid Media Composer استفاده می‌کنند. این ابزارها طیف وسیعی از ویژگی‌ها را برای برش، تنظیم و دستکاری ویدیو و صدا ارائه می‌دهند.

در حالی که این دو اصطلاح اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، تفاوت‌های ظریفی بین آنها وجود دارد. تدوینگران فیلم معمولاً روی فیلم‌ها و سریال‌ها کار می‌کنند، در حالی که تدوینگران ویدیو ممکن است روی پروژه‌های مختلفی از جمله آگهی‌های تبلیغاتی، ویدیوهای شرکتی و محتوای آنلاین مشغول به کار شوند.