استعداد‌های پنهان


چطور استعدادهای پنهان خود را کشف کنیم؟

 

کشف استعدادهای پنهان انسان‌ها از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است اما در یک نگاه جامع می‌توان گفت که هر انسانی دارای مجموعه‌ای از علایق، توانایی‌ها و استعدادهای منحصربفرد است و هیچ انسانی وجود ندارد که استعداد خاصی نداشته باشد و اگر کسی خود را فرد بی‌استعدادی می‌داند، متهم به این موضوع است که هیچ تلاشی در مسیر کشف استعدادهای خود نداشته یا نسبت به آنها بی‌اعتنا بوده است. همچنین هیچ انسانی وجود ندارد که در همه زمینه‌ها دارای استعداد باشد زیرا این شخص امکان تمرکز بر روی همه استعدادهای خود را نخواهد داشت و در چنین فردی که البته وجود ندارد!

استعداد به یک مفهوم بی‌معنی تبدیل می‌شود. به عبارت خودمانی‌تر، هر فرد دارای آپشن‌های خاصی است که با استفاده از آنها می‌تواند موفقیت بیشتری در برخی از زمینه‌های خاص به دست بیاورد و در آن زمینه‌ها با سرعت بیشتری نسبت به دیگران رشد کرده و به تکامل و مهارت برسد. حتی اگر از دیدگاه فسلفی به این موضوع توجه کنیم، انسان‌ها شبیه تکه‌های پازلی هستند که علیرغم ظاهر متفاوت، از جایگاه و ارزش خاصی برخوردارند و ترکیب انسان‌ها و استعدادهای متفاوت در کنار یکدیگر به یک نتیجه کامل و معنادار ختم می‌شود؛ دقیقا شبیه به اعضای یک گروه که با داشتن جایگاه‌ها و استعدادهای متفاوت می‌توانند به یک نتیجه مشترک دست پیدا کنند؛ بنابراین کشف استعداد یک موضوع بسیار مهم است که نمی‌توان به راحتی از آن عبور کرد.

اگر دامنه نگاه خودمان را به اشخاص محدود کنیم، متوجه می‌شویم که اگر هدف‌گیری و مسیر زندگی انسان‌ها با استعدادهای درونی آنها تناسب نداشته باشد، حتی با وجود داشتن درآمد و رفاه اجتماعی عالی، باز هم با نوعی نارضایتی و کمبود درونی روبه‌رو می‌شوند که این احساس ناخوشایند با گذر زمان شدت پیدا می‌کند؛ اما اگر یک فرد، شناخت کاملی نسبت به استعدادهای خود داشته باشد و فعالیت‌های زندگی خود را بر اساس این استعدادها برنامه‌ریزی کند، همیشه از کارهای خود لذت می‌برد و احساسی از تکامل و رضایت درونی را تجربه می‌کند که این احساس به مرور تقویت شده و با کسب مهارت و انجام فرآیندهای آموزشی و مشاوره‌ای به سمت نتایج درخشان و چشمگیر هدایت می‌شود و فرد را به قله‌های کمال و پیشرفت می‌رساند.

البته کشف استعداد واقعی هر فرد نیز به نوبه خود نوعی استعداد به حساب می‌آید که معمولا بسیاری از افراد، توانایی و صلاحیت لازم برای انجام این کار را ندارند؛ در نتیجه، شناسایی و پرورش و در حالت کلی کشف استعداد پنهان و درونی انسان‌ها، یک فرآیند کاملا تخصصی و حرفه‌ای محسوب می‌شود که در بیشتر موارد با استفاده از روش‌های علمی امکانپذیر است.

چطور استعدادهایمان را کشف کنیم؟

 

تا اینجا متوجه شدیم که استعدادها و مهارت‌های درونی ما، نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری آینده و مسیر زندگی ما دارند اما در کنار استفاده از روش‌های تخصصی و فرآیندهای پیشرفته استعدادیابی، راهکارهای مختلفی نیز وجود دارند که ما با استفاده از آنها می‌توانیم تا حدودی با این موهبت‌های درونی و استثنایی خود آشنا شویم و با آمادگی بیشتر به سمت شکوفایی و استفاده بهینه از آنها حرکت کنیم. در این مقاله و در کنار یکدیگر با 10 راهکار ساده و موثر برای شناسایی و کشف استعدادهای پنهان خود آشنا می‌شویم و قدم دیگری در مسیر کشف دنیای جذاب و اسرارآمیز شخصیت خود برمی‌داریم.

 استعدادها و نقاط قوت خودمان را یادداشت کنیم.

 

همه ما در انجام بعضی از کارها خوب هستیم و توانایی انجام برخی از کارها را نداریم اما برای اینکه بتوانیم شناخت و تفکیک مناسبی میان آنها ایجاد کنیم و در مسیر کشف استعداد قرار بگیریم، باید آنها را به شکل یک لیست دربیاوریم و در مورد آنها فکر کنیم. برای این کار می‌توانیم در انتهای شب، لیست کارهای روزانه خودمان را بنویسیم و در مورد علت موفقیت یا عدم موفقیت خود فکر کنیم. با انجام مداوم این کار می‌توانیم به یک شناخت و ذهنیت کلی در مورد استعدادهای پنهان خود برسیم و با انجام امور مرتبط با استعدادهای خود، از زمان و انرژی خود به نحو احسن استفاده کنیم و با کشف استعدادها و پس از آن با تقویت و ارتقای توانایی‌ها و مهارت‌های خود به یک شخصیت قوی و موفق تبدیل شویم.

ما نسخه دوم هیچکس نیستیم.

 

این یک رویای نادرست است که ما خودمان را در قالب دیگران قرار بدهیم و دوست داشته باشیم که مانند آنها باشیم. مسیر زندگی انسان‌ها با یکدیگر متفاوت است و هیچ دو انسانی حتی دوقلوهای همسان نیز مسیر زندگی و استعدادهای یکسانی ندارند. همه ما دارای طرز فکر و انتخاب‌های متفاوتی هستیم و اتفاق‌های خاصی را در زندگی خود تجربه می‌کنیم که شاید دیگران هیچگاه با آنها روبه‌رو نشوند؛ بنابراین هیچکس نمی‌تواند کپی برابر اصل یک شخص دیگر شود و همه ما باید به دنبال کشف استعدادهای پنهان خود باشیم و به بالاترین حد از توانایی‌های خود برسیم زیرا تنها در این حالت است که هیچ تفاوتی با الگوهای رویایی خود نخواهیم داشت. البته نباید فراموش کنیم که استفاده از توصیه‌ها و بررسی سبک زندگی افراد موفق می‌تواند تا حد زیادی ما را در رسیدن به اهداف عالی و حرفه‌ای زندگی کمک کند.

به گذشته نگاه کنیم.

 

بررسی فعالیت‌ها و دستاوردهای سال‌های گذشته زندگی ما، یکی از سرنخ‌های بسیار مهم برای کشف استعدادهای درونی محسوب می‌شود. برای این کار بهتر است ابتدا موفقیت‌های مهم زندگی خودمان را به صورت یک لیست دربیاوریم و سپس به این موضوع فکر کنیم که در گذشته از انجام چه کارهایی لذت می‌بردیم و در انجام چه کارهایی، خلاقیت و توانایی بیشتری داشته‌ایم. دوران کودکی ما سرشار از نکات مهمی است که امکان کشف استعدادهای درونی را برای ما آسان‌تر می‌کند زیرا همه انسان‌ها در دروان کودکی به شکل کم و بیش در فعالیت‌های مختلف شرکت می‌کنند، وارد کلاس‌های آموزشی مختلف می‌شوند، بازی‌های مختلفی را انجام می‌دهند و در بیان تمایلات و خواسته‌های خود آزاد هستند. بررسی نتایج و دستاوردهای حاصل از این فعالیت‌ها و تطبیق آن با تمایلات ما می‌تواند گام مهمی در جهت شناسایی توانایی‌ها و کشف استعدادهای پنهان ما باشد.

به کارهایی که انجام می‌دهیم، توجه کنیم.

 

همه ما به شکل ارادی یا غیرارادی به سمت کارهایی جذب می‌شویم که از انجام آنها لذت می‌بریم و این یک موضوع کاملا طبیعی است اما نکته مهم اینجاست که گاهی این کارهای لذتبخش، ریشه در استعدادها و توانایی‌های خاص ما دارند. وقتی ما از انجام دادن کاری لذت می‌بریم، آن کار را با دقت و ظرافت بسیار بیشتری انجام می‌دهیم و به دنبال آن هستیم که بهترین نتیجه ممکن را به دست بیاوریم. از طرفی ما از انجام کارهای مختلفی لذت می‌بریم و به احتمال زیاد دارای مجموعه‌ای از استعدادهای مختلف هستیم. برای اینکه به نتیجه بهتری دست پیدا کنیم، بهتر است کارهایی که در طول روز انجام می‌دهیم را بنویسیم و مشخص کنیم که چه احساس و تمایلی نسبت به آنها داریم. دسته‌بندی این فعالیت‌ها و نتایج حاصل از آنها و مقایسه آنها با تمایلات درونی، به شناسایی بهتر و کشف استعدادهای پنهان ما کمک می‌کند.

شکست‌ها و موفقیت‌های خود را جدی بگیریم.

 

شاید عدم موفقیت در یک کار به عنوان یک تجربه تلخ در ذهن ما باقی بماند اما باید در نظر داشته باشیم که شکست‌ها هیچگاه به ما دروغ نمی‌گویند. معمولا بیشتر شکست‌ها به دلیل عدم تمایل و علاقه ما به وجود می‌آیند و ما با تحلیل آنها می‌توانیم با تمایلات و علایق واقعی خود آشنا شویم و در مسیر کشف استعدادهای پنهان خود قرار بگیریم. از طرف دیگر، کسب موفقیت در یک زمینه به دنبال مجموعه‌ای از پیروزی‌های کوچک به دست می‌آید که بررسی عوامل این پیروزی‌ها و کسب موفقیت‌های بزرگ نیز تا حد زیادی ما را به کشف استعدادهای پنهان نزدیک‌تر می‌کند.

 به دنبال توسعه و پیشرفت خود باشیم.

 

همه استعدادها با مجموعه‌ای از مهارت‎‌های مختلف در ارتباط هستند و گاهی یادگیری یک مهارت جدید می‌تواند به کشف استعدادهای پنهان و ناشناخته ما ختم شود؛ اما کشف استعداد، به تنهایی کافی نیست و نیازمند ارتقا و بروزرسانی مداوم خواهد بود. برای اینکه بتوانیم از استعدادهای خود به بهترین شکل استفاده کنیم، باید به دنبال تقویت مهارت‌های خود باشیم که این کار به مرور زمان انجام می‌شود و نیازمند تمرین، صبر و پیگیری مستمر است.

منفی‌بافی ممنوع!

 

معمولا فکر کردن به انجام یک کار از عمل کردن به آن کار سخت‌تر است زیرا بسیاری از انسان‌ها خود را ضعیف می‌دانند و بر مبنای این ذهنیت منفی و نادرست، از انجام بسیاری از کارها منصرف می‌شوند. واقعیت این است که افکار منفی موجود در ذهن ما تنها بخش کوچکی از هزاران حالت ممکن در دنیای واقعی است و احتمال وقوع آنها کمتر از آن است که ما لذت انجام کارهای موردعلاقه خودمان را به دلیل یک برداشت اشتباه یا تفکر منفی از دست بدهیم. چه بسا که در حین انجام این کارها بتوانیم با توانایی‌های پنهان خود نیز آشنا شویم و قدم مهمی در مسیر کشف استعدادهای خود برداریم. همیشه باید به یاد داشته باشیم که عدم موفقیت افراد در انجام یک کار خاص به معنی شکست همه انسان‌ها نیست و شاید ما همان کسی هستیم که برای انجام آن کار خلق شده‌ایم.

 دفترچه خاطرات بنویسیم.

 

نوشتن خاطرات روزمره و اتفاقات مهم زندگی علاوه بر حفظ و یادآوری اتقافات گذشته، به عنوان یکی از ابزارهای کاربردی در زمینه ارزیابی شخصیت، آشنایی با ویژگی‌های فردی و کشف استعداد محسوب می‌شود. نوشته‌های موجود در دفترچه‌های خاطرات، انعکاس دقیقی از خود واقعی ما هستند که شاید در زمان نوشتن خاطرات، نسبت به آن بی‌توجه بوده‌ایم اما گاهی با خواندن مجدد آنها و جمع‌بندی مجموعه‌ای از خاطرات و حوادث زندگی می‌توانیم به یک نکته کلیدی از شخصیت خود دست پیدا کنیم و سرنخ مهمی برای کشف استعدادهای پنهان به دست بیاوریم.

 به دنبال تجربه‌های جدید باشیم.

 

انجام کارهای جدید و خارج شدن از دایره احتیاط و روزمرگی، ما را با دنیای جدیدی از تجارب و مهارت‌های منحصربفرد روبه‌رو می‌کند. معمولا ما در حین انجام کارهای جدید به صورت غیرارادی از آموخته‌ها و البته استعدادهای ذاتی خود استفاده می‌کنیم و در واقع توانایی‌های ذاتی خودمان را محک می‌زنیم و آنها رو بُروز می‌دهیم؛ بنابراین با انجام فعالیت‌های نو و روبه‌رو شدن با شرایط جدید می‌توانیم به کشف استعدادهای پنهان خود کمک کرده و به سطح بالاتری از توانمندی‌های فردی و اجتماعی دست پیدا کنیم. ضمن اینکه درگیری با چالش‌ها و حل مسائل جدید، میزان مهارت و دانش ما را نیز افزایش می‌دهد که هر دوی آنها، اندوخته‌های بسیار ارزشمندی برای ادامه مسیر زندگی ما خواهند بود.

از دیگران نظرسنجی کنیم.

 

دریافت بازخورد از دیگران، یکی از ساده‌ترین و موثرترین راه‌های کشف استعدادهای درونی ماست زیرا در بیشتر موارد ما نسبت به مهارت‌ها و توانایی‌های خود غافل هستیم و آنها را دست‌کم می‌گیریم اما دیگران می‌توانند برتری و تمایز ما را به خوبی درک کنند و آنها را تشخیص بدهند. البته انتخاب شخص مناسب و قابل اعتماد از جمله موارد مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم زیرا نظرسنجی از افراد منفی‌باف و حسود ممکن است نتایج معکوسی را به دنبال داشته باشد و ما را از مسیر درست کشف استعداد دور کند.

به انتخاب‌های خود احترام بگذاریم.

 

شخصیت فعلی ما بر اساس انتخاب‌ها و تصمیمات گذشته ما شکل گرفته است و چه خوب یا بد، ما باید وضعیت فعلی خود را بپذیریم و با انتخاب‌های خود زندگی کنیم و به فکر ایجاد شرایط بهتر باشیم. زمانی‌که ما احساس خوبی نسبت به انتخاب‌های خود نداشته باشیم، زندگی خود را رها می‌کنیم و حس مسئولیت و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهیم. نداشتن حس خودباوری و عدم تمرکز برای گرفتن تصمیمات مختلف، ذهن ما را دچار آشفتگی می‌کند و در چنین شرایطی، هیچ امکانی برای شناسایی و کشف استعدادهای پنهان ما وجود نخواهد داشت.

برای کشف استعداد از خدمات مشاوره و منتورینگ استفاده کنیم.

 

استفاده از راهنمایی‌ها و توصیه‌های تخصصی باعث می‌شود که ما با صرف کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن با استعدادها و توانایی‌های واقعی خود آشنا شویم و با کمترین میزان خطا به سمت موفقیت حرکت کنیم. یک مشاور یا منتور به شکل تخصصی با هزاران نفر در ارتباط بوده و با شرایط روحی و حالت‌های شخصیتی مختلف آشنایی دارد و با نگاهی عمیق و علمی می‌تواند استعدادهای ما را به شکل دقیق مورد تحلیل و بررسی قرار بدهد. این روش به عنوان دقیق‌ترین و موفق‌ترین شیوه شناسایی و کشف استعدادهای پنهان انسان‌ها شناخته می‌شود.

یادمان باشد که برای کشف استعدادهای پنهان:

تنبل نباشیم و دست از تلاش برنداریم.

مصمم باشیم و در بین راه منصرف نشویم.

تحت تاثیر گفته‌ها و رفتارهای دیگران قرار نگیریم.

اعتماد به نفس خودمان را حفظ کنیم.

واقع‌بین باشیم و به خودمان دروغ نگوییم.

با تحلیل و دیدگاه درست حرکت کنیم.

برای اینکه استعدادهای خود را بهتر بشناسید می‌توانید از خدمات استعدادیابی سیناتلنت بهره ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید