پزشک متخصص

پزشک متخصص یکی از شغل‌های پرطرفدار و عالی رشته پزشکی محسوب میشه. این شغل یه دوره تحصیلات عمومی داره که به اسم پزشک عمومی شناخته میشه و بعد از این مرحله، پزشک عمومی باید توی یه زمینه تخصصی مثل جراحی، اورولوژی، گوش و حلق و بینی، چشم‌پزشکی، قلب و عروق و … تحصیلات خودش رو ادامه بده. یه پزشک متخصص معمولا توی بیمارستان‌ها، مطب‌ها و کلینیک‌های خصوصی کار می‌کنه و بر اساس دانش و تخصص خودش به عنوان مشاور پیشگیری یا و متخصص تشخیص و درمان بیماری‌ها شناخته میشه. پزشک‌های متخصص به دلیل برخورداری از دانش و تخصص حرفه‌‎ای و به عنوان اعضای ارزشمند سیستم بهداشت و درمان کشور، نقش خیلی مهمی توی پیشگیری و درمان بیماری‌ها و بهبود سلامت جامعه ایفا می‌کنن. با اینکه شغل پزشک متخصص یکی از مشاغل پردرآمد، پرمتقاضی و باپرستیژ دنیاست اما نباید فراموش کنیم که وارد شدن و فعالیت توی این شغل خیلی سخته و مراحل پیچیده‌ای داره که افراد علاقمند قبل از وارد شدن به این رشته باید به طور کامل با این موارد آشنایی داشته باشن.

شرایط و ویژگی‌های لازم برای ورود به شغل پزشک متخصص

برای ورود به شغل پزشک متخصص باید توجه داشته باشین که نقطه شروع و پایان مسیر برای تبدیل شدن به یه پزشک متخصص، خیلی سخته و دشواری‌های خیلی زیادی داره که برای عبور از این مشکلات باید تعهد، تحصیلات عالی، مهارت‌های بالینی و قدرت تصمیم‌گیری بالایی داشته باشین. از طرف دیگه شما به عنوان یه پزشک متخصص با چالش‌ها و فشارهای زیادی مثل مدیریت بیمارها، ارتباط با خانواده‌ها، تصمیم‌گیری در شرایط سخت و مسئولیت‌پذیری بالا روبه‌رو میشین و باید برای این شرایط آماده باشین. به هر حال اگه به دیگران اهمیت میدین و به موضوعاتی مثل راهنمایی، بهبود اوضاع سلامت و ارائه مراقبت‌های بهداشتی علاقه‌مند هستین، شغل پزشک متخصص می‌تونه شغل بسیار جذاب و پرباری برای شما باشه. این شغل به شما اجازه میده تا از تخصص خودتون برای بهبود سلامت بیمارها و درمانشون استفاده کنین.

وظایف پزشک متخصص

باید توجه داشته باشیم که وظایف یه پزشک متخصص با توجه به تخصص و حوزه کاری اون پزشک تعیین میشه اما معمولا توی شغل پزشک متخصص، یه سری وظایف عمومی وجود داره که بین همه پزشک‌های متخصص، حالت مشترک دارن.

تشخیص و درمان بیماری‌ها: مهمترین وظیفه یه پزشک متخصص اینه که با استفاده از تخصص و دانش خودش، بیماری‌ها رو تشخیص بده و برنامه‌های درمانی مناسبی رو برای بیمارانش تجویز کنه. ابزارها و تکنیک‌های پزشکی مثل آزمایش‌های تشخیصی، تصویربرداری و فرآیندهای جراحی از جمله مهمترین روش‌های یه پزشک متخصص برای تشخیص و درمان بیماری‌ها به حساب میاد.

مراقبت‌های بهداشتی و پیشگیری: پزشک‌های متخصص، نقش خیلی مهمی برای ارائه دستورالعمل‌ها، مراقبت‌های بهداشتی و پیشگیری از بیماری‌ها دارن. مواردی مثل توصیه‌های لازم برای ایجاد سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب، واکسیناسیون و اقدامات پیشگیرانه از جمله موارد قابل توجه توی بخش مراقبت‌های بهداشتی و پیشگیری از بیماری‌ها هستن.

مشاوره و راهنمایی: یه پزشک متخصص در مورد انواع بیماری‌ها، روش‌های درمان‌ها، فرآیندهای پزشکی و تصمیم‌گیری‌های حوزه سلامت به بیمارها مشاوره و راهنمایی میده. از طرف دیگه برای تفسیر نتایج آزمایش‌ها، توضیح عوارض و فواید داروها و تصمیم‌گیری درباره روش‌های درمانی بهشون کمک می‌کنه.

فعالیت‌های تخصصی: هر پزشک متخصص توی زمینه تخصصی خودش یه سری خدمات و فعالیت‌های تخصصی انجام میده که شامل فرآیندهای جراحی، تزریق، انجام آزمایش‌های تشخیصی پیچیده و روش‌ها و راهکارهای درمانی مختلف میشه.

پژوهش و آموزش: شغل پزشک متخصص فقط به ویزیت مریض و درمان بیماری‌ها محدود نمیشه و هر پزشک متخصص معمولا توی زمینه تخصصی خودش به دنبال پژوهش و تحقیق میره تا دانش پزشکی و حوزه تخصصی خودش رو توسعه بده. یکی از وظایف مهم یه پزشک متخصص اینه که برای انتقال دانش و آموزش به دانشجویان پزشکی تلاش کنه.

 

مهارت و دانش مورد نیاز پزشک متخصص

هر کدوم از تخصص‌های پزشکی به مجموعه‌ای از مهارت‌ها و دانش‌های خاص نیاز دارن و یه پزشک متخصص بعد از پایان دوره تحصیلات عمومی و بنا به تمایل خودش می‌تونه وارد یه زمینه تخصصی مثل قلب و عروق، غدد، مغز، مامایی، داخلی و … بشه اما هر رشته تخصصی، مهارت‌ها و واحدهای درسی و دوره‌های آموزشی مخصوصی رو داره که باعث تمایز پزشکان متخصص از همدیگه میشه. اما به طور کلی یه سری مهارت‌ها و و دانش‌هایی هستن که بین همه پزشکای متخصص مشترکه و برای نمونه با 10تا از مهمترین‌ها آشنا میشیم.

مهارت‌های عمومی شغل پزشک متخصص

دانش پزشکی: به مجموعه مفاهیم و دروس پزشکی عمومی شامل علوم پایه، علوم انسانی، طب داخلی، جراحی، بیهوشی و سایر حوزه‌های پزشکی گفته میشه.

تشخیص بیماری: یه پزشک متخصص باید این توانایی رو داشته باشه که بیماری‌ها رو بر اساس علائم، آزمایش‌های تشخیصی و تصویرهای پزشکی مثل رادیولوژی و سونوگرافی تشخیص بده.

درمان: بعد از شناسایی بیماری، یه پزشک متخصص باید درمان‌های مناسبی رو برای بیماری‌های مختلف تجویز کنه که شامل دارو، روش‌های جراحی و سایر روش‌های درمانی میشه.

مهارت‌های جراحی: جراحی یکی از مهارت‌های مهم پزشک‌های متخصص محسوب میشه و شامل دو بخش عمل جراحی و مدیریت بیماری بعد از عمل جراحی میشه.

مهارت‌های ارتباطی: برای یه پزشک متخصص خیلی مهمه که بتونه به شکل موثر با بیماران، خانواده‌ها و تیم درمانی رابطه برقرار کنه و بهترین نتیجه رو به دست بیاره.

تفکر انتقادی و مسئولیت‌پذیری: یه پزشک متخصص در صورتی به موفقیت میرسه که توانایی تحلیل و تفسیر درست اطلاعات پزشکی رو داشته باشه و ضمن انتخاب بهترین روش‌ها در برابر تصمیم‌های خودش مسئولیت‌پذیر باشه.

آموزش مستمر: همه پزشک‌ها و مخصوصا پزشک‌های متخصص، وظیفه دارن که دانش خودشون رو به دیگران انتقال بدن و توی دوره‌های آموزشی مختلف شرکت کنن تا با روش‌ها و مهارت‌های جدید ارائه شده توی حوزه تخصصی خودشون آشنا بشن.

اخلاق حرفه‌ای: رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای، یکی از مهمترین مسائل توی رشته پزشکی محسوب میشه. مثلا یه پزشک وظیفه داره که توی هر شرایطی به فکر نجات جون آدما باشه یا اطلاعات محرمانه بیمارهای خودش رو در اختیار دیگران قرار نده.

مدیریت زمان: یه پزشک متخصص باید از زمان خودش به بهترین شکل استفاده کنه و توانایی مدیریت زمان برای رسیدگی به بیماران و مدیریت پرونده‌های پزشکی و حضور در جلسات و کنفرانس‌های علمی رو داشته باشه.

توانایی حل مسئله: معمولا پزشک‌هایی که قدرت حل مسئله خوبی دارن، توی شرایط سخت و پیچیده، تصمیم‌های بهتری می‌گیرن و دیرتر تحت تاثیر فشار و تنش قرار می‌گیرن.

دانش و رشته تحصیلی 

تبدیل شدن به یه پزشک متخصص، کار آسونی نیست و باید مراحل و دوره‌های مختلفی رو با موفقیت طی کنین. اول از همه اینکه رشته پزشکی و همه زیرمجموعه‌های این رشته مختص دانش‌آموزان علوم تجربی هستن و برای وارد شدن به یه دانشگاه دولتی و کسب مدرک تحصیلی معتبر باید حسابی درس بخونین تا توی آزمون سراسری بین رتبه‌های 3 رقمی زیر 500 قرار بگیرین. بعد از سد بزرگ کنکور باید وارد دانشگاه‌های علوم پزشکی بشین و دوره 8 ساله پزشکی عمومی رو با موفقیت سپری کنین. این دوره شامل دروس تئوری، عملی و کارآموزی میشه و مهمترین مرحله برای کسب مهارت‌های پایه و آشنایی با اصول اولیه رشته پزشکی به حساب میاد. بعد از پایان دوره پزشکی عمومی و شرکت توی دوره‌های دستیاری شما مدرک پزشکی دکترای عمومی رو کسب می‌کنین و کد نظام پزشکی می‌گیرین و می‌تونین نسخه بنویسین. بعد از این مرحله می‌تونین یه تخصص خاص انتخاب کنین و بعد از قبولی توی آزمون تخصصی نظام پزشکی به عنوان یه پزشک متخصص مشغول به کار بشید که البته توی تخصص‌های مختلف ممکنه شرایط تا حدودی فرق داشته باشه. بعد از کسب مدرک دکترای تخصصی هم باید همیشه خودتون رو بروز نگه دارین و توی دوره‌های آموزشی و کنفرانس‌های علمی شرکت کنین.

 

نتایج تست استعدادیابی پزشک متخصص

آزمون دیسک: اگر بخوایم شغل پزشک متخصص رو از نظر ویژگی‌های آزمون دیسک و الگوهای رفتاری بررسی کنیم باید بگیم که معمولا پزشک‌ها دارای الگوی رفتاریCS هستن. این آدم‌ها خیلی دلسوز، صبور، باوجدان، مسئولیت‌پذیر، قانون‌مدار و فداکارن و کمترین سطح تنش و درگیری رو با دیگران دارن و به نظم و انضباط خیلی اهمیت میدن. البته باید توجه داشته باشیم که بالا بودن سطوح D و I باعث میشه که پزشک‎ها توی تصمیم‌گیری‌ها بهتر عمل کنن و روابط قوی‌تری با دیگران داشته باشن. در ضمن باید یادمون باشه که الگوی رفتاری آزمون دیسک برای همه پزشک‌ها یکسان نیست و الزاما همه دکترها دارای الگوی CS نیستن اما جمعیت آماری این الگو توی قشر پزشکی بیشتره.

آزمون کلیفتون: با اینکه نتیجه تست کلیفتون برای هر پزشک متخصص متفاوته و همه پزشک‌ها دارای گزارش یکسان نیستن ولی معمولا توی گزارش آزمون کلیفتون این افراد، استعدادهایی مثل تحلیل‌گر، سنجیده، منضبط، همدل، مسئولیت‌پذیر، رابطه‌ساز، ارزیاب و همساز دیده میشه.

آزمون هوش‌های چندگانه گاردنر: معمولا پزشک‌های متخصص توی این آزمون دارای سطوح بالایی از هوش بدنی-جنبشی (برای انجام عملیات جراحی و اجرای روش‌های درمانی)، هوش تصویری-فضایی (برای بررسی تصاویر پزشکی و تخمین محل توده‌ها و غده‌ها و شناسایی محل دقیق اعضای بدن) و هوش بین فردی (برای ایجاد تعامل سازنده با دیگران و ابزار همدردی با بیماران) هستن.

نکته‌ای که مهمه با دیدن نتایج تست بقیه به صورت قطعی نمیشه به نتیجه رسید و هر کسی باید بطور مجزا تست استعدادیابی خودش و بده تا ببینه آیا برای این کار ساخته شده یا نه؟َ! برای اینکه توانایی‌هات رو کشف کنی یه تست استعدادیابی شرکت کن. روی صفحه آزمون‌ها کیک کن و تست انتخابی خودت رو شرکت کن.

فرصت های شغلی و بازار کار پزشک متخصص

فرصت های شغلی و بازار کار خیلی خوبی برای رشته پزشکی و شغل پزشک متخصص وجود داره و معمولا این قشر جامعه از درآمدهای بالا و جایگاه‌های اجتماعی فوق‌العاده‌ای برخوردار هستن. تخصص‌های مختلفی مثل جراحی، فیزیوتراپی، زنان و زایمان، کودکان، قلب و عروق، چشم پزشکی و خیلی از تخصص‌های دیگه هستن که بازار کار خوبی دارن و به عنوان نیازهای اصلی جامعه شناخته میشن. به طور کلی با توجه به افزایش جمعیت و نیاز به خدمات پزشکی و توسعه علمی توی بخش بهداشت و درمان، فرصت‌های شغلی و بازار کار خیلی خوبی برای پزشکان متخصص وجود داره اما یه پزشک متخصص برای استفاده کامل از این فرصت‌ها، باید دانش و توانایی‌های خودش رو به روز نگه داره و به توسعه فردی و حرفه‌ای خودش توجه داشته باشه. از مهمترین فرصت‌های شغلی رشته پزشکی و شغل پزشک متخصص میشه به موارد زیر اشاره کرد:

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی: یه پزشک متخصص به راحتی می‌تونه توی بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و بخش‌های مختلف مانند بخش عمومی، بخش جراحی، بخش اورژانس یا بخش ICU مشغول به کار بشه.

مطب خصوصی: خیلی از پزشک‌های متخصص تصمیم می‌گیرن که مطب خصوصی خودشون رو داشته باشن و به طور مستقل فعالیت کنن و خدمات پزشکی خودشون رو ارائه بدن.

تحقیقات علمی: معمولا پزشک‌های متخصصی که به تحقیق و پژوهش علاقه دارن، می‌تونن به عنوان پژوهشگر یا محقق توی مراکز تحقیقاتی و صنایع دارویی فعالیت کنن.

آموزش پزشکی: یه پزشک متخصص می‌تونه به عنوان استاد توی دانشگاه‌های پزشکی فعالیت کنه و به دور از فضای بیمارستان و کارهای عملی به آموزش و فعالیت‌های تئوری مشغول بشه.

مشاوره و مدیریت: جدای از همه مشاغل بالا، یه پزشک متخصص به شرط داشتن تجربه و سابقه کار درخشان می‌تونه توی جایگاه شغلی مدیریت بیمارستان، مراکز بهداشتی، شرکت‌های بیمه یا سازمان‌های بهداشتی دولتی و غیردولتی قرار بگیره.

تخصص‌های پیشرفته: یه پزشک متخصص به راحتی می‌تونه توی تخصص‌های جدید و پیشرفته مثل پزشکی هوش مصنوعی، پزشکی ورزشی یا طب سنتی هم فعالیت داشته باشه.

درآمد و حقوق رشته پزشکی در ایران

به طور کلی شغل پزشکی یکی از پردرآمدترین شغل‌های دنیاست و توی ایران هم بعضی از تخصص‌های این شغل مثل زیبایی و پوست جزو پدرآمدترین شغل‌های کشور به حساب میان. البته نباید فراموش کنیم که درآمد شاخه‌های مختلف پزشکی یکسان نیست و حقوق پزشک‌ها به عوامل زیادی مثل تخصص، سابقه کار و محل کار بستگی داره. اما به عنوان یه حساب سرانگشتی، درآمد یه پزشک متخصص توی ایران به طور متوسط تا 10 برابر پایه حقوق وزارت کار می‌رسه که توی بعضی از تخصص‌ها و شرایط خاص ممکنه این رقم تا عددهای میلیاردی هم بالا بره. البته باید توجه داشته باشیم که شرایط کار برای همه پزشک‌های متخصص یکسان نیست و مثلا پزشک متخصصی که توی مناطق دورافتاده کار می‌کنه قطعا از نظر حقوق و درآمد در سطح پزشک‌های شهرهای پرجمعیت نیست و به همین خاطر خیلی از پزشک‌های متخصص به فکر خروج از کشور و فعالیت توی کشورهای خارجی هستن.

بازار کار خارج از کشور برای یک پزشک متخصص ایرانی

سابقه و شهرت پزشک‌های ایرانی توی دنیا خیلی خوبه و از این بابت تمایل کشورهای خارجی برای جذب و استفاده از پزشک‌های ایرانی بالاست. همین علت باعث شده که خیلی از پزشک‌های متخصص ایران به دنبال خروج از کشور و کار توی کشورهای خارجی و به ویژه کشورهای آسیایی و عربی باشن. اما باید به این نکته دقت کنیم که کار کردن توی خارج از کشور، محدودیت‌ها و مشکلات خاصی داره که حتما باید بهشون توجه بشه. مثلا کشورهایی مثل کانادا، استرالیا یا آمریکا برای جذب نیروی پزشکی، آزمون ورودی برگزار می‌کنن یا با داشتن یه سری مجوز خاص، پذیرش انجام میدن که شاید این موارد برای بعضی از پزشک‌های متخصص مشکل‌آفرین باشه. از طرف دیگه آشنایی با فرهنگ، آداب و رسوم و از همه مهم‌تر، یادگیری و تسلط به زبان کشورهای خارجی هم موضوع خیلی مهمیه که یه پزشک متخصص باید قبل از مهاجرت بهش توجه کنه و آمادگی‌های لازم رو به دست بیاره. به طور کلی کار توی کشورهای خارجی برای پزشک‌های متخصص ایرانی می‌تونه فرصت خیلی جذابی باشه اما برای انجام این کار باید با چالش‌ها و نیازهای اولیه آشنایی پیدا کنن و قبل از تصمیم‌گیری، اطلاعات کاملی از حواشی و موضوعات مختلف این تصمیم به دست بیارن.

بازار کار و آینده شغلی رشته پزشکی در دنیا

رشته پزشکی یکی از رشته‌های پرطرفدار دنیاست که بازار کار پویا و فوق‌العاده‌ای داره. در واقع میشه گفت که این رشته یکی از نیازهای اساسی مردم محسوب میشه و همیشه تقاضا برای استفاده از خدمات پزشکی بالاست و این شغل، تعطیلی یا رکود نداره. آینده شغلی رشته پزشکی به خاطر رشد شاخه‌های مختلف پزشکی بین‌المللی، تقاضای بالا برای استفاده از پزشک متخصص، ظهور بیماری‌های جدید و نیاز به آموزش و استفاده از تخصص‌های پیشرفته، پیشرفت بخش بهداشت و درمان کشورهای در حال توسعه، تولید ابزارهای جدید برای شناسایی و درمان بیماری‌ها و شرایط مالی و درآمد بالای رشته‌های مختلف پزشکی به این معنیه که رشته پزشکی و شغل پزشک متخصص همیشه به عنوان یه شغل تاپ و درجه یک باقی می‌مونه و هر پزشکی که بتونه تخصص‌های خودش رو بروز نگه داره، می‌تونه آینده شغلی خیلی خوبی رو هم از نظر مالی و هم از نظر جایگاه اجتماعی برای خودش رقم بزنه. البته رسیدن به این نقطه کار چندان ساده‌ای نیست و رشته پزشکی چالش‌ها و مشکلات زیادی داره که هرکسی توانایی مدیریت و کنار اومدن با اونا رو نداره. همیشه باید یادمون باشه که رقابت شدیدی توی شغل پزشکی وجود داره، فشار روانی و فیزیکی این شغل خیلی زیاده، بروز بودن و یادگیری تخصص‌های جدید خیلی ضروریه و از همه مهمتر اینکه مسئولیت کار پزشکی و مخصوصا پزشک متخصص خیلی بیشتر از اون چیزیه که ما فکر می‌کنیم.