بهترین تست استعدادیابی تحصیلی چیست؟

تا حالا به این فکر کرده‌اید که آدم چطور می‌تواند حس رضایت از زندگی خود را افزایش دهد؟ یکی از کارهایی که از دست آدم برمی‌آید این است که شغلی متناسب با علایق، استعدادها و شخصیت خود داشته باشد. حالا چند قدم می‌رویم عقب‌تر. اگر آدم بخواهد در آینده شغلی داشته باشد که با تحصیلات امروز او مرتبط باشد، باید این مسیر پر فراز و نشیب رضایت از زندگی را با استعدادیابی تحصیلی شروع کند. یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار، استفاده از بهترین تست استعدادیابی تحصیلی است.

با این مقدمه می‌رویم سر اصل مطلب: در این مقاله قرار است ابتدا با چند مورد از انواع تست‌های استعدادیابی تحصیلی آشنا می‌شویم: تست دیسک استعدادیابی دانش‌آموز، تست تمایلات شغلی هالند (رغبت‌سنج شغلی هالند)، تست هوش چندگانه‌ی گاردنر، تست استعدادیابی کلیفتون. در پایان، نظر خود را درباره‌ی بهترین تست استعدادیابی تحصیلی با شما در میان می‌گذاریم.

تست دیسک چیست؟

تست دیسک یکی از انواع تست رفتارشناسی است که می‌تواند در جنبه‌های مختلف زندگی افراد، از جمله روابط اجتماعی یا روابط بین اعضای خانواده و همکاران تأثیر بگذارد. علاوه بر این از تست رفتارشناسی دیسک می‌توان در مسیر استعدادیابی تحصیلی و شغلی استفاده کرد. ویلیام ملتون مارستون، همان روان‌شناسی که تست دیسک را تدوین کرده، تیپ شخصیتی افراد را به چهار دسته‌ی اصلی تقسیم می‌کند: تسلط گرا، تأثیرگذار، باثبات و وظیفه‌شناس.

این دسته‌بندی‌ها با گذشت زمان و با همکاری سایر روان‌شناسان به چندین دسته‌ی فرعی دیگر هم تقسیم شد. در واقع انجام تست رفتارشناسی دیسک (DISC) یکی از روش‌هایی است که با استفاده از آن، اولویت هر فرد برای زندگی شخصی و  مسیر شغلی  و ارتباطات اجتماعی تعیین می‌شود. اگر بپرسید که انجام تست دیسک چه تأثیری در موفقیت تحصیلی، شغلی یا روابط افراد دارد، می‌توان گفت  افراد با کمک این تست می‌توانند در مسیرهایی مشخص برای رسیدن به موفقیت گام بردارند. برای مثال، در صورتی که فردی برونگرا قصد انتخاب رشته تحصیلی داشته باشد، با آگاهی از نوع رفتار خود می‌تواند برای آینده‌اش تصمیم درست بگیرد.

درباره‌ی نقش تست دیسک در استعدادیابی شغلی و تحصیلی می‌توان به این نمونه اشاره کرد که تحصیل در رشته‌هایی نظیر حسابداری و برنامه‌نویسی شاید برای افراد برونگرا ملال‌آور باشد ولی نقطه شروعی جذاب برای افراد درونگرا به حساب می‌آید. در نتیجه با استفاده از تست رفتارشناسی دیسک می‌توانید خودتان را بهتر بشناسید و در مسیرهایی قدم بگذارید که برایتان جذاب‌تر باشد. تست دیسک در حوزه‌ی خانوادگی می‌تواند به‌عنوان راهکاری برای شناخت و درک بهتر خود و اعضای خانواده استفاده شود. با استفاده از این تست می‌توان به‌طور عمیق‌تر و دقیق‌تر با نحوه‌ی تفکر، عملکرد و نیازهای تک‌تک اعضای خانواده آشنا شد و در نتیجه روابط بهتری برقرار کرد.

در نهایت و همان‌طور که اشاره کردیم، تست دیسک با نگاهی دقیق بر جزئیات رفتار هر شخص، در کمترین زمان، بیشترین اطلاعات را نمایان می‌کند و در نتیجه، با تکیه بر این مزیت می‌توان در هر حوزه‌ای از آن بهره برد. استفاده از تست دیسک در سازمان‌ها ممکن است با هدف تیم‌سازی، حفظ و نگهداری نیروی انسانی، رشد و پیشرفت و مواردی از این قبیل باشد، پس برای آینده‌ی شغلی مفید است.

در مدارس و دانشگاه‌ برای استعدادیابی تحصیلی و هدایت افراد در مسیر صحیح شغلی در آینده مؤثر خواهد بود. در خانواده و اجتماع نیز آگاهی و بهره‌برداری از تست دیسک می‌تواند نقش مؤثری در برقراری تعامل صحیح و افزایش درک متقابل بین افراد ایفا کند و به ایجاد روابط عمیق‌تر و پایدارتر  منجر ‌شود.

تست تمایلات شغلی هالند (تست رغبت‌سنج هالند)

تست هالند یک تست شخصیت‌شناسی است و اگر نمی‌دانید کدام رشته را برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه‌دوم انتخاب کنید یا به‌طور کلی در مسیر تحصیلی یا آینده‌ی شغلی‌تان دچار تردید شده‌اید، می‌تواند شما را از سردرگمی نجات بدهد. اگر بخواهیم تست تمایلات شغلی هالند  (تست رغبت‌سنج هالند) را به‌طور مختصر معرفی کنیم، باید گفت که این آزمون بر اساس چهار فرضیه شکل گرفته است:

۱. افراد را می‌توان در یکی از شش تیپ شخصیتی طبقه‌بندی کرد: واقع‌گرا، جستجوگرا، هنری، اجتماعی، متقاعدکننده و قراردادی .

۲.  محیط‌های مختلف را هم می‌توان در یکی از شش مدل واقع‌گرایانه، جستجوگرایانه، هنری، اجتماعی، متقاعدکننده و قراردادی طبقه‌بندی کرد.  بر هر محیطی یک تیپ شخصیتی تسلط دارد و هر محیط نمونه‌ای از وضع فیزیکی خاص است که شرایط و امکانات مخصوص خود را دارد. مثلاً محیط‌های اجتماعی تحت تسلط افراد اجتماعی قرار دارند. وضعیت فیزیکی آن هم مناسب وجود افرادی است که در تعامل با یکدیگرند و شرایط و امکانات مخصوص به آن از طریق روابط بین فردی تحقق می‌پذیرد.

۳.  افراد به‌دنبال محیط‌هایی هستند که در آنجا بتوانند مهارت‌ها و توانایی‌های خود را به‌کار بگیرند. نگرش‌ها و ارزش‌های خود را نشان دهند و نقش‌های متناسب با آن را به‌عهده گیرند. به‌عنوان مثال تیپ‌های اجتماعی به دنبال محیط‌های اجتماعی و تیپ‌های قراردادی به‌دنبال محیط‌های قراردادی هستند.

۴.  رفتار هر فرد از طریق تعامل بین شخصیت و محیط او تعیین می‌‌شود. اگر تیپ شخصیتی یک فرد و الگوی محیطی او مشخص باشد، می‌توان برخی از کارها و رفتارهای او را پیش‌بینی کرد.این گونه نتایج می‌تواند در تست استعدادیابی تحصیلی، انتخاب رشته‌ی تحصیلی، انتخاب شغل و مواردی از این دست مفید باشد.

سینا تلنت، همراه شما در مسیر تست استعدادیابی تحصیلی

در مجموعه‌ی سیناتلنت همه‌چیز برای استعدادیابی تحصیلی اصولی و هدفمند مهیا شده است. حضور کارشناسان با تجربه و مشاوران کاربلد در کنار دانش‌آموزان، والدین و خانواده‌ها و همین‌طور بسته‌های استعدادیابی تحصیلی در مجموعه سیناتلنت با هدف همراهی شما تا رسیدن به موفقیت و حفظ آرامش خاطر در مسیر دستیابی به اهداف سرنوشت‌ساز زندگی برای شما فراهم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

جمع‌بندی

اگر دغدغه‌ی انتخاب مسیر تحصیلی دارید یا می‌خواهید مسیر شغلی آینده را با خیال راحت انتخاب کنید، تست استعدادیابی تحصیلی به شما کمک می‌کند. اگر به‌دنبال بهترین تست استعدادیابی تحصیلی هستید باید بگوییم که بهترین روش این است که از چند تست استعدادیابی تحصیلی در کنار هم استفاده کنید و راهنمایی مشاوران کاربلد را هم در کنار خود داشته باشید.

ما در مجموعه سیناتلنت با انواع تست استعدادیابی تحصیلی از جمله تست دیسک دانش‌آموز، تست تمایلات شغلی هالند (رغبت‌سنج شغلی هالند)، تست هوش چندگانه‌ی گاردنر، تست کلیفتون و همچنین کارشناسان متبحر و مشاوران متخصص در کنار شما هستیم. به حضور شما افتخار می‌کنیم اگر برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید